tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SODES-SAHNEDEKİ PIRILTILAR PROJESİ

tesakademi

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Eski Yönetim Kurulu üyelerimizden ve halen İlimiz Şehitkamil İlçesi, Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden İbrahim KARATOP son derece önemli bir proje yürütmektedir. İlimiz ve ülkemizde sosyal dokuyu tamir edecek ve kimsesiz çocuklarımızı topluma kazandıracak “Sahnedeki Pırıltılar Projesi” Gaziantep’te hayata geçmektedir. On iki ay sürecek projenin önümüzdeki dönemde daha bir çok sosyal projeye referans olacağını şimdiden tahmin ve ümit ediyoruz.

İbrahim KARATOP Beyi ve ekibini  bu değerli projelerinden dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

SODES-SAHNEDEKİ PIRILTILAR PROJESİ

Gaziantep’te koruyucu aileler ve koruyucu aile adaylarının yurtlardaki kimsesiz çocukların görüşeceği, kaynaşacağı, ortak sinerji yaratacağı bir yapının oluşturulması sosyal yaşamın desteklenmesi açısından çok önemlidir. İlimizde yurtlarda barınan bir anne bir baba şefkatine muhtaç çocuklar var. Aynı zamanda çocuk sahibi olamamış veya çocuk sevgisi ile yanıp tutuşan koruyucu aile aday adayı aileler var. Bu çok önemli iki unsurun bir arada olacağı bir sosyal yapı projemiz ile gerçekleştirilecektir.

Proje ile oluşturulacak olan kadın evinde uzman rehber kontrollünde, yurtta kalan çocukların tiyatro çalışması yapacağı ve koruyucu anne adaylarının çocuklar ile birlikte resim, spor ve eğitim yapacakları sosyal etkileşim ortamı sağlanmış olacaktır. On iki ay sürecek olan projede çalışılan tiyatro, resim ve spor çalışmalarının sergileneceği bir şölen yapılacaktır. Şölen ile oluşturulacak sinerji toplumun önemli bir sorununa çözüm üretecek oluşumların doğmasına katkı sağlayacaktır.

PROJE FAALİYETLERİ

Kültür merkezi evi oluşturulması; oluşturulacak olan kültür evi ile yurtlarda kalan kimsesiz çocukların tiyatro çalışması ve koruyucu aile adayı olabilecek kadınların resim ve spor kursları yaparak sosyal iletişimin artırılması sağlanacağı ev oluşturulacaktır.

Tiyatro gösterisi; Yurtlarda kalan kimsesiz çocuklardan oluşan tiyatro ekibi oluşturulup kültür merkezinde çalışacaklardır. Şölende bu çalışılan oyun sahnelenecektir.

Kadınlara resim kursu; Koruyucu anne adayı olabilecek kadınlardan oluşan otuz kadına resim kursu düzenlenecektir. Resim yapmanın yanında toplumsal duyarlılığın artmasına katkı sağlayacak aktivitenin oluşması sağlanacaktır. Kursa katılan kadınların yaptığı çalışmalar sergi yapılarak halk ile paylaşılacaktır.

Spor Kursu Plates; Bakıcı anne adayı kadınların katılacağı spor faaliyeti yapılacaktır. Kadınlar oluşturulan kültür evimde spor yaparken koruyucu aile olmanın önemi konusunda bilinçlenmeleri sağlanacaktır. Koruyucu aile olma konusunda gönüllüğün artırılması sağlanacaktır.

Şölen yapılması; Proje ile yapılan tiyatro, resim spor etkinliklerinin sergileneceği şölen yapılacaktır. Şölene Türkiye’nin değişik illerinden Koruyucu Aileler Derneği temsilcileri davet edilecektir. Şölen ile toplumsal duyarlığın artırılması sağlanacaktır.

Öğrenci il dışı gezisi; Koruyucu ailelerin yanında ve yurtta kalan çocukların ve koruyu ailelerin sosyal rehabilitasyonunu sağlayacak ilimiz çevresindeki Hasan Keyf, Zeugma, Yesemek, Rumkaleyi içine alan gezi yapılacaktır.

PROJE UYGULAMA ADRESİ: BATIKENT MAH. 23.SOK. MEHMET KÜTLE SİTESİ B/BLOK NO:30 ŞEHİTKÂMİL /GAZİANTEP
TEL:  0342 341 48 84

474 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ