tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Geleneksel Aşure Günü Programımızı Yaptık

tesakademi

asure1

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak Geleneksel Aşure Günü Programımızı Gaziantep Yeşilsu, Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirdik.15 Ekim 2015 Cumartesi günü, saat 13:00 ile 15:00 arasında Yeşilsu, Şehitler Abidesi önünde üyelerimize ve Gaziantep Halkımıza yönelik yapmış olduğumuz Geleneksel Aşure Günü Programımız Şube Başkanımız Bekir AVAN’ın kısa bir basın açıklaması yapmasının  ardından başlayarak, Türk Diyanet Vakıf-Sen Gaziantep İl Temsilcimiz Süleyman ŞAHİN’in Kuran Tilaveti ve dualarıyla devam etti. Yeşilsu, Şehitler Abidesi önünde halkımıza ve üyelerimize yönelik aşure ikramının ardından,  Aşure ikramına saat 15:00 ile 17:00 arasında ise şubemizde devam ettik.

Bu günde önemli ve insanlığın kaderini etkileyen, geleceğine yön veren olaylar gerçekleşmiştir. Örneğin; Adem peygamberin tövbesinin kabul edildiği, Halil peygamberin Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Musa’nın kavmini Firavun’un zulmünden kurtardığı, Yunus peygamberin balığın karnından kurtulduğu, Eyüp peygamberin dertlerine şifa bulup yaralarının iyileştiği, Hz. Yakub’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuştuğu ve gözlerinin açıldığı, Nuh peygamberin gemisinin karayı oturduğu gündür.

Bütün bu önemli tarihsel gelişmelerin yanında aşureyi bizler için daha da anlamlı kılan; Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V  min torunu  Hz. Hüseyin’in bu gün Kerbelada şehit edilmesidir. Kerbela şehidi Hz. Hüseyin, on Muharremde şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure çorbası bizler için çok daha derin ve diğer toplumlardan farklı anlamlara sahiptir.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak diyoruz ki bu ay birlik ve beraberlik ayıdır. Bizi biz yapan da, inancımızın ve kültürel değerlerimizin bizlere ilke edindirdiği birlik ve beraberliğimizdir. Bu bakımdan Muharrem ayının özünü iyi anlamak, özüne layık bir şekilde idrak etmek gerekmektedir.

Muharrem Ayının ve Aşure gününün İslam Alemindeki ayrılıkların son bulmasına, İslam Coğrafyasındaki kanın, göz yaşının sonlandırılmasına, Ülkemizin ve Yüce Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin artmasına vesile olmasını diliyoruz. Üyelerimizin, Gaziantep Halkımızın, Yüce Milletimizin ve İslam Aleminin Muharrem ayını ve Aşure Gününü kutlar hayırlara vesile olmasını dileriz.

Aşure Günü Programımıza ve Aşure İkramımıza katılan Gaziantep Kamu-Sen İl Temsilcimiz ve Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK, Türk Ulaşım-Sen Gaziantep Şube Başkanı Baler FİDAN, Türk Tarım Orman-Sen Gaziantep Şube Başkanı Cuma EROL, Türk Diyanet Vakıf-Sen Gaziantep İl Temsilcimiz Süleyman ŞAHİN, Türk Büro-Sen Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Adına Ali ÖZDEMİR, Milliyetçi Hareket Partisi Şahinbey İlçe Başkanı Cahit ÇIKMAZ, Şehitkamil İlçe Başkanı Aziz YÜCEL, Gaziantep Ülkü Ocakları İl Başkanı Mehmet Fuat YOZBATIRAN, Gaziantep Ülküm İşçiler Derneği Başkanı Ökkeş ŞENTÜRK, Sendikalarımızın Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Üyemiz ve Gaziantep Halkımız katıldılar. Katılımcılara Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…

92 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ