tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

EĞİTİMDEKİ DAYATMA VE KUŞATMA GELECEĞİMİZİ KARARTIYOR

EĞİTİMDEKİ DAYATMA VE KUŞATMA GELECEĞİMİZİ KARARTIYOR
tesakademi

      2013_2014_egitim_ogretim_yili     

       2013-2014 eğitim-öğretim yılı yarın sona ermektedir. Gerek öğrenciler, gerekse öğretmenler için bütün bir yıl yapılan çalışmalardan sonra artık tatil zamanı gelmiştir. Öğrencilerimiz 13 Haziran 2014 tarihinde tatile başlarken, öğretmenler ise 1 Temmuz 2014 tarihinde tatile başlayacaklardır. Öğrencilerimizin yıl boyunca aldıkları eğitimlerin, öğrendikleri yeni bilgilerin değerlendirmesi olan karnelerin dağıtılması zamanıdır artık. Karnelerini aldıklarında, sevinen öğrencilerimiz olduğu gibi üzülen öğrencilerimiz de olacaktır mutlaka. Anne ve babalar öğrencilerin sevinçlerine de, üzüntülerine de ortak olmalıdır. Çünkü başarı ve başarısızlık tesadüfi değildir. Başarı ve başarısızlıkta anne ve babaların her yönüyle payı vardır. Öğrencilerimiz tatilde bol dinlenmeli ve yeni eğitim-öğretim yılına zinde bir biçimde hazır olmalıdır. Tabii ki kitap okumayı da unutmadan. Kitap okumanın da bir dinlenme biçimi olduğu ve öğrenciler tatilde seviyelerine uygun kitapları okuyarak ta dinleneceklerini bilmelidirler.

       Eğitim sistemimiz, tarihinde olmadığı kadar tek tip öğrenci yetiştirmeye yönelik siyasi ve kuşatma hamleleriyle can çekişmektedir. Herkesi kutuplaştırmaya ve cepheleştirmeye yönelik siyasi hamleler; kendi insanına, kendi değerlerine ve kendi geleceğine yönelik karanlıklar oluşturmaya devam etmektedir. Siyasetin, eğitimde dayatmacı olmasının sıkıntılarını küçük yaştaki öğrencilerimiz ve gençliklerini yaşayan öğrencilerimiz, ilerleyen yıllarda bu günlerdeki yaşadıklarını sürekli sorgulayacaklardır. Günümüzün demokrasiden uzak, baskıcı anlayışı, tek tip insan yetiştirmek için oluşturduğu kavram kargaşasının cevabını, kendi öz evlatlarına dahi veremeyeceklerdir. Yeni nesil; akla ve bilime uygun olanla olmayanı, değerli olanla olmayanı, milli olanla olmayanı, meşru olanla olmayanı, milli değerimiz olanla olmayanı, hain olanla olmayanı, doğruyla yalanı, ahlaki olanla olmayanı, haklı olanla olmayanı, adaletli olanla olmayanı ve bir çok konuda kavram kargaşasını yaşayacaktır. Çünkü yaşanan süreç, demokratik teamüllerin dışında olup, siyasi irade ve uygulamalarının milli irade gibi gösterilip yutturularak zorlandığı bir süreçtir.

       Gaziantep ve Ülke genelinde, eğitim çalışanları arasında sürekli ayrımcılık yapılmış, yandaşlar liyakatsiz olmalarına, hak etmemelerine rağmen sürekli kayırılmıştır. Çalışanlar arasında, adaletsizlikler sürekli hale getirilerek adeta eğitim çalışanları görev yapamaz hale getirilmiştir. Bu konuda ilimizde ve Ülke genelinde okul müdürlüğü atamalarında yapılan sözlü sınavı, ve şube müdürlüğü atamalarında yapılan sözlü sınavı yandaşların kayırıldığı, ayrımcılık yapıldığı, haklı olanın hakkının yenildiği sınavlardır. Eğitim çalışanları arasında yapılan bu ayrımcılık İl Milli Eğitim Müdürü atamaları, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı atamaları ve İlçe Milli Eğitim Müdürü atamalarında da aynıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, adeta parti devletine dönüştürülmüş, polit büro elamanları merkez, il ve ilçe teşkilatlarını ele geçirmişlerdir. Arkasına siyasi iradeyi alan liyakatsiz, yetersiz kişiler, adaletsizlik yapmaya iman edercesine, eğitim çalışanlarına eziyet etmektedir, zulmetmektedir.

       Eğitim çalışanlarının hiçbir hakkını aramayan, adaletsizliğe ve siyasi iradenin köleliğine iman etmiş bir sendika, bütün çirkinliğini ortaya koyarak eğitim çalışanlarını sürekli tehdit etmiştir. Siyasi iradenin emireri ve yamağı malum sendika, ağababaları ne kadar despotlaşırsa kendileri de daha fazla despotlaşarak çirkinleşerek çalışanlara ve Ülkemize zulmedilmiştir. Asli görevini yapmayı bırakan sendika görünümlü siyasi köleler, her eğitim çalışanına haber göndererek makam mevki dağıtmaya çalışmışlardır. Kendilerinden olurlarsa yandaşlara tanınan ayrımcılıklardan yararlanacaklarını, kendileriyle beraber olmayanların bertaraf olacağını söyleyip çirkefleşerek eğitim çalışanlarını ulu orta tehdit etmişlerdir. Gaziantep ve Ülke genelinde eğitim, yandaşların şantajları ve tehditleri altında yapılmaktadır. Yandaşların bu tehdit ve şantajlarına karşı İlçe Milli Eğitim yöneticilerinin, İl Milli Eğitim yöneticilerinin, Kaymakamların, Valilerin, Cumhuriyet Savcılarının, Danıştay Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Devletimizi temsil eden mülki idarenin tavrını önümüzdeki günlerde bekliyoruz.

       Eğer Devletimizi temel unsurları siyasi iradenin kuşatması karşısında biz de görevimizi yapamıyoruz diye çığlık atacak durumda iseler o zaman vay halimize. Türkiye demokrasinin dışına çıkmış, cepheleşilmiş ve tehlike çanları çalıyor demektir. Fakat Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak makamı mevkisi ne olursa olsun, bütün yetkilileri uyarıyor ve göreve davet ediyoruz. Herkes asli görevini yapsın ve Ülkemiz demokrasiye geri dönsün. Milli Eğitimdeki ve Ülkemizdeki olup bitenler, eğitimi gölgelemekte ve eğitim çalışanlarını görevlerini yapamaz hale getirmiştir.

       Milli Eğitimin merkez ve taşra teşkilatları; ayrımcılığı, yandaşlığı, ötekileştirmeyi marifet zanneden çarpık bir anlayışa iman edercesine yönetilmektedir. Adaletsizlik eğitim çalışanlarını canından bezdirmiştir. Bütün bu olup bitenler karşısında eğitim çalışanları görevlerini ne kadar yapabildiyse eğitim de o kadar yapılmıştır. Eğitim çalışanlarının mesleğine olan aşkı ve görev bilinci bütün engelleri aşmıştır. Eğitim çalışanları bütün olumsuzluklara rağmen yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı yetiştirmeye geleceğe hazırlamaya devam etmiştir.

       Andımızın kaldırıldığı, milli bayramlarımızın kaldırılmaya çalışıldığı, milli değerlerimize savaş açıldığı, “Ne mutlu Türküm” diyemeyenlerin baş tacı yapıldığı, milletleşme ve uluslaşma hedefinin yok edildiği-Türk milletinin geleceğinin yok edildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin temellerine dinamit konulduğu bir dönemden geçmekteyiz. Türk Milli Eğitiminin amaçlarından vazgeçen bir eğitim sistemi dayatılmaya çalışılmaktadır. Olup bitenler eğitim çalışanlarının iradesinde ve milli iradede asla karşılık bulmayacaktır. Bu günlerde eğitim sistemimizde yaşananların sorumluları elbet bir gün, mutlaka milli vicdanda yargılanacaktır.

       Eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunları çözümsüz bırakılmış, dayatmayla, baskıyla sorunlar gizlenmeye çalışılmıştır.

       Eğitim çalışanlarının çalışma şartları mutlaka iyileştirilmelidir.

       Eğitim çalışanlarına uygulanan şiddet mutlaka önlenmelidir.

       Eğitim çalışanlarının maaşları iyileştirilmelidir.

       Öğretmenlerin nöbet görevlerine en az altı saat ek ders ücreti verilmelidir.

       Eğitim çalışanlarının tayinleri terfileri adaletli hale getirilmelidir.

       Eğitim çalışanlarının özlük ve sosyal hakları iyileştirilmelidir.

       Önümüzdeki Ağustos ayında Gaziantep’e en az 4 bin, Ülke genelinde ise en az 100 bin öğretmen ataması yapılmalıdır.

       Gaziantep’te son yıllarda yapılan derslik ve okul sayısında kayda değer bir artış olsa da yeterli değildir. Nüfus ve okula devam etmeyen öğrencilerde dikkate alındığında     Gaziantep’e yüzlerce okul ve binlerce derslik derhal yapılmalıdır.

      Bir eğitim öğretim yılı daha sona ererken Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak öğrencilerimize yeterince dinlenmelerini tavsiye ediyor ve iyi tatiller diliyorum. Bütün bir yıl her türlü zorluğa rağmen, fedakarca çalışan üyelerimize ve bütün eğitim çalışanı arkadaşlarımıza asla ümitsiz olmamalarını, karanlıkları aydınlatacak yegane unsur ve gücün eğitimciler olduğunu hatırlatıyor ve iyi tatiller diliyoruz.

     Kamuoyuna saygılarımızla…

                                                                                            Bekir AVAN

                                                                                        Şube Başkanı

gantep_mem_karnesi_2014 karne

67 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ