tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TÜRKİYE KAMU-SEN NİSAN AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINI AÇIKLADI

TÜRKİYE KAMU-SEN NİSAN AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINI AÇIKLADI
tesakademi

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Nisan 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.740,32 TL olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.624,85 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,72 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %1,36 oranında yükseldi ve 2.103,36 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Nisan ayında 2.154,32 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Nisan 2018 verilerine göre günlük 43,76 TL olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.312,65 TL oldu.

Nisan 2018 itibarı ile ortalama 3.147,10 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,71’ini; Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 841,67 TL olarak belirlenen kira gideri ise Nisan 2018 ortalama maaşının %26,74’ünü oluşturdu. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %68,45’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırırken diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %31,55’i kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2018 maaşından geriye yalnızca 929,91 TL kaldı.

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL BAŞKANI ÖNDER KAHVECİ: MEMURUN AYLIK AÇIĞI 2 BİN 478 LİRADIR

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları 5 bin 625 liraya ulaşmışken memur maaşlarının 3 bin 147 lirada kalmış olması, kamu çalışanlarının yaşadığı geçim sıkıntısını ortaya koymaktadır.

Ortalama maaş alan bir memurun, ailesinin insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için her ay 2 bin 478 liraya daha ihtiyacı vardır. Bu harcamalar vatandaşlarımızın vazgeçemeyeceği temel tüketim kalemlerinden ibarettir ki, çalışanlarımız bütçelerinde oluşan bu kara deliği kapatmak için sürekli olarak borçlanmaktadır. Yıllardır enflasyon hedefine göre belirlenen memur maaş zamları, asgari geçim için gerekli harcamalar karşısında eriyip gitmektedir. Nitekim, yılın daha dördüncü ayında kamu çalışanlarının aldığı zam tamamen bitmiştir” dedi.

Kahveci, “Yıllardır talep ettiğimiz bayram ikramiyesinin emeklilerimize verilmesi bizleri memnun etse de memurlar için de bu müjdeyi beklemekteyiz. Açıkladığımız bu rakamlara bakıldığında verilecek bayram ikramiyesinin az da olsa yaralara merhem olacağı görülmektedir.” şeklinde konuştu.

 

113 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ