tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BELEDİYELERE ÇAĞRI….

BELEDİYELERE ÇAĞRI….
tesakademi

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler öğretmenlerin, memurların alım gücünü düşürmüş birçok ilimizde öğretmenler ve memurlar geçinemez hale gelmiştir. Gaziantep’te ise öğretmenler maaşlarıyla ev kiralarını, gıda masraflarına ve ulaşım masraflarını ancak karşılayabilmektedir. Türkiye’de son iki yılda enflasyonun artması ve yaşanan hayat pahalılığıyla birlikte ekonomide model olarak fakirleşerek büyümeyi seçilmiştir. Öğretmenler ve memurlar alarak da fakirleşerek büyümeden fazlasıyla olumsuz etkilenmiş bulunmaktayız.

Öğretmenlerin alım gücü düşmüş, hayat standartları olumsuz etkilenmiştir. Birçok öğretmen ve memur görev yaptıkları şehirlerde ayakta durmaya zorlanmaktadır. Gaziantep’e hemen bir baktığınızda 1+1 dairelerin kirası 3.500 TL olmuştur. Öğretmenlerin kalabilecekleri evlerin kiraları 4000TL ile 6000TL arasında değişmektedir. Bu durum Türkiye genelindeki büyükşehirler başta olmak üzere birçok il ve ilçede yaşanmaktadır. Bu şartlarda Gaziantep’te öğretmenlerin nasıl geçinebileceği, nasıl yaşayabileceği hakikaten soru işaretleri ile doludur.

Diğer taraftan Türkiye’de yoksulluk sınırına baktığımızda 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 17.000TL’lere, 20.000TL’lere yükselmiştir. Öğretmenlerin ortalama maaşları ise 10.000TL’nin biraz üzerindedir. İşte tam da bu noktada Türkiye’de eğitim-öğretim yılı başlamış ve 2022-2023 Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği 1325 TL ilan edilmiştir. Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği 1995 yılından bu yana tarihin en düşük  rakamıdır. Ortalama öğretmen maaşının %56’sı olan Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği bu yıl ortalama öğretmen maaşının %14’ü kadardır. Türk Eğitim-Sen olarak bu ödeneğin tüm eğitim çalışanlarına dağıtılmasını ve en az 1 maaş tutarında olmasını Milli Eğitim Bakanımıza ve yetkililere ilettik. Maaşlarımızın yetersizliği ve Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin artırılması çağrısını başta Genel Başkanımız olmak üzere tüm Şube Başkanlarımızla birlikte sürekli yapıyoruz.

Tüm açıklamalara rağmen fakirleşerek büyüme proğramı devam ediyor ve öğretmenlerin, memurların alım gücü de maalesef sürekli düşüyor.  Alım gücünün düşmesine bağlı büyükşehirlerden öğretmenler ve memurlar göç etmeye başlamışlardır.  Alım gücünün yükseltilmesi ve maaşların arttırılması için çığlıklar atılmaya başlanmıştır. Bu çığlıkları duyan Gaziantep’teki Şehitkamil ve Şahinbey Belediyelerimiz de ilimizde okul müdürlerinin katıldığı 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısında öğretmenlere “DESTEK” açıklaması yapmıştır. Şehitkamil ve Şahinbey merkez ilçe belediye başkanları katıldığı bu toplantıda ilçelerinde görev yapan öğretmenlere 1500’er Türk Lirası destek vereceklerini açıklamışlardır.

Belediyelerin fakir halkımıza, imkanı olmayan, geçinemeyen insanlarımıza mutlaka destek yapması faydalıdır. Ancak öğretmenlere yaşadığı ekonomik problemler nedeniyle 1500 TL destek yapılmasını açıklamaları öğretmenleri incitmiştir. Belediyeler ihtiyaç sahiplerine yardım ve destek yapsınlar. Ancak öğretmenlerin maaşları geçimlerini sağlayabilecekleri, ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri miktarda ve yeterli olmalıdır. Öğretmenler belediyelerin yardımına ve desteğine muhtaç olmamalıdır.

Öğretmenlerin mevcut durumlarının Milli Eğitim Bakanlığı ve Ülkemizi yönetenler tarafından düzeltilmesi alım güçlerinin yükseltilmesi ve maaşlarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Şehitkamil ve Şahinbey Belediyeleri öğretmenlerin maaşlarının yetersizliğinin altını kalın çizgilerle çizmiş ve bir hakikati ortaya koymuşlardır.

Gaziantep’teki belediyelerimizin eğitime, öğrencilerimize, velilerimize önemli katkıları vardır elbette. Bunun içinde teşekkür ediyoruz.

Ancak öğretmenlerin maaşlarını iyileştirmesi gereken başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Ülkemizi yöneten Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleridir.

Bir gerçeği de buradan söyleyelim. Son yıllarda Gaziantep’in merkez ilçeleri olan Şahinbey ve Şehitkamil’de öğretmen ve memur Lojmanları, Devlet Lojmanları, Belediye Lojmanlarının hepsi yıkılmıştır. Yerine ise hiç lojman yapılmamıştır. Gaziantep’te öğretmenlerin ve memurların konaklayabileceği misafirhaneler sayı olarak çok az ve yetersizdir. Gaziantep, öğretmenlerin ve memurların yaşamayacağı bir şehre dönüşmüştür. Fakirleşerek zenginleşme modeliyle beraber fakirleşenlerin yaşayamadığı, zenginleşenlerin yaşadığı bir şehir olduk artık. Ülkemizdeki diğer şehirlerde de durum aynıdır.

Başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere İlimizdeki ve Ülkemizdeki tüm belediyelere çağrıda bulunuyoruz.

Belediyeler; Şahinbey ve Şehitkamil’de en az üçer semtte olmak üzere her  ilçede öğretmenlere ve memurlara lojman yapılması için arsa tahsis edilmesini ve yeterli sayıda lojman yapılmasını sağlasınlar.

İl ve İlçe merkezlerinin dışında büyük yerleşim yerlerinden başlayarak tüm köylerde öğretmenlere lojman yapılması için Milli Eğitim Bakanlığıyla iş birliği yaparak harekete geçsinler ve lojmansız köy bırakmasınlar.

Belediyeler Hükümetle iş birliği yapsın ve Sosyal Konut Projesinde öğretmenlere ve memurlara da yer verilmesini sağlasınlar.

Öğretmenlere ve memurlara Gaziantep ve tüm illerde yeteri kadar öğretmenevi ve sosyal tesis yapılmasına imkan sağlasınlar ve yapsınlar.

Başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere tüm belediyeler toplu taşımada öğretmenlere ve memurlara sembolük değil, yeteri kadar toplu taşıma indirimi yapsınlar.

Kamuoyuna saygılarımızla…

 Bekir AVAN

  Türk Eğitim-Sen

  Gaziantep Şube Başkanı

                                                                                                           

 

1 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ