tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TÜRK MİLLETİ BORÇ BATAĞINDA!

tesakademi

   

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi’nin yaptığı araştırma göre, halkımızın %95’i  borç  batağında.   

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin toplam 1724 kişi üzerinde yaptığı araştırma, halkımızın %95,1’inin borç batağında yüzdüğünü ortaya koydu.
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi Türkiye genelinde, 1724 çalışan üzerinde bir anket gerçekleştirdi ve Türk halkının yaşadığı borç açmazının boyutlarını gözler önüne serdi. Ankette katılımcılara düzenli borcu olup olmadığı ve borçlarının miktarı soruldu.
 • Araştırma sonuçlarına göre halkımızın içinde bulunduğu durum tam anlamıyla vahim… Araştırmada Türk halkının %95,1’inin borçlu olduğu ortaya çıktı. “Borcum yok” diyenlerin oranı yalnızca %4,9’da kaldı. 
 • Yapılan araştırmada katılımcıların %24,9’u; 20 bin TL ile 50 bin TL arasında borcu bulunduğunu beyan etti. 
 • 10 bin TL ile 20 bin TL arasında borcu olanların oranı %20,3 olarak belirlendi. 
 • 50 bin TL’nin üzerinde borcu olanlar ise %19,1 olarak tespit edildi. 
 • “Bin TL’den az borcum var” diyenlerin oranı ise %3,5’te kaldı. 
 • Araştırma sonucuna göre; Bin TL ile 5 bin TL arasında borcu olanların oranı %10,6. 
 • 5 bin TL ile 10 bin TL arasında borcu olanların oranı ise %16,7. 
Bununla birlikte Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı çalışma TÜİK’in verileriyle de örtüşür vaziyette. Kurumun açıkladığı “Yaşam Koşulları Göstergeleri”ne göre de Türk halkının hali içler acısı. Buna göre vatandaşların büyük çoğunluğu borcunu ödemekte çok zorlanıyor.
Araştırmaya göre;
 • %29,3’ü borcunu ödemekte çok zorlanıyor. 
 • %62,5’i zorunlu harcama dışında hiçbir şekilde para harcayamıyor. 
 • %87,4’ü için tatil yapmak bir hayal. 
 • %82,1’i kırık mobilyalarını değiştirecek durumda değil. 
 • Türkiye’de nüfusun %42,2’si çatısı akan, duvarları nemli, pencereleri çürümüş evlerde oturuyor. 
 • %42,9’u ısınamıyor. 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Sosyal Patlamalar Yakındır”
Araştırma hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “sosyal devlet” ilkesinden vazgeçip, tüccar devlet anlayışıyla vatandaşlarımızı güvencesiz işlere, düşük ücrete ve işsizliğe mahkûm edenler, bugünkü durumun en büyük sorumlusudur. Vatandaşlarımız, borç batağı içinde, kımıldayacak halleri yok. Bu nedenle insan onuruna yakışmayan ortamlarda yaşıyorlar.” dedi. Borç batağındaki vatandaşların ödeme güçlüğü çektiğini belirten Koncuk; tedbir alınmadığı taktirde, Türkiye’de kredi batağı sorunu yaşanacağını ve sosyal patlamaların olabileceğini vurguladı.
İsmail Koncuk şunları söyledi: “Türkiye, OECD ülkeleri arasında en düşük istihdam oranına sahip ülke… OECD ülkelerinde istihdam oranı ortalama yüzde 66 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 48 ile en düşük seviyede. Yani Türkiye’deki her yüz kişiden sadece 48’i ya çalışıyor ya da iş arıyor, ama geriye kalan yüzde 52’lik kesim sadece tüketici durumunda. O yüzden Türkiye’de neredeyse her sokağın başında bir alışveriş merkezi var ve vatandaşlar ne pahasına olursa olsun harcama yapmaya yani tüketmeye yönlendiriliyor. Ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu açmazlar, ekonomideki büyümeye rağmen yeterince istihdam yaratamayan bir yapı arz ediyor. Maaş artışlarında, piyasalarda yaşanan durgunluk, ucuz ve kalitesiz ithal ürünler gibi nedenlerle düşen enflasyona bağlı kalınması, çalışanlara ekonomik büyümeden pay verilmemesi sonucunda emeklinin, memurun, işçinin maaşı reel olarak azalıyor. Zorunlu tüketim harcamaları enflasyonun üzerinde zamlanırken, maaşların enflasyon kadar artması, dar ve sabit gelirli kesimin borç batağına saplanmasına neden oluyor. Ülkemizde son yıllarda gerek kredi kartı gerek bireysel krediler gerekse konut kredileri yoluyla halkımız büyük bir borç batağının içine çekiliyor.

44 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ