tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Eğitimciler AKP Döneminde Yoksullaştı.

tesakademi

             MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulda Torba Kanunu görüşmeleri esnasında gündeme getirdiği konuşmasında;”Öğretmenlerimiz AKP döneminde yoksullaşmıştır.” dedi.

            KALAYCI’nın konuşmasının ayrıntıları:

           Öğretmenlerimiz de 1’inci derece kadroya geldiklerinde 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Öğretmenler, AKP döneminde yoksullaşmış, kamu çalışanları arasında en düşük ücreti alan kesim olmuştur. 666 sayılı KHK ile memur maaşlarında yapılan iyileştirmelerden öğretmenlerimiz maalesef yararlanamamıştır. Öğretmenlerimizin aylık ve ek ders ücretleri insanca bir hayat sürmeleri için yeterli değildir.

         Yüz binlerce öğretmen adayımız, atamayı beklemekte, yılardır atanamamaktan dolayı bunalıma girmektedir. Kim ne derse desin ülkemizde ciddi bir öğretmen açığı vardır; o nedenle, yeni öğretmen kadroları açılarak atamayı bekleyen öğretmenlerimiz bu kadrolara atanmalıdır.

        MHP OLARAK SÜREKLİ GÜNDEME GETİRDİĞİMİZ MEMUR KADROLARINA ATANACAK 4-B’LİLERİN SEVİNÇLERİNE ORTAK OLUYORUZ

        Bilindiği üzere, bu teklif ile kamu kurumlarında çalışan 4/B’liler ile özel kanunlara tabi kurumsal sözleşmeliler, mahallî idarelerde çalışan sözleşmeliler ve vekil, Kur’an kursu öğreticileri memur kadrolarına atanmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak kanun teklifleri ve önergelerle sürekli gündeme getirdiğimiz ve bu kanunda da destek verdiğimiz düzenleme ile memur kadrolarına atanacak arkadaşlarımızın sevinçlerine ortak oluyor ve onları canıgönülden kutluyoruz.

       4-C’LİLER GÖRMEZDEN GELİNDİ

       AKP, 4/C’lileri yine boynu bükük bırakmıştır. AKP, ücretli öğretmenler, rehber ve usta öğreticilerini görmezden gelmiştir. AKP, vekil ebe hemşireleri, aile sağlığı çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır.

     AKP, vekil imamların ve vekil müezzinlerin sevincini kursağında bırakmıştır.

     AKP, işçi kadrolarında çalıştırılan mimar, mühendis ve teknikerler ile üniversite mezunlarının memur olabilme umutlarını boşa çıkarmıştır. Bunlar kamu çalışanı değil midir? Niye ayrımcılık yapıyorsunuz? Niye haksızlık yapıyorsunuz? Kadroya almayı uygun görmediğiniz vekil imamların arkasında nasıl saf tutacaksınız? Onlara nasıl uyacaksınız? “Uydum vekil imama.” mı diyeceksiniz?

     KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILAN TAŞERON İŞÇİLERİN FERYATLARINI DUYUN

     AKP, geçici ve mevsimlik işçilerinin, sulama birlikleri personelinin mağduriyetini de görmemekte, köle gibi çalıştırılan taşeron işçilerinin sıkıntılarını anlamamakta ve feryatlarını duymamaktadır. Bunlar bu ülkenin vatandaşları değil midir? Biliniz ki bu arkadaşlar adaletsiz ve haksız uygulamalarınızın hesabını iki cihanda da sizden soracak ve yakanızı bırakmayacaklar.

       4/C mağdurları “AKP bizi neden hep cezalandırıyor?” diyor. Gerçekten bu gariplerden ne istiyorsunuz? Niye onlara zulüm yapıyorsunuz? AKP yöneticileri, insafınız mı kurudu, vicdanınız mı köreldi, yoksa merhamet fukarası mı oldunuz?

        Bu arkadaşlarımız Yüce Mevla’nın rızası için sizden yardım istiyor, adalet bekliyorlar. Ya bu zulme ve ayrımcılığa son verin ya da partinizin adındaki “Adalet” kelimesini çıkarın.

        KAMU AVUKATLARI VE HUKUKÇULARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMELİDİR

       Kamu avukatları ve hukukçuları 3600 ek gösterge alamamaktadır. Adalet sisteminin savunma ayağının temsilcileri olan kamu avukat ve hukukçuları ile meslektaşları olan hâkim ve savcıların ek göstergeleri arasındaki uçurum her geçen yıl büyümüştür.

      Kamuda çalışan avukatlar ve hukukçularla diğer kariyer meslek mensupları arasında da adaletsiz bir durum meydana gelmiştir. Kamunun hak ve menfaatlerini korumak için her türlü fedakârlıkta bulunarak azimle çalışan kamu avukatlarının ve hukukçularının içinde bulundukları mali sıkıntılarının giderilmesi, görevde kalıcılığın temini ve hizmet verimliliğinin artırılmasına da katkı sağlayacaktır.

        Öğretmenler AKP Döneminde Yoksullaştı

         Öğretmenlerimiz de 1’inci derece kadroya geldiklerinde 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Öğretmenler, AKP döneminde yoksullaşmış, kamu çalışanları arasında en düşük ücreti alan kesim olmuştur. 666 sayılı KHK ile memur maaşlarında yapılan iyileştirmelerden öğretmenlerimiz maalesef yararlanamamıştır. Öğretmenlerimizin aylık ve ek ders ücretleri insanca bir hayat sürmeleri için yeterli değildir.

         Yüz binlerce öğretmen adayımız, atamayı beklemekte, yılardır atanamamaktan dolayı bunalıma girmektedir. Kim ne derse desin ülkemizde ciddi bir öğretmen açığı vardır; o nedenle, yeni öğretmen kadroları açılarak atamayı bekleyen öğretmenlerimiz bu kadrolara atanmalıdır.

        POLİSLERİMİZİN ÇALIŞMA SÜRELERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

        Polislerimiz, üniversite mezunu olmanın ötesinde yüksek lisans öğrenimi ve doktora yapmış olsalar bile 3600 ek göstergeyi alamamaktadır. Tamamına yakını yüksek öğrenimli olan polislerimiz 3600 ek göstergeyi haklı olarak istiyor. Sayın Başbakanın polisin özlük haklarıyla ilgili altı yıl önce verdiği söz yerine getirilmediği gibi, AKP Hükûmetinin “eşit işe eşit ücret” adını verdiği yaptığı düzenlemede emniyet teşkilatı personeli açıkça görmezden gelinmiştir.

       Polisin hem çalışma süresi hem de çalışma şartları dünya standartlarına kavuşturulmalıdır.

       65 YAŞINI AŞMIŞ MUHTAÇ VATANDAŞLARIMIZIN VE MUHTAÇ ENGELLİLERİMİZİN YÜZLERİNİ GÜLDÜRELİM, AYLIKLARINI ARTIRALIM

       Gerek bu madde gerekse bir önceki madde ile yapılan düzenlemede altmış beş yaş aylığı ve muhtaç engelli aylıklarında hiçbir artış öngörülmemektedir. Yapılan düzenlemelerde aylık bağlanabilmesi için mevcut kanuna göre 129 liranın altında geliri olmak gerekirken bu düzenleme ile asgari ücretin 1/3’ü yani yaklaşık 270 liranın altında geliri bulunanlara aylık bağlanması öngörülmektedir.

        Muhtaç engelli ve engelli yakını aylığı yaklaşık 258 lira, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde engelli olanların aylığı da yaklaşık 388 lira düzeyindedir. Gerek bu maddeye gerekse bir önceki maddede verdiğimiz önergeler ile altmış beş yaş aylığının yaklaşık 250 liraya, muhtaç engelli aylıklarının yaklaşık 350 liraya, başkasının yardımına muhtaç engelli aylıklarının da yaklaşık 550 liraya kadar yükseltilmesi önerilmektedir.

       YAŞLIMIZA BU AY5 LİRAZAM GELİYOR BU UTANILACAK BİR RAKAM

        Yaşlımıza ve engellimize 129 lira, 250 lira, 350 lira aylığı nasıl reva görüyorsunuz? Yaşlımıza bu ay kaç lira zam geliyor biliyor musunuz? Tamı tamına 5 lira. Bu, gerçekten utanılacak bir zamdır. Gelin, önergemize destek verin, bu komik aylıkları hiç olmazsa biraz artıralım.

         Yine, muhtaç durumda olan ve silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü yüzde 15-34 arasında kaybedenlere 550 lira, yüzde 35-54 arasında kaybedenlere 630 lira, yüzde 55’in üzerinde kaybedenlere de yaklaşık 700 lira düzeyinde aylık bağlanmaktadır.

ajanskamu.com

39 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ