tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TÜRKİYE KAMU-SEN KATILIM PAYI DAVASINI KAZANDI

tesakademi

       Danıştay 10. Dairesi 31.12.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Tedavi Katılım Payının Uygulanması hakkında tebliğin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

       Danıştay 10. Dairesi gerekçesinde; 5510 sayılı yasanın 4. maddesinin 1 fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olarak istihdam edilenler ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinden tedavi görenlerden ek katılım payı alınmayacağı hükmüne yer vererek, “5510 sayılı kanunun geçici 12. maddesinin 2. fıkrasında; ilgili kayıt ve işlemlerin sosyal güvenlik kurumu tarafından devralınması halinde devir tarihinden sonra anılan kanunun ilgili hükümleri uygulanır.” Kuralının yer aldığı 5828 sayılı yasanın 28. maddesinde, özel sağlık kurum ve kuruluşları(özel sağlık kurumları) ile kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuran hastalardan katılım payı alınmasına olanak sağlayan bir kural olmamasına rağmen tebliğ hükümleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuran hastalardan yüksek miktarda katılım payı alınmasına olanak sağlanmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesine yer vermiştir.

       Karar için tıklayınız.

 

       Yürütmeyi durdurma kararı ile; katılım payı alınmasına dair tebliğ hükmü iptal edilmiştir. Ancak; kamu görevlilerinin lehine gelişen her durumu yasal düzenleme ile bertaraf eden siyasi iktidar, çıkarmış olduğu torba kanun ile; hukuka aykırılığı, yargı kararı ile sabit olan tebliğ hükmüne yasal gerekçe oluşturmuştur.

       Konfederasyonumuz konunun her platformda takipçisi olup, bu yasaya ilişkin tebliğ hükmü yayınladığında, konu ile ilgili Anayasaya aykırılık itirazıyla yargıya başvuracaktır.

 

27 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ