tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Yüzde 30 ek ödeme genişletilmelidir.

tesakademi

Ek ödeme kenar mahalle okullarında çalışan öğretmenleri de kapsayacak şekilde genişletilmelidir.

 

          Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Ulusal Öğretmen Stratejisi” çalıştayından, az gelişmiş, mahrumiyet bölgesi illerde görev yapacak öğretmenlere yüzde 30 zam kararı çıkmıştır.

Ancak bu karara göç alan ve sürekli büyüyen kenar mahalle okullarında çalışan öğretmenler ve idareciler de dahil edilmelidir.

            Özelikle Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır ,Hatay, Kahramanmaraş, Adana ve İçel illerinin kenar mahalleleri sürekli göç almakta ve okullarda eğitim-öğretim yapmak zorlaşmakta hatta durma noktasına gelmektedir.Bu illerin kenar mahallelerinde ikametğah eden  aile reisleri  vasıfsız işçi olmalarından dolayı geçici olarak ailece Anadolu’nun başka  bölgelerine çalışmaya gitmektedirler.

 

        Çalışmaya giden aileler;  pamuk, pancar, mercimek fındık, fıstık, elma, turunçgillerin   toplamasında ve yetiştirilmesinde çalışmaktadırlar. Bu çalışma döneminde okulların açık olduğu sıralarda çalışan ailelerin çocukları eğitim öğretim görememektedirler. Çünkü bu çocuklar da çalışmakta aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.

 

       Bu ailelerin çocukları  her eğitim öğretim döneminde çalışmaya gittikleri için en az 40 en fazla 60 iş günü okula devam  etmemektedirler.Çalıştıklarından dolayı geçici ikametgah ettikleri yerlerde de büyük bir bölümü  okula devem etmemektedir.İlköğretimde başarıyı yakalayabilmek için eğitimde öğrencinin okula devamı esastır.Her eğitim öğretim döneminde ortalama 50 iş günü devamsızlık yapılması eğitimde kopukluğa ve başarısızlığa sebep olmaktadır.

 

       Çalışmaya giden aileler Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep’in   kenar mahallelerde eğitimin sekteye uğramasına sebep olmaktadır. Adana, Kahramanmaraş ve Hatay’ın  kenar mahalleleri de kısmen bu durumdan etkilenmektedir.

 

         Bu riskli mahalle okullarında görev yapan öğretmenler daha fazla çalışarak,kalabalık sınıflarda görev yapmakta eğitimin üç saç ayağı olarak nitelendirilen aile,okul ve öğretmen rolünü üstlenmektedirler.Bu durum eğitimcileri(öğretmen ve yöneticiler) yıpratmakta bu  okullardan bir an önce çeşitli yolları da deneyerek tayin ile il içi yer değiştirmelerine  sebep olmaktadır. İl içi bekleme süresi dolan öğretmenlerde bir an önce tayin isteyerek daha az riskli mahallelerdeki okulları tercih ederek yer değiştirmektedirler.

 

        Mahrumiyet bölgesinde görev yapan öğretmenlerin brüt maaşına yüzde 30 ek ödemeye  Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır ,Hatay, Kahramanmaraş, Adana ve İçel illerinin kenar mahallelerinde sürekli göç alan okullarda çalışan öğretmenleri ve idarecileri de kapsayacak şekilde genişletilmelidir.Kenar mahalle okullarında görev yapan eğitimcilere ek ödeme verildiğinde eğitim ve öğretimin kalitesi artar.Öğretmenler ve idareciler bu okullarda üç yıldan daha fazla zaman çalışarak eğitimde sürekliliği sağlarlar. Hatta bu okullar daha cazip bir pozisyona yükselerek il içinde çalışan diğer eğitimciler tarafından da tercih edilebilir bir seviyeye ulaşır.

 

        Sayın Milli Eğitim Bakan Ömer  DİNÇER ve ekibi; bu faktörü de göz önünde bulundurarak ek ödemeye göç alan kenar mahalle okullarında görev yapan öğretmenler ve yöneticileri de dahil ederek  düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmelidirler.

247 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ