tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Engelli ve Engelli Yakını Bulunan Öğretmenin İsteği Dışında Görev Yeri Değiştirilemez

Engelli ve Engelli Yakını Bulunan Öğretmenin İsteği Dışında Görev Yeri Değiştirilemez
tesakademi

        Gaziantep, Şehitkamil, Abdulkadir Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni olan üyemiz İnci BAŞARAN, engelli çocukları için verdiği mücadeleyi kazandı. Kimya/Kimya Teknolojisi öğretmeni olarak görev yapan üyemiz iki yıldır norm fazlası gösterilerek isteği dışında başka bir okula tayin yapılmaya çalışılıyordu. Üyemiz, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’te 30 Haziran 2014 yılında yapılan değişiklik nedeniyle kendisinin haklı olduğunu ve bu yer değişikliğinin yapılamayacağını iddia ediyordu. Üyemizin konuyu Şubemize eşi Erdal BAŞARAN aracılığıyla intikal ettirdiğinde yaptığımız incelemede hem mağdur, hem de haklı olduğunu gördük. Şube olarak gereken desteği vererek bu konuda vakit geçirmeden gerekli yazışmalarda bulunmalarını önerdik.

           İlgili yönetmeliğin Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği başlıklı Ek 3 Maddesinde; “İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan  gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

       Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

       Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

       Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır.” denilmektedir.

       Üyemiz İnci BŞARAN, yaptığı yazışmalar sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03/06/2016 tarihli Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği norm fazlası durumunda olan ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmelerle ilgili görüş yazısında; Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-3 maddesine atıfta bulunarak üyemiz ve üyemizin durumda olan memurların yerlerin istekleri dışında değiştirilemeyeceğini belirtmişlerdir.

       Dolayısıyla norm kadro fazlası durumunda olan öğretmenlerimizin kendileri, eşleri veya çocuklarından birinin engelli olması durumunda, engellilik durumu nedeniyle belgelerini ibraz ettiği sürece okulda norm kadro fazlası olarak görevine devam edebilecek ve norm fazlalığı nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutulmayacaklardır.

       Engellilik durumu nedeniyle öğretmenlerin isteğinin dışında yer değişikliğine tabi tutulamayacağına dair bu hükmün atıfta bulunulan çerçeve yönetmelikle birlikte  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinde de yer alması gerekmektedir.

       Üyemiz İnci BAŞARAN’ı ve eşine verdiği mücadelede destek olan Şahinbey, Gaziantep Lisesi’nde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapan Erdal BAŞARAN’ı kutluyoruz. Mağduriyetlerin yaşanmaması için tüm memurların ve eğitim çalışanlarının hak arama mücadelesine her zaman devam etmesini öneriyoruz. Yapılacak her mücadelede üyelerimiz ve tüm memurların, eğitim çalışlarının her zaman yanında olacağımızı tekrar tekrar belirtiyoruz.

        Mücadele içinde kalınması temennisiyle…

                      TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBE YÖNETİM KURULU

MEB’nın görüş  yazısı için tıklayınız 

1.255 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ