tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

İlköğretimde 82 Bin Öğrenci Kayıtsız!

tesakademi

    Milli Eğiti Bakanı Nimet Çubukçu, bugün itibariyle ilköğretime kayıtsız çocuk sayısının 51 bin 605’i kız, 30 bin 502’si erkek olmak üzere toplam 82 bin 107 olduğunu açıkladı.

   İlköğretime Erişim ve Devamın İzlenmesi Çalışmalarında Kurumlar Arası İşbirliği Protokolü imza töreni Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu burada yaptığı konuşmada, kız, erkek tüm çocukların ücretsiz, zorunlu ve kaliteli bir eğitime erişimlerini ve devamlarını sağlamak üzere yeni bir işbirliğini hayata geçirdiklerini söyledi. Protokol ile temel amacın; zorunlu ilköğretim çağındaki tüm çocukların eğitime erişim ve devamlarının önündeki engelleri kaldırmak olduğunu kaydeden Çubukçu, “İlköğretime erişimi yüzde 100’e çıkarmak hükumetimizin de öncelikli görevleri arasındadır. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ilköğretimde net okullaşma oranı yüzde 98,97 olarak gerçekleşti. Bu oran kızlarda yüzde 98,68, erkeklerde ise yüzde 99,24’tür.” dedi. 10 yıl önce ilköğretime kayıtsız çocuk sayısının 1 milyon 434 bin olduğunu hatırlatan Çubukçu, “2008-2009 eğitim-öğretim yılında ilköğretime kayıtsız toplam çocuk sayısı 289 bin 316′ ya düşürülmüştür. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında zorunlu eğitim çağında olup da ilköğretime kayıtsız çocuk sayısı 139 bin 691’dir.” diye konuştu.

Bugün itibariyle ilköğretime kayıtsız çocuk sayısının 51 bin 605’i kız, 30 bin 502’si erkek olmak üzere 82 bin 107 olduğunu aktaran Çubukçu, “Aynı zamanda cinsiyetler arasındaki makas da neredeyse kapanmak üzere.” ifadesini kullandı. Zorunlu eğitim çağında olup da ilköğretime kayıtsız ve kayıtlı olduğu halde devamsız çocukların tespit edilmesi, ikna çalışmaları, kaydedilmeme/devamsızlık nedenlerine bağlı izleme ve değerlendirme çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Çubukçu, “Bu çalışmaların bize sağladığı verilere göre ilköğretime kaydın önündeki en önemli engeller sırasıyla; nüfus ve adres kaydıyla ilgili sorunlar, çalıştırılan çocuklar, özürlülük hali ile ekonomik, sosyal ve kültürel boyuttur.” şeklinde konuştu.

Çubukçu şöyle devam etti: “İlköğretime devamın önündeki engellere baktığımızda ise ekonomik, sosyal ve kültürel boyut ilk sırada yer almaktadır. Bunu özürlülük hali, çalıştırılan çocuklar ve son olarak da nüfus kaydı ve adres taşınması gelmektedir. İzleme çalışmaları sonucunda asıl sorunun, okula kayıtlı olup da devamsız durumdaki öğrencilerin sayısındaki önemli artış olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla devamsızlık riski altında bulunan öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek ve izlemek için ilk adım olarak, okulu terk riski ve devamsızlık durum tespiti ve ihtiyaç analizi araştırması yapıldı. Araştırmanın sonunda bir eylem planı geliştirilerek e-Okul üzerinden erken uyarı sistemi kurduk. Bakanlığımızca yürütülen bu çalışmalar okula kayıt olmayan veya devam etmeyen tek bir çocuk kalmayıncaya kadar kararlılıkla sürdürülecektir.”

Bazı erişim engellerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği strateji ve yapılan iyileştirmelerle nihai çözüme kavuşturulamayacağının görüldüğünü aktaran Çubukçu, “Çeşitli nedenlerle eğitime erişemeyen ya da okuldan ayrılma riski olan çocuklara ve gençlere ulaşarak onları okula ve topluma kazandırmak gibi birçok tedbiri bütün kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm içinde yürüteceğimiz bir çalışmayla hızla hayata geçirmek zorundayız.”

“DEVAMLILIĞI SAĞLAMAK ÖNEMLİ”

Çocukların okula kayıtlarında çıkan engelleri büyük oranda çözümlediklerini söyleyen Çubukçu, “Ama asıl önemli sorun olan okula devamın sağlanmasında, bu işbirliğinin tarafı olan herkese çok büyük sorumluluklar düşüyor. Çocukların okula devamlarında toplumda farkındalık ve bilinç arttırıcı çalışmalar, sosyal desteğe ihtiyaç duyan ailelerin desteklenmesi, özürlü çocuklarımızın ilköğretime erişimlerini ve devamını engelleyen nedenler konusunda hazırlanacak projelere destek sağlanması bunlardan bazıları.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından imzalandı. Protokol ile, zorunlu ilköğretim çağında olup kayıtsız olan çocukların ve okula kayıtlı olduğu halde devamsız öğrencilerin eğitime erişim ve devamlarının önündeki engellerin ortadan kaldırılması ve çocukların kaliteli eğitime erişimlerinin sağlanması konusunda iş birliği esaslarının belirlenmesi hedefleniyor.
memurlar.net

42 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ