tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ÖĞRETMENE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

tesakademi

       Öğretmenlere yönelik saldırılar sürekli artmaktadır. Bu saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir. İlimiz, Şahinbey İlçesine bağlı Mehmet Uygun Lisesi Öğretmeni ve üyemiz Ali YAVUZ, 1 Haziran Cuma günü öğleden önce, kendi okulunun öğrencisi tarafından saldırıya uğramıştır. Saldırı sonrasında ağır yaralanarak beyin travması geçiren Ali YAVUZ, baygın bir şekilde hastaneye kaldırılmış, yapılan müdahaleler sonrasında hayati tehlikeyi atlatarak, doktorlar tarafından müşahade altına alınmıştır. Ali YAVUZ’a saldırı sonrasında 10 gün iş göremez raporu verilmiş ve tedavisi halen devam etmektedir. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak camiamız adına Ali YAVUZ’a yapılan bu saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.

       Öğretmen arkadaşımız Ali YAVUZ’a yapınlan saldırıyla ilgili değişik söylentiler bulunmaktadır. Saldırıyı yapan kişinin okulda Ali YAVUZ’u direk hedef almadığı, bu saldırıyı başka öğretmenlere de yapabileceği söylenmektedir. Bu durum göz önüne alındığında bütün öğretmenlerin tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili mutlaka gerekli araştırmalar yapılmalı ve konunun üzerine ciddiyetle gidilmelidir.

       Ali YAVUZ’a yapılan saldırı, Mehmet Uygun Lisesi’nin güvenlik kameralarında kayıt altına alınmıştır. Okullarda ne kadar güvenlikçi ve güvenlik kamerası olursa olsun, saldırıyı yapanların planları güvenlik önlemlerini aşmaktadır. Son yıllarda okullarımız özel güvenlikçilere, güvenlik kameralarına rağmen korunamaz hale gelmiştir. Bu konuda okulların güvenliğiyle ilgili gerekli çalışmalar daha etkin bir şekilde yapılmalı ve okulların güvenliği için yeteri kadar kaynak ayrılmalıdır. Okullarımız için ayrılacak bu kaynaklar derhal okullara aktarılmalıdır.

       Son yıllarda Ülkemizde fazlasıyla kullanılan şiddet dili, herkesi gergin ve şiddete eğilimli hale getirerek saldırganlaştırmıştır. Televizyonlarımızda Ülkemizi yönetenler başta olmak üzere, kullanılan şiddet diliyle toplumun bilinç altına saldırganlık duygusu iyice yerleşmiştir. Ülkemizi yöneten insanların ve bunların kalemşörlerinin televizyonlarda kıyasıya yaptığı kavgalar, toplumu sürekli germektedir. Bu gerginliğe toplumun sosyal kesimleri içerisinde yaşayan insanların günlük hayatlarındaki olumsuzlukları da eklediğimizde, her an her olay ve kavga olabilmektedir.

       Toplumun her kesimiyle iç içe olan öğretmenler ise yaşanan bütün olumsuzlukların faturasını öder hale getirilmiştir. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlarımız tarafından eğitim ortamı eğitimcilerin çığlığına rağmen, eğitim dışında her şeyin yapıldığı, fakat eğitimin yapılmadığı yer haline getirilmeye çalışılmaktadır. Öğretmenler ise sürekli itibarsızlaştırılmaktadır. Bunu öncelikle kendi Bakanımız, Başbakan yardımcımız yapmaktadır. Bunlardan daha vahimi ise Sayın Başbakanımız son günlerde söylediği sözlerle öğretmenleri itibarsızlaştırma yarışının liderliği kimseye kaptırmak istememiştir. Alo 147 öğretmen ispiyon hattı ile öğretmenler açık hedef haline getirilmiştir.

       Öğretmenlerin mali, özlük sorunları görmezden gelinerek öğretmenler yok sayılmıştır. Öğretmenler az çalışıyor gösterilerek yaptığı iş ve öğretmenlik küçümsenmiştir. Öğretmenler gününde öğretmenin elini öpenler, öğretmenler hak arayıp hakkını istediğinde, öğretmeni ve yaptığı işi küçümsemiştir. Bütün bu olup bitenlerle birlikte öğretmenlere toplum içerisinde sürekli statü kaybettirilmektedir. Öğretmene reva görülen bu uygulamalar, öğretmeni toplum nezdinde sahipsiz ve savunmasız bırakmıştır.

       İhtiyaç olduğu halde gerekli öğretmen ataması yapılmadığı için 350 bin öğretmen atama beklemekte ve mağdur durumdadır. Son yıllarda atama bekleyen öğretmenlerden 27 tanesi intihar etmiştir. Görevini yaparken bazen saldırı, bazen kaza sonucu öğretmenlerimiz ölmekte bazen ise görevleri başında şehit edilmektedirler. Fakat Ülkemizi yönetenler ise bu duruma çözüm üretecekleri yerde öğretmene şiddeti kendileri uygulayarak, öğretmeni itibarsızlaştırmaktadırlar.

       Üyemiz ve öğretmen arkadaşımız Ali YAVUZ’a geçmiş olsun der, acil şifalar dileriz. Temennimiz bu tür olayların bir daha yaşanmamasıdır.

       Ülkemizi yönetenleri ve İlimizi yönetenleri göreve davet ediyoruz. Son günlerde öğretmenlerin içinde bulunduğu durum karşısında öğretmenleri sürekli üzen, tehdit eden, itibarsızlaştıran, bizlerin haklarına sahip çıkamayan Sayın Milli Eğim Bakanımız Ömer DİNÇER’i istifaya , Sayın Başbakanımızı da öğretmenlerden özür dilemeye çağırıyoruz.

       Kamuoyuna saygılarımızla.

                                                                                                      Bekir AVAN
                                                                                                     Şube Başkanı

474 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ