tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BAŞBAKANA VE MİLLİ EĞİTİM BAKANINA AÇIK MEKTUP

TesGaziantep2

TesGaziantep2

BAŞBAKANA VE MİLLİ EĞİTİM BAKANINA AÇIK MEKTUP

Sayın Başbakanım ve Sayın Milli Eğitim Bakanım!

Türk Milletinin onurlu bir öğretmeni olarak sizlere bu milletin başına bela ettiğiniz 4+4+4 ucubesinden bir an önce revizyona gitmenizi öneriyorum. Bu mektubumla da tarihe bir not düşüyorum. Bakın sizlere yalakalık yapan çevrenizdeki o yalaka ve dalkavuklar sizleri yanıltmasın. Burada bu milletin menfaatine olacak bazı değişiklikleri yapmak hem bu ülkeye kazandıracak hem de iki cihanda sizlere kazandıracaktır.

Bakınız  çevrenizde sizin destekçiniz olan yayın organlarındaki dili temiz olmayan meczup yazarların bu yasaya destekleri geçmişten gelen kin ve nefretle oluşturulmuş fikirlerden oluşuyor. Halbuki bir milletin eğitim sistemi kin ve nefret üzerine oluşturulmamalı, bütün bir milleti gelecekteki güzel müreffeh ve başarılı bir yaşama kavuşturmalıdır.  Bizler 8 yıllık kesintisiz eğitiminde bir dayatma olduğunu hep söyledik fakat 4+4+4 sistemi de ondan daha büyük bir dayatmadır. Bir ülkenin geleceğini şekillendiren eğitim meselesi ile bu kadar oynanmamalı meçhul bir gelecek oluşturularak eğitim sistemimiz kaosa sürüklenmemelidir. Maalesef yaptığınız bu değişiklikle eğitim sistemimiz kaosa sürüklenmiştir. Gelecekte büyük Türk Milleti, sizleri ve hükümetinizi affetmeyecektir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer DİNÇER bir bilim adamı olarak yönetim ve organizasyon alanında bir çok kitap yazmıştır. Şahsen yüksek lisans derslerinde kitaplarını okuduğum sayın bakan bu kitaplardaki çağdaş ve bilimsel yönetim yaklaşımlarından hiçbir kriteri uygulamayarak kendi yazmış oldukları bilgilerle çelişen bir yönetim anlayışı sergilemiştir.Bu bir ilim adamı için ilmi ile amel etmemek anlamına gelmemektedir. 4+4+4 sistemi getirilirken bakan tarafından eğitim sistemimizin paydaşı olan hiçbir paydaşın görüşleri dikkate alınmamış ve baskıcı bir yönetim anlayışı sergilenmiştir. Bu yönetim anlayışının ilerde içinden çıkılmaz bir çok problemi getireceği açık bir gerçekliktir.

Bizler yapmış olduğumuz anketlerde halkın büyük çoğunluğunun 4+4+4 sistemi hakkında bilgi sahibi olmadığını üzülerek gördük. Anketlerdeki birkaç öne çıkan soruyu ve cevap yüzdelerini burada paylaşmak istiyorum.

  1. 1.       4+4+4= 12 Eğitim sistemi değişikliği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz.

a)      Bilgi sahibi değilim – %56

b)      Kısmen çok az bilgi sahibiyim – %27

c)      Bilgi sahibiyim – %17

  1. 2.      Ülkemize en uygun eğitim sistemi sizce aşağıdakilerden hangisidir.

a)      8 Yıllık kesintisiz eğitim – %14

b)      5+3+4 kesintili ve zorunlu eğitim – %60

c)      4+4+4 kesintili ve zorunlu eğitim – %26

  1. 3.      Okula başlama yaşının düşürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

a)      Doğru buluyorum – %13

b)      Yanlış buluyorum – %87

Sayın Başbakanım ve Sayın Bakanım işte size her seferinde gücümüzü milletten alıyoruz dediğiniz milletin birkaç sorudaki duygu ve düşünceleri bakalım bu milleti gerçekten dinliyor ve ona değer veriyor musunuz?  Bu getirmiş olduğunuz 4+4+4 sisteminde din eğitimi noktasında bir problem yok. Şahsen, İmam hatip ortaokullarının açılmasında da ben bir problem görmüyorum.

Burada bir binanın temelleri ile oynadığınızı düşünüyorum. Eğitim sistemimizde 100 yıllık tecrübelerimizle oluşturmuş olduğumuz ( 3+2 = 5) 5 yıllık ilkokul tecrübelerimizi görmezden gelemezsiniz. Evet ilk okulların 5 yıllık olması mevcut altyapısıyla Türk Milletinin bu güne kadar tecrübeleriyle oluşturduğu en uygun sistemdir. Pedagojik açıdan bunun ispatı üniversitelerde mevcuttur. Bu pedagojik bilgileri burada uzun uzadıya yazmak çok zaman alacaktır. Bu konuda bilim adamlarından faydalanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca beş yıllık ilkokul sisteminden vazgeçtiğinizden dolayı 40 bin sınıf öğretmeni mağdur olmuş durumdadır. Ailelerin ve öğrencilerin mağduriyeti 2012-2013 Eğitim Öğretim yılının başlarında net olarak görülecektir.

Revizyon yapılması gereken İkinci madde ise okula başlama yaşıdır. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER bu konuda kamuoyunu tatmin edememiştir. Televizyon kanallarını tek tek dolaşıp röportajlar veren sayın bakan okula başlama yaşının niçin 60-66 aya indirildiğini açıklayamadığı gibi öğrenci velilerini tehdit ederek sistemi savunmaya kalkmıştır. Bu dayatmanın olumsuz sonuçlarının bedelini bu ülkenin geleceği olan yavrularımız çekecektir.

Ülkemiz 60-66 aylık okula başlama yaşını 1983 yılında tecrübe etmiştir. Bu uygulamanın sonuçları tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. O dönemde bu uygulama içerisine alınan bir çok çocuğumuzun okul sevgisi psikolojik olarak bitmiş ve eğitim hayatlarına mal olmuştur.

Sayın Büyüklerim hangi bilim adamına danıştığınızı bilmiyorum ama  dünyada tartışılmayan bir gerçeklik vardır. Yeni uygulanacak bir sistem önce denenir. Pilot uygumlalar yapılarak sonuçlar değerlendirilir.  Değerlendirilen sonuçlar ve yapılan uygulamalar paydaşlarla tekrar değerlendirilip ona göre ya uygulamaya sokulur veya sokulmaz. Bu işin içinde olan biri olarak okula başlama yaşının sakıncalı olduğunu yüzlerce bilim adamından sebep ve sonuçları ile dinledim. Yukarıdaki ankette ise halkın kanaatleri bu yöndedir. Bu konuda mevcut yasada revizyon yapılması ülke menfaatleri açısından acil bir konudur diye düşünüyorum.

Bu mektubumda her seferinde öğretmenlere söylemiş olduğunuz incitici itibarsızlaştırıcı sözlere değinmeyeceğim. Peygamber efendimiz ( S.A.V)  bir Hadisi Şerifinde şöyle buyuruyor “Kıyamet gününde alimlerin mürekkebi, şehidlerin kanı ile tartılır.” Derken alime ve ilme dinimizin verdiği önemi belirten en güzel hadisi hatırlatmak istiyorum. Ama maalesef 10 yıllık hükümetiniz öğretmeni ve akademisyenini getirdiği durum ortada.

Sayın Başbakanım ve  bakanım şunu söyleyebilirsiniz, bizim çevremizde bizden olan bir çok bilim adamından görüş alıyoruz sadece onlar doğruyu ilmin ışığında bize söylüyorlar diğerleri hep bizlere karşı olduklarından onlar doğruyu söyleyemez. Burada son olarak “Nice alimler vardır ki, sultanın yanına dini ile birlikte girer de, çıkarken dininden hiçbir şey kalmaz.” ( Fudayl bin İyaz) bu sözü  hatırlatmak istiyorum.

Sonuç olarak 4+4+4=12 eğitim sistemi üzerinde yukarıda izah ettiğimiz 2 Madde üzerinde acilen bir revizyon yapmanız eğitim sistemimizi getirmiş olduğunuz kaos ortamından kurtaracaktır. Bizler 5 yıllık ilkokulumuzu ve okula başlama yaşı olarak 72 ayında çocuklarımızın okula başlamalarına dokunulmadan geri istiyoruz. Yine okul öncesi eğitimin güçlendirilmesini istiyoruz. Kamuoyuna Saygılarımla…

Mehmet DİNÇ

Türk Eğitim-Sen Gaziantep

Şube Sekreteri

63 views

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ