tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Torbada Öcalana’ Öğrenci Affı MHP’den Döndü.

tesakademi

  

1980’den önce üniversiteden atılanlar da affa dahil edildi. Ancak MHP’nin önergesiyle teröre karışanlar af kapsamı dışında tutuldu, Abdullah Öcalan’a tekrar öğrenciliğe dönme yolu kapandı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan değişiklikle 12 Eylül 1980 sonrası üniversitelerden her ne sebeple olursa olsun atılanları kapsayan af düzenlemesinde başlangıç tarihi değişti. Yeni önergeyle affa ilişkin tarih sınırlaması yok. Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda, intibak, ön lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurarak, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine yeniden başlayabilecekler. Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri tecil edilmiş sayılacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar ise terhislerini takip eden 2 ay için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde kanunda belirtilen haklardan yararlanabilecek.

Yatay geçişte kolaylıklar

MHP’nin önergesiyle terörden hüküm giyenlere af yolu kapatıldı. Böylece Öcalan af kapsamı dışında tutuldu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giren Öcalan 1 yıl sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne geçiş yaptı. Çeşitli eylemlere katılan ve bildiri dağıtan Öcalan, 1972 yılında bir süre Mamak Askeri Cezaevinde kaldı. 1978 yılında PKK’yı kurmak için Diyarbakır’a giden Öcalan, daha sonra okula devam etmedi. Ancak, SBF’de 993 nolu öğrenci olan Öcalan’ın 1978 yılında değil devamsızlık nedeniyle 1986 yılında üniversite kararıyla öğrenciliğine son verildiği öğrenildi. Dolayısıyla Öcalan’ın bu aftan yararlanma olasılığını gündeme getirmişti. Haber3.com

48 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ