tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ENFLASYON CANAVARI MAAŞLARI ERİTTİ.

tesakademi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un enflasyon artışlarıyla ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.  

 Yılın İlk 5 Ayında Memur Maaşları Ortalama 14,4 TL Eridi
  
Mayıs ayı enflasyonu açıklandı. TÜİK’in belirlediği rakamlara göre TÜFE Mayıs ayında %2,42 oranında arttı. Böylece 2011 yılının ilk 5 ayında enflasyon %4,93 olarak belirlendi. Hatırlanacağı gibi memur sendikaları ile Kamu İşveren Kurulu arasında yapılan toplu görüşmelerde, Türkiye Kamu-Sen’in bütün itirazlarına rağmen memur maaşlarına 2011 yılının ilk 6 ayı için %4 oranında artış yapılması öngörülmüştü. Buna göre memur maaşları yılın ilk 5 ayında %0,93 oranında erimiş oldu.
 
Oysa toplu görüşmeler sırasında Türkiye Kamu-Sen %4 + %4’lük maaş artışını yetersiz bulmuş, enflasyonun her halükarda belirlenen rakamın üzerinde gerçekleşeceğini vurgulamıştı. Memurlarımızın ve emeklilerimizin enflasyon karşısında mağdur olmaması için de yüzdelik artışlara ilave olarak, taban aylığın mutlak surette artırılması gerektiğini belirtmişti.
 
Türkiye Kamu-Sen, bugün herkesin şahit olduğu, haklı gerekçelerle öneriyi kabul etmeyerek Uzlaştırma Kurulu’na başvurmuştu. Uzlaştırma Kurulu ise yaptığı inceleme sonucunda konfederasyonumuzun görüşlerine uygun olarak, %4 + %4’lük artışa ilaveten, taban aylığa 2011 yılının ilk 6 ayı için 16 TL, ikinci 6 ayı için ise 22 TL daha zam yapılması gerektiğini ortaya koymuştu.
 
Ancak bu sırada toplu görüşme masasında memurları temsil eden diğer konfederasyon ısrarla hükümetin zam teklifinin yeterli olduğunu savunmuş ve artış teklifini kabul ederek, toplu görüşmelerin mutabakatla sonuçlandığını iddia etmişti. Ne yazık ki, bu konfederasyon, Uzlaştırma Kurulu’nun memur maaşlarına yapılmasını önerdiği seyyanen zammın uygulanmaması için adeta kampanya başlatarak, maaşların artmasını istemeyen ilk konfederasyon olarak, dünya sendikacılık literatüründeki yerini almıştı.
 
Gelinen noktada Türkiye Kamu-Sen’in ekonomik kaygılarının ne denli yerinde olduğu ortaya çıktı.
 
Siyasi kaygıları, memurlarımızın kazanımlarına tercih edenlerin maskeleri düştü; bu vesile ile bu kimselerin gerçek yüzleri bir kez daha göründü.
 
Açıklanan son enflasyon rakamlarıyla birlikte memur maaşları, enflasyon karşısında %0,93 oranında eridi.
 
2011 yılının ilk 5 ayında hizmetli maaşı 11,3 TL, lise mezunu bir memurun maaşı 11,8 TL, öğretmen maaşı, 15,2 TL, pratisyen hekimin maaşı 19,3 TL, mühendis maaşı ise 22,1 TL eridi. Memur maaşlarındaki erime ortalama aylık 14,4 TL oldu.
 
Haziran ayı enflasyonunun da memur maaşlarındaki erimeyi artıracağı düşünüldüğünde, memurlarımızın yaşadığı mağduriyetin baş müsebbibinin, Türkiye Kamu-Sen’in çekincelerini görmezden gelen, “mutabakat imzaladık” gerekçesiyle Uzlaştırma Kurulu kararını uygulatmamak için her türlü çabayı gösteren ve kamu çalışanlarını masada satan, sözde konfederasyon olduğu açıkça görülüyor.

58 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ