tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Okul Aile Birliği Hesaplarına Ayar

tesakademi

yolluk_dilekce1İşsizlik Fonu ile deprem fonundaki paralardan sonra, velilerin okullara maddi destek sağlamak amacıyla gönüllü bağış yaptıkları okul aile birliklerinin banka hesapları da Kamu Hazinedarlığı kapsamına alındı.
Kamu kurum ve kuruluşlarına ait paraların kamu bankalarında değerlendirilmesini zorunlu hale getiren ‘Kamu Hazinedarlığı’ sisteminin kapsamı genişletildi.

Özel bankaya yasak

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Kamu Hazinedarlığı’nı düzenleyen tebliğde hem kapsam hem faiz oranlarına yönelik önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan son değişiklikle, okul aile birliklerinin özel bankalarda hesap açmaları yasaklandı. Büyük bölümü öğrenci velilerinin gönüllü bağışlarından oluşan bu hesaplar artık sadece 3 kamu bankasından birine yatırılacak veya bölüştürülerek 3’üne dağıtılacak.

1 milyar lirayı geçer

Tebliğ dünden itibaren yürürlüğe girdiği için halen özel bankalardaki tüm okul aile birliği hesaplarının kapatılarak kamu bankalarına taşınması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okul aile birliğini düzenleyen yönetmeliği, ailelerden zorla bağış toplanmasını yasaklıyor. Ancak, uygulamada bağışların zorunlu olmasa bile ısrar ve ikna yoluyla toplandığı biliniyor. Yapılan hesaplamalar, okul aile birliklerine ait hesaplarda yılda yaklaşık 1 milyar lira civarında para hareketi oluştuğunu gösteriyor.

Daha düşük faiz

Kamu bankalarının uygulayacağı faiz oranı da aşağı yönlü değiştirildi. Daha önce, kısa vadeli hesaplara Merkez Bankası’nın politika faizi olarak ilan ettiği 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranından daha az faiz verilemeyeceği hükme bağlanmıştı.

Yüzde 70-90 arası olacak

Dünkü değişiklikle, bankaların 1 aya kadar olan vadeli mevduata uyguladığı ağırlıklı faiz oranı baz alındı. Üstelik bu faizin 1-30 günlük vade aralığına göre yüzde 70-90’ının verilmesi kararlaştırıldı.

Böylece hem faiz oranı aşağı çekildi hem mevduat sahipleri aleyhine kademe getirildi. Bu değişiklik, İşsizlik Sigortası Fonu, zorunlu Deprem Sigortası Fonu ve okul aile birliği paralarına daha az faiz ödeneceği anlamına geliyor.

En önemli gelir bağış toplama

MEB yönetmeliğine göre okul aile birliklerinin gelirleri ayni, nakdi, şartlı/şartsız bağış ve yardımlardan; okulların bünyesindeki kantin ve benzeri yerlerin işlettirilmesi, gerektiğinde işletilmesinden elde edilen gelirlerinden; eğitim saatleri dışında gerçekleştirilen sosyal, kültürel, sportif, kurs, proje, sınav, toplantı, kampanya ve benzeri gelir getirici etkinliklerden sağlanan gelirlerle diğer gelirlerden oluşuyor.Velilerin bağışa zorlanamayacağını hükme bağlayan yönetmelik, gelirlerin bankalarda açılacak hesaplarda toplanmasını da zorunlu kılıyor.

Kaynak:Bugün gazetesi

112 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ