tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Gaziantep’te Yargıdan Ders Niteliğinde Karar

Gaziantep’te Yargıdan Ders Niteliğinde Karar
tesakademi

haci_ali_koyuncu

       İslahiye Fikret Öztürk İlkokulu Müdürü iken 2014 yılı Ağustos ayında yapılan yeniden değerlendirme sonucunda75 puanın altında puana verilerek kasıtlı olarak müdürlük görevine son verilen üyemiz Hacı Ali KOYUNCU Gaziantep İdare mahkemelerine açtığı birinci ve ikince davaları kazanmasına rağmen görevine iade edilmemişti. Hacı Ali KOYUNCU Gaziantep 10 İdare Mahkemesine 3. kez açtığı davayı da kazandı.

       Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” gereğince yapılan değerlendirmelerde başarısız sayılma işlemine karşı açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden üçüncü defa yapılan yeniden değerlendirme sonucunda, başarısız sayılma ve görev süresinin uzatılmamasına ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açılan davada;
Gaziantep 1. İdare Mahkemesi’nin 2015/972 E. sayılı ve 25.12.2015 tarihli kararı ile dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. İlgili kararda, üstüne durulması gereken hususun mahkeme kararının doğru uygulanması olduğu belirtildikten sonra, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin çoğu kararlarında da değinildiği üzere; bir yargı kararının uygulanma zorunluluğu kararın hüküm fıkrasıyla sınırlı olmamakta ve kararın esasına da aynı şekilde saygı gösterilmek ve uygulanmak zorunda olduğu kabul edilmektedir.  Dava konusu olayda, davacı hakkında yapılan ikinci değerlendirmeye ilişkin, yukarıda yer verilen Mahkeme kararının gerekçesinde; daha önce “evet” olarak değerlendirilmiş olan kriterlerin ikinci değerlendirmede “hayır” şeklinde bir değerlendirmeye çevrilmek suretiyle yargı kararını etkisiz bırakma sonucunu doğuracak nitelikte işlem tesis edildiği hususuna açıkça yer verildiği dikkate alındığında, anılan karar uyarınca davacının yeni bir değerlendirmeye tabi tutulmaksızın başarılı kabul edilerek görev süresinin uzatılması gerektiği sonucuna varıldığından, davacının üçüncü defa değerlendirmeye tabi tutulmasına ve bu değerlendirmede başarısız sayıldığından bahisle görev süresinin uzatılmamasına ilişkin dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” Denilmiştir.

       Geçte olsa açtığı davaları kazanarak görevine geri dönen üyemiz Hacı Ali KOYUNCU’yu kutluyoruz. Haksızlık karşısında susmayan, müdürlük görevini kasıtlı bir şekilde elinden alanlara asla boyun eğmeyen üyelerimizin ve eğitim çalışanlarının mücadelesi herkese örnek olmalıdır. Fakat haksızlık yapanlar, yaptıklarının hesabını bu dünyada veya öbür dünyada er ya da geç vereceklerini de bilmelidirler.

       Haksızlık karşısında susmayanlara selam olsun!

       Hak haklının oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir…

       Hacı Ali KOYUNCU’nun Mahkeme Kararı İçin TIKLAYINIZ

124 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ