tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MHP önerdi torba yasaya girdi

MHP önerdi torba yasaya girdi
tesakademi

Kamu borçlarının yapılandırılmasını öngören “torba tasarıya” 12 Eylül mağdurları da giriyor.12 eylül mağdurlarına emeklilik hakkı 18 Aralık 2010

 

1980 darbesinde haksız yere cezaevinde yatan, “sakıncalı” diye işinden atılan, okulundan uzaklaştırılan, yaşamı kesintiye uğrayanların demir parmaklıklar ardında kaldıkları süre emekliliklerine sayılacak. Bu süre için borçlanma imkânı getirilecek.

TORBA TASARIYA GİRİYOR

Hükümet, 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu açarken önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Kamu borçlarının yapılandırılmasını öngören “torba tasarıya” 12 Eylül mağdurları da giriyor. Hükümet, MHP ve CHP’nin, “12 Eylül’de cezaevlerinde kaldıkları süre emekliliklerine sayılsın” önerisine olumlu baktı. BDP’nin de destek verdiği bu öneri darbe mağdurlarının cezaevinde yattıkları yılların “askerlik borçlanması” gibi emekliliğe sayılmasını öngörüyor. Borçlanılan süre, prim ödeme gün sayısına eklenecek. Örneğin, iki yıl cezaevinde kalan biri bu süreyi borçlanarak emekli olabilecek. Bu düzenleme ölüm aylığında da önemli bir rol oynayacak. Vefat eden sigortalıların eş ve çocukları, ölen kişinin cezaevinde yattığı süreyi borçlanarak, emekli maaşına hak kazanabilecek. Borçlanmada taksit imkânı da getirilecek. (Mevcut düzenlemelere göre, yasal olarak ‘askerlik hariç ve yurtdışı borçlanması’ hariç boşlukları saydırmak mümkün değil. O süre miktarında çalışılması zorunlu. Bu düzenlemenin yaşama geçmesi ile cezaevinde yatılan yıllar da çalışılmış sayılacak.) Düzenlemeye ilişkin ilk teklif, Alt Komisyon çalışmaları sırasında MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak’tan geldi. Uzunırmak, 12 Eylül mağdurlarının haksız yere cezaevinde kaldıkları sürenin emekliliğe sayılmasını teklif etti. AK Parti milletvekilleri bu önerinin tasarıya eklenmesi benimsenirken CHP ve BDP de tam destek verdi.

‘SOLCU ÜLKÜCÜ AYRIMI YOK’

Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, kendisinin de 12 Eylül sonrası cezaevinde yattığını anımsatarak, “Haksızlığa uğrayanların yanında yer almak zorundayız. Bu çok doğru bir adım olacak. Darbe döneminde belediye başkanıydım görevden alındım. Birkaç kes hapse girdim çıktım. Emekli olmazsam ben de bu düzenlemeden yararlanırdım. 12 Eylül mağdurları hemen emekli edilmeli. Yüzde 100 yapılması gereken bir düzenleme” diye konuştu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, düzenlemeye sonuna kadar destek verdiklerini ifade ederek, “12 Eylül’de haksızlığa uğrayan solcu, ülkücü herkes bundan yararlanabilmeli. İşkencelerin, haksızlıkların izleri silinmese de bir nebze de olsa özür dilenmiş olur” değerlendirmesini yaptı. Alt Komisyon çalışmalarının ardından tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek Genel Kurul’a sevk edilecek.

RE’SEN EMEKLİ EDİLENLER

Anayasa Mahkemesi de geçtiğimiz günlerde darbe yönetiminin re’sen emekliye ayırdığı kamu çalışanlarının haksız şekilde işten çıkarıldığına hükmetmişti. Kararda mağdurların haklarının iadesi istendi. Darbenin hemen ardından kimi kamu çalışanları sorgusuz bir şekilde re’sen emekliye ayrılmıştı.

415 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ