tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE EMEKLİLERİMİZ UNUTMADIK

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE EMEKLİLERİMİZ UNUTMADIK
tesakademi

       Bir 24 Kasım’ı daha geride bıraktık. Üyelerimizin tüm öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının öğretmenler gününü bir kez daha kutluyoruz.

       Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak 12 kez üst üste her 24 Kasımda yaptığımız “Eğitimciler Şölenini” iki yıldır yapmıyoruz. Özellikle 23 Temmuz 2015 tarihinden bu yana Ülke genelinde terör olaylarının artması asker, polis ve sivil bir çok şehit vermemiz nedeniyle kutlama yapmıyoruz. Her yıl yaptığımız şölenimizi, eğlencemizi yapmıyoruz. Ülkemizin yangın yerine döndüğü son iki yılda hiç kimse Türk Eğitim-Sen’in şölen yapmasını eğlence yapmasını da bekleyemez. İnşallah Ülkemiz normale döndüğünde yine şölen yapacağımız, eğleneceğimiz günler olacaktır elbette. Ancak Ülke genelinde şehitlerimizin cenazelerini omuzluyor, şehitlerimizin yasını tutuyoruz.

       Bütün bunlarla birlikte Şube olarak sadece her yıl emekli olan üyelerimize eğitime katkılarından dolayı sendikamız adına teşekkür ederek plaket vermeye devam ediyoruz. Bu anlamda 24 Kasım 2016 tarihinde 1 Ocak 2016 tarihinden 24 Kasım 2016 tarihine kadar emekli olan üyelerimize plaket verdik.

      Emekli üyelerimize plaket verme programız 24 Kasım 2016 Perşembe günü akşam saat 19:00 ile 21:30 saatleri arasında gerçekleştirildi.

      Proğramda Şube Başkanımız Bekir AVAN Öğretmenler Gününü kutlayarak emekli üyelerimize hitap etti.

      Öğretmenlik mesleğinin mevcut durumu, eğitimin problemleri, emeklilerin durumu ve Ülkemizin gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

       Sözleşmeli öğretmenlikle eğitim çalışanlarının köleleştirildiğini, öğretmen alımında uygulanmaya başlayan mülakat sınavıyla haksızlık ve ayrımcılık yapıldığını söyledi. Öğretmen alımında yapılan sözlü sınavın tamamen haksızlık ve hak hırsızlığı olduğunu, 2010 yılında yapılan KPSS hırsızlığından bir farkının olmadığını söyledi. Öğretmenlere uygulanan performans uygulamasının yanlış olduğunu, bu uygulamanın öğretmenlerin çalışmalarını ölçmekten değerlendirmekten çok uzak olduğunu söyledi. Rotasyon uygulamasıyla proje okullarından başlanarak öğretmenlere sürgün uygulanmaya başlandığını tüm bu uygulamaların iptal edilmesi, düzeltilmesi için sendika olarak meşru her mücadeleyi verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi.

       Eğitim çalışanlarının, öğretmenlerin borç batağında olduğunu, bir çok öğretmenin ek iş yapmak zorunda kaldığını söyledi. Emeklilikle ilgili Türk Eğitim-Sen Genel Merkezimizce yapılan 24 Kasım Öğretmenler Günü 2016 Yılı Anket çalışmasında ortaya çıkan sonuçlara göre:

       “Ankete katılanların yüzde 87.1’i emekliliği hak etmediğini, yüzde 12.9’u emekliliği hak ettiğini belirtmiştir.

       Emekliliği hak edenlerin yüzde 20.5’i emekli olmayı düşündüğünü, yüzde 79.5’i emekli olmayı düşünmediğini ifade etmiştir.

       Emekli olmayı düşünenlere bunun nedenlerini sorulduğunda: Buna göre; yüzde 65.8’i öğretmenler üzerindeki baskı çok fazla olduğu için, yüzde 5.7’si emekli ikramiyesini kullanmak için, yüzde 5.2’si emekliliğin tadını çıkaracağım için, yüzde 3.1’i başka bir iş yapacağım için derken; yüzde 20.2’si diğer cevabını vermiştir.

       Emekli olmayı düşünmeyenlere bunun nedenlerini sorulduğunda: Buna göre; yüzde 66.2’si emekli maaşları düşük, gelirim azalacak, yüzde 11.1’i ek gösterge düşük, yüzde 4.2’si kendimi hazır hissetmiyorum derken; yüzde 18.5’i diğer cevabını vermiştir.”

       Anket sonuçlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan yaklaşık 900 bin eğitim çalışanından 100 bini emekli olmayı hakettiği halde emekli olduğunda maaşı düşeceğinden dolayı emekli olmadığını, emekli olanların ise baskılardan, emekli ikramiyesine olan acil ihtiyaçlardan dolayı emekli olduğunu, emekli olanların sadece %5.2’sinin isteyerek, emekli olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

       Şube Başkanı Bekir Avan, 15 Temmuz 2016’da yaşanan FETÖ terör örgütünün darbe, olayından sonra sendikaların ne yapıp yapmayacağı, çalışanlar tarafından ciddi şekilde sorgulanmaya başlandı. Sendikalara üye olan memurların hem devletin memuru olup, hem de devlete (Türkiye Cumhuriyeti) karşı olamayacaklarını yıllardır söyledik. Dünyanın hiçbir Ülkesi, Fransa, Amerika, İngiltere, Rusya, Çin ve diğerleri devlet memurlarının devletlerine karşı olmalarına, devletlerinin altını oymalarına, devletlerini yıkmalarına müsaade etmez. Fakat Türkiye’de devlet memurlarının devlete, rejime Türkiye Cumhuriyeti Devletimize meydan okumalarına fırsat verildi, adeta ortam hazırlandı. Bu yanlış durum karşısında Devlet memurları maaş aldığı devletine, hizmet ettiği devletine ihanet eder hale getirildi. Bu durumu Türkiye’nin tek Milli Sendikası Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak asla kabul etmedik. İlkeli sendikacılık, milli sendikacılık yaptık. İlkemiz önce Ülkemiz dedik. Her zaman Türkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığından yana, Bayrağımızdan, İstiklal Marşımızdan, Vatanımızın ve milletimizin birliğinden, bütünlüğünden yana, inanç ve değerlerimizden yana mücadele verdik. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucu irade ve felsefesine bağlı olanlarla, Atatürk’e karşı olamayanlarla, Atatürk’ü sevenlerle mücadelemizi yürüttük.

       Atatürk’e karşı olanlar; Türkiye Cumhuriyeti Devletimize karşı olduğunu, Atatürk’e karşı olmanın kanunen suç olduğu için Kemalizm’e karşılık adı altında sincice Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapmaktadırlar. Bu sendikaları sizler çok iyi biliyorsunuz. Bu sendikalar PKK’lı teröristlere gerilla demekteler, Cumhuriyetimizi yıkmak isteyen Şeyh Sait Hainini Diyarbakır’da birlikte anmaktadırlar, Kuzey Iraktaki toplantılara birlikte delege göndermekteler, Andımız’ı birlikte dava etmekteler, Çözüm süreci olarak adlandırılan ve sonuç itibariyle ihanet süreci olduğu tescillenen süreçte birlikte akil adam olmaktadırlar. Yine milli değerlerimize, milli kahramanlarımıza, milli kimliğimize birlikte savaş açmaktadırlar. Eğitim çalışanları etraflıca düşündüklerinde hangi sendikanın milli, hangi sendikaların gayri milli olduğunu artık görmektedirler. Türk Eğitim-Sen, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bağımsızlığından yana Ülkemizin milli tek sendikasıdır.

       Türk Eğitim-Sen üyeleri ise dahili ve harici şer odaklarına, vatan hainlerine karşı varlığını Türk varlığına adamakta, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bağımsız bir şekilde ezelden ebede yaşaması için mücadele vermektedir. Bizler bayrağımızın dalgalanması, ezanımızın susmaması, vatanımızın parçalanmaması, milletimizin birliğinin ve beraberliğinin bozulmaması, Devletimizin yıkılmaması için vatanını, milletini, bayrağını dinini devletini seven bir nesil yetiştiriyoruz. Bizler öğretmenlik yemimizde olduğu gibi “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılâp ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetciliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını Milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin millî, ahlâkî insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.” diyerek yemin ettik.

       Bizler vatanımızın parçalanmaması için, Şahinbey’ler, Şehitkamil’ler, Ömer Halisdemir’ler yetiştiriyoruz. Bizler canını vatana feda eden, toprağın uğrunda ölen varsa vatan olduğunu bilenlerden oluşan milli bir sendikanın üyesiyiz. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz dara düşecek olursa; İstiklal Marş’ımızda nur içinde yatsın Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi her Türk Eğitim-Sen üyesi “Tüten en son ocaktır” Bizler tek bir kişi bile kalsak vatan diyen, bayrak diyen, devlet diyen bir nesiliz. Şube Başkanı Bekir AVAN bu sözlerle konuşmasını tamamladı.

       1 Ocak 2016 ile 24 Kasım 2016 tarihleri arasında emekli olan üyelerimize eğitime verdikleri emeklerinden, hizmetlerinden dolayı Şubemizce sendikamız adına plaketleri verildi.

       Emekli Üyelerimizin isimleri ve çalıştığı kurumlar şöyledir.

S.No: ADI SOYADI İLÇESİ GÖREV YERİ
1 Abidin DAĞ ŞAHİNBEY 100.Yıl İlk.
2 Müjgan DİNDAROĞLU ŞAHİNBEY Ayşe-Mustafa Sevcan İlk.
3 İlhan TİRYAKİ ŞAHİNBEY Emire Mustafa Tezel Ort.
4 Mahmut YILDIZ ŞAHİNBEY Gazi Mustafa Kemal İlk.
5 Muhittin ERDEM ŞAHİNBEY İlçe Milli Eğitim Müd.
6 Halil KOLKILIÇ ŞAHİNBEY İlçe Milli Eğitim Müd.
7 Döne DOĞAN ŞAHİNBEY Kocatepe Ort.
8 Ayhan BALCI ŞAHİNBEY Mahmut Fehime Ersoy İlk.
9 Mustafa BAĞCI ŞAHİNBEY Mehmet Küçükparmak Ort.
10 Ali SERSEN ŞAHİNBEY Yeşilevler İMKB And Lis.
11 Refik MERCAN ŞEHİTKAMİL Adnan A.Ş. Ort.
12 Melek TOPRAK ŞEHİTKAMİL Ali Küncülü Ort.
13 Kemal ŞAHAN ŞEHİTKAMİL Alİ Süzer İşitme Eng.İlk./Ort.
14 Caner TİRYAKİ ŞEHİTKAMİL Aydınlar İlk.
15 Gönül BAYRAKTAR ŞEHİTKAMİL Aysel İbrahim Akınal MTAL
16 Emine ÖZTÜRK ŞEHİTKAMİL Empati İlk.
17 Durdu BİRGİN ŞEHİTKAMİL Abdulkadir Konuk.Öz.Eğt.Mes.Eğt.Mrk.
18 Şevket TOPALOĞLU ŞEHİTKAMİL İlçe Milli Eğitim Müd.
19 Ökkeş DAĞLI ŞEHİTKAMİL Mehmet Akif Ersoy MTAL
20 Zeki ELİŞEN ŞEHİTKAMİL Mehmet Çolakoğlu İlk.
21 Seydi Vakkas YILDIRIM ŞEHİTKAMİL Mehmet Tuncay Aykaç İlk./Ort.
22 Mahmut ÖZBAKIŞ ŞEHİTKAMİL Şehit Nafı Kıvanç İlk.
23 Ömer Faruk YALTIRIK İSLAHİYE İslahiye And.Lis.
24 Cahit ÖZTÜRK İSLAHİYE Karacaoğlan İlk.
25 Umut Mail YILMAZ İSLAHİYE Yeşilyurt Şht.Süleyman Şen İlk./Ort.
26 Kadir TAŞKESEN OĞUZELİ Merkez İnkilap İlk.
27 Osman TUNA NİZİP Uluyatır Çok Prog.Lis.

      Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yarınlara hazırlayan emekli üyelerimize eğitim ve çalışma hayatına vermiş oldukları üstün katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, gelecek hayatlarında sağlık, huzur ve esenlikler diliyoruz.

                           TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBESİ

EMEKLİ ÜYELERİMİZE PLAKET VERME PROĞRAMI FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

84 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ