tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

UAESEB BAŞKANLIĞINA İSMAİL KONCUK SEÇİLDİ

tesakademi

Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinde faaliyet yapan eğitim sendikalarınca oluşturulan Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği’nin üçüncü toplantısı Bakü’de yapıldı. Birinci toplantı Türkiye’de, ikinci toplantı Issıg Göl/KIRGIZİSTAN’da yapılmıştı.
3-5 Kasım 2008 tarihinde yapılan üçüncü toplantıya kurucu üye devletler Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan katıldı.
Özbekistan toplantıya müşahit sıfatıyla katıldı. Özbekistan ve Türkmenistan’ın üyelikleri 2009 yılında Kazakistan’ın Başkenti Astana’da yapılacak toplantıda görüşülecek. Önümüzdeki süreçte yeni üyelikler, diğer muhtar cumhuriyetlerin de katılımıyla daha da genişleyerek devam edecek.

 

Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği Başkanlığına üye ülkelerin oy birliği ile Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK getirildi. Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilen üçüncü toplantı Azerbaycan Tahsil İşçileri Azad Hemkarlar İttifakı tarafından organize edildi. Toplantının açılış konuşması İttifakın Genel Başkanı Settar Bey tarafından yapıldı. Settar bey açılış konuşmasında oluşturulan birliğin daha organize işler yapması dileğini belirterek, tek millet iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan Birliğinin daha sağlam temellere oturtulması gereğini vurgulayarak diğer Türk Cumhuriyetlerin de katılımıyla işte, fikirde ve dilde birlik yolunda daha rahat mesafe alınacağını ifade etti.
T oplantıda konuşan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Uluslararası Avrasya Eğitim sendikaları Birliğinin Bağımsız Türk Cumhuriyetleri arasında tecrübe ve bilgi akışını hızlandıracağını. Bu birlikteliğin eğitim öğretim alanında yeni başarılar sağlayacağını belirterek, Türk Eğitim Sen olarak üzerlerine düşen sorumluluğu bundan sonra da yerine getireceklerini ifade etti. Kardeş Azerbaycan’ın her alanda bir gelişme içerisinde olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen KONCUK, Türk Cumhuriyetlerinin huzur, güven içerisinde gelişme kaydetmelerinden Türkiye’deki tüm insanların mutluluk duyacağını ifade ederek, bu gelişmelerin sürekli olmasını diledi. 350 Milyonluk Türk Milletinin dünyada daha etkili daha sözü geçer bir millet olmasının mümkün olduğunu söyleyen KONCUK bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin eğitim alanında olduğu gibi her alanda işbirliği içerisinde olmasının arzu edilen hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracağının altını çizdi. Temel hedeflerinin her alanda gelişmiş, bağımsız, müreffeh ve mutlu Türk Dünyası olduğunu belirten KONCUK en büyük problemlerden birisinin ortak dil olduğunu söyleyerek Türkiye Türkçesinin ortak dil olarak benimsenmesinin önemini anlattı ve Türk Lehçelerinin tüm Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinde seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini söyledi.

Türk Eğitim Sen’i temsilen Azerbeycan’da bulunan Genel Başkan İsmail KONCUK, Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN, Genel Teşkilat Sekreteri Mustafa KIZIKLI daha sonra Türk okullarında görev yapan öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet ettiler ve öğretmenlerin Azerbeycan’da yaşadıkları problemleri konuştular. Tespit edilen problemler Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığına bir rapor halinde sunulacaktır.

Toplantıya katılan üye ülkeler ortak bir sonuç bildirgesini imzalayarak toplantıyı bitirdiler. Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliğinin dördüncü toplantısı 2009 yılında Kazakistan’da yapılacak.

Türk Eğitim Sen olarak, Azerbeycan Tahsil İşçileri Azad Hemkarlar İttifakının tüm yöneticilerine ve personeline mükemmel organizasyonları ve misafirperverlikleri sebebiyle yürek dolusu teşekkür ediyoruz.

19 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ