tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

BANKA MAAŞ PROMOSYON ANLAŞMALARI GÜNCELLENMELİ, KAMU ÇALIŞANLARI HAK KAYBINA UĞRAMAMALIDIR

BANKA MAAŞ PROMOSYON ANLAŞMALARI GÜNCELLENMELİ, KAMU ÇALIŞANLARI HAK KAYBINA UĞRAMAMALIDIR
tesakademi

Kıymetli eğitim çalışanları;

Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor.Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır. Ülkemiz ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar o dönemlerde yapılan promosyon sözleşmelerini kadük hale getirmiştir.

Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmelerle eğitim çalışanlarının eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi.

 Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışla birlikte memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı.

Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne?

2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.

 Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.

Eğitim çalışanları olarak;

Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken,

Soruyoruz: Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?

 Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

 Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır.

İlimizde ise Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğünün 2021 yılı Mayıs ayında Halk Bankasıyla yaklaşık 33 bin personel adına 4 yıllığına 48 aylık, kişi başına 5100TL’lik maaş promosyonunun hiçbir anlamı kalmamıştır. Artık 3 yıllık promosyonlarda kişi başı promosyon 40 bin TL’yi bulmuştur. Eğitim çalışanları Gaziantep’te hiçbir bankaya mecbur ve mahkum değildir. Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğünün Halk Bankası A.Ş Şehitkamil Şubesi ile yapılan 4 yıllık maaş promosyon protokolünü derhal feshetmesini bekliyoruz. Bu konuda Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğünü açık ve kapalı tüm tehdit ve şantajlara karşı durmaya davet ediyoruz. Saygıdeğer eğitim çalışanlarının haklarının korunması ve iyileştirilmesi için atılacak adımları destekliyor ve takip ediyoruz. Süreç şeffaf bir şekilde yürütülmelidir. Yapılacak yeni promosyon anlaşmasında içinde bulunduğumuz 2022 Eylül ayı itibariyle 3 yıllığına kişi başı en az 40 bin TL hedeflenmelidir. Yapılacak yeni ihale ve açık arttırmada bankalar eğitim çalışanlarına yaraşır bir rekabet ortaya koymalıdır.

Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde;

Emeğimiz, alın terimiz vardır.

Hakkımız vardır.

Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir.

Ne eksik, ne fazla…

Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!

 Yine diğer bir konu da Eğitim Öğretime hazırlık ödeneğidir. 1995 yılından bu yana baktığımızda 2022 yılında içinde bulunduğumuz Eylül ayında ödenecek miktar 1325 TL’dir. Bu ortalama öğretmen maaşının %14’ü gibi komik bir rakamdır. Bu miktar bir öğretmenin sadece bir aylık ulaşım gideridir. Bu miktarı asla kabul etmiyoruz. TÜİK’e göre yıllık enflasyon %80,21 olmuştur. Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği de günün koşullarına göre güncellenmelidir.

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği bir maaş tutarında olmalı ve tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir.

Kamuoyuna saygılarımızla….

                                                                                                          Bekir AVAN

                                                                                                          Şube Başkanı

1 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ