tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BAYRAM İKRAMİYESİ KAMU İŞÇİSİNE VAR, MEMURA NEDEN YOK?

tesakademi

Genel Başkan İsmail Koncuk yaptığı açıklama ile memurlara bayram ikramiyesi ödenmesini istedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaklaşan Ramazan Bayramı’nda kamu çalışanlarının ve emeklilerin harcamalarının artması nedeniyle zor durumda olduklarını ve bayram coşkusunu yaşayamadıklarını belirtti. “2,5 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon emekli bayrama buruk girecek” diyen Koncuk, işçilerde olduğu gibi memurlara ve emeklilere de bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini söyledi.

İsmail Koncuk’un konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her ne kadar son aylarda enflasyon rakamları düşüyormuş gibi görünse de özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artış son bir yılda %14 dolayında gerçekleşmiştir. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları, ailelerin gıda ve kira harcamalarını güçlükle karşılamaktadır.

Bununla birlikte memurların %90’a yakını Ağustos ayı ile birlikte bir üst dilime girmeleri nedeniyle 5 ile 7 puan arasında daha fazla vergi ödeyeceklerinden, Temmuz ayında yapılan %4’lük maaş zammından hiç faydalanamamış, aldıkları maaş artışı vergi olarak devlet tarafından geri tahsil edilmiştir.

Ülkemizin, son yıllarda büyük maddi refaha kavuştuğu hükümet tarafından sık sık ifade edilmektedir. Ancak ekonomideki büyüme, ne memurlarımıza ne de emeklilere yansıtılmamış aksine milletimizin alım gücü gerilemiştir.

Bayramlar, bayramlıkların alındığı, çocuklara harçlıkların verildiği, ziyaretler ve hediyeleşme yoluyla kardeşlik bağlarımızın pekiştirildiği özel günlerdir. Ne yazık ki uzun bir süreden beri memurlarımız ve ortalama 1000 TL maaş alan emeklilerimiz bayram sevincini ve coşkusunu yaşayamamakta, çocuklarına, torunlarına bayramlık alamayan, harçlık veremeyen anne-babalar, başı önde gezmektedir.

Yıl içinde, gündelik yaşamını dahi sürdürmekte güçlük çeken kamu görevlilerinin mevcut maaşlarla bayram masraflarını karşılamaları mümkün değildir. Bu durumda, söz konusu ekonomik büyümeden emekliler ve kamu çalışanlarının da pay alması ve kamu görevlilerimizin bayram sonunda daha da zor duruma düşmemeleri için, memurlara ve emeklilere dini bayramlardan önce bir maaş tutarında bayram ikramiyesi verilmesi zorunludur. Türkiye Kamu-Sen olarak memurların ve emeklilerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için toplu sözleşme görüşmelerinde dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi ödenmesi talebimizi gündeme getirmiştik. Ancak hükümet tarafı bu önerimize olumlu cevap vermemişti. Kamu işçilerine devlet tarafından her bayram öncesinde bayram ikramiyesi ödenmektedir. Memurlar da devletin görevlisi olarak bu ödemeyi herkes kadar hak etmektedir. Memurlarımızın da devletin bir çalışanı olduğu gerçeğinden yola çıkarak işçiler için geçerli olan bu uygulamadan faydalandırılması, son derce insani ve eşitlik ilkesinin gerektirdiği haklı bir taleptir.

2,5 milyon dolayındaki kamu çalışanı ve 2 milyona yakın emekli, Ramazan Bayramı’na buruk girmek üzeredir. Hükümet eğer arzu ederse, inisiyatif kullanıp bayram ikramiyesi talebimizi hayata geçirerek memurlarımızın, emeklilerin ve ailelerinin yüzlerini güldürebilir.”

147 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ