tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

MEMURU YOLMANIN DİĞER ADI MUAYENE KATKI PAYI

tesakademi
KAMU ÇALIŞANLARI ŞAŞIRMAYIN!


15 Mart’ta maşınızı eksik alırsanız şaşırmayın.

1 Ocak 2009’dan itibaren kaç defa hastaneye gittiniz?

Şaşırmayın, 1 Ocak 2009’dan itibaren bütün muayenelerde 10 TL katılım payı alınacaktır. 15 Mart’tan itibaren maaşınız topluca kesilecektir.

Biz ( Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen ) uyarmıştık. Siz kabullendiniz. Hükümetin kırık bastonu sendikaların peşine düştünüz. Memurların onurlu mücadelesini Hükümete peşkeş çekenlere söyleyecek bir şey bulamıyoruz.

Kıymetli Kamu Çalışanları sizleri hak aramaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

 
MEMURU YOLMANIN DİĞER ADI MUAYENE KATKI PAYI

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü 02/02/2009 tarihli 1324 sayılı yazısıyla Tedavi Katılım Paylarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği (sayı:2009-1) hükümleri çerçevesinde “Muayene Katılım Katkı Paylarının” 15 Mart maaş bordosunda kesileceğini ve bununla ilgili çalışmaların ilgili birimlerce gerçekleştirilmesini istemiştir.

Kamu çalışanları, bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarından muayene katılım payı 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere 15 Mart maaşlarından mahsup edilmesi istenmektedir. Bu ne anlama gelmektedir?

Kamuda çalışan personel, emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocukları 1 Ocak 2009 tarihinden sonra muayene için her gitmiş oldukları resmi ve özel sağlık kuruluşu için katılım payı maaşından kesilecektir. Resmi Kamu sağlık kuruluşlarına ( Devlet Hastanesi, Tıp Fakültesi ) baş vurduğunda 3 ile 6 TL arası; Özel Sağlık kurumlarında ise 10 TL maaşından “Muayene Katkı Payı” tahsil edilecektir.1 Ocak 2009 ile 1 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleşen muayeneler topluca say2000i sistemi üzerine kurum mutemetlerince işlenerek 15 Mart 2009 maaşından tahsil edilmesi sağlanacaktır.

Diğer taraftan birileri vergi ödemeden SGK. hiçbir kesinti yaptırmadan kendisi, ailesi ve çocukları her türlü sağlık kurumundan ücretsiz yararlanıp bedava ilaç almaya devam edecektir.

Devletin A’dan Z’ye her türlü işlemini yapıp, kendini temsil eden Kamu Çalışanlarını adeta köle gibi çalıştırıp, sağlık güvencesi açısından bu uygulama ile cezalandırmaktadır.

Bunun neresi sosyal adalet, hakça paylaşım ve Devlet güvencesidir ?

Amaç; sağlık açıklarını ve vurgunlarını kamu çalışanına fatura ederek onun sırtından kapatmaya çalışmaktır. Kamu çalışanı, emekli ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarına üvey evlat muamelesine tabi tutularak hakir görmektir.

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu ve bağlı Türk Eğitim-Sen sendikası olarak her fırsatta “Muayene Katılım Payı’nın” maaş bordolarından SGK yasasının geçmesiyle kesileceğini dile getirmiştik. Adına sendika diyen ve yalakalığı tecilleşmiş kamu çalışanına iktidar gibi şaşı bakan bir grubun yöneticileri “Muayene Katkı Payının” olamayacağını ve bu uygulamanın yapılamayacağını savunup meydanlara SGK yasasının geçmemesi için çıkmadılar. Üyelerinin SGK yasası ile ilgili tepkilerine aldırış etmeyip menfaatlanmak ve nemalanmak adına susmayı tercih ettiler. Hükümetin yanlış uygulamasına nerdeyse alkış tutup memurları sattılar.

SGK yasasını kanunlaştıran iktidar mensupları krizin derinleştiği bu günlerde kamu çalışanlarını İnek gibi sağacağını, “Muayene Katkı Payı” alarak göstermiştir. Hükümet sağ gösterip sol vurmuştur. Mevcut siyasi irade Kamu Çalışanlarını ayaklarının altında ezip fakirleştireceğini hissettirmiştir.

Mevcut siyasi irade, yerel-mahalli seçimlerin arifesinde propagandalarında olduğu gibi, yetkiyi Milletten alarak büyük düşünüp(!) halkı ve kamu çalışanlarını kandırarak tavuk gibi yolmaya devam edeceğinin sinyallerini vermiştir.


Mehmet KÖSE
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi
Mevzuat Ve Hukuk Sekreteri

13 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ