tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

AYM`DEN 30 YIL FİİLİ HİZMET SÜRESİNE İPTAL

AYM`DEN 30 YIL FİİLİ HİZMET SÜRESİNE İPTAL
tesakademi

       emeklilik_30Yil  Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı emekli sandığı kanunun 89. Maddesindeki dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan: “….verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler….Dikkate alınmaz” hükmünün iptaline karar verdi AYM kararı oy çokluğuyla aldı.

       Bu çerçevede, kamu çalışanlarının 30 yılın üstündeki çalışmalarını, bu süreden sonra verilen emekleri hiçe sayan  kanun hükmünün iptali ile, konu hakkındaki adaletsizlik  yüksek mahkeme kararı ile ortadan kaldırılmış oldu.

       Anayasa Mahkemesi kararı ile birlikte;  kamu hizmetinin temel taşı olan kamu görevlisini 30 yıllık çalışma sonrası angarya olarak gören, işine gelmiyorsa emekli ol dayatmasına son verilmiştir. Kuşkusuz Anayasal gerekçelere dayanan iptal kararında Anayasanın 49. Maddesinde yer alan  “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.” Hükmü siyasi iradeye bir kez daha hatırlatılmıştır.

       Türkiye Kamu-Sen olarak emeklilikte 30 yıl sınırıyla ilgili yaşanan adaletsizliği her platformda dile getirmiş, geçtiğimiz yıl “Tüm Ek Ödemeler Emekliliğe Sayılsın, Emekli Maaşı Düşmesin”  kampanyası düzenlemiş, Bilboard reklamlarıyla kamuoyu oluşturmuş ve toplanan 511 bin 907 dilekçeyi  Kızılay meydanında düzenlediğimiz basın açıklamasının ardından Başbakanlık’a göndermiştik.

       Ayrıca Kamu Personeli Danışma Kurulunda emeklilikte 30 yıl sınırı meselesini gündeme taşıyarak, konunun KPDK kararları arasına dahil edilmesini sağlamıştık.

 KONCUK: AYM’NİN KARARI TÜM MEMURLARIMIZA HAYIRLI OLSUN

       Anayasa Mahkemesinin bugün verdiği kararın ardından kişisel Facebook hesabından bir değerlendirmede bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “AYM Ankara 10.İdare Mahkemesinin başvurusu üzerine emeklilikte 30 yıl sınırını kaldıran bir karar vermiştir. Bakalım Hükümet bu karar karşısında nasıl bir düzenleme yapacak. Bilindiği üzere KPDK Toplantısında 30 yıl sınırının Kaldırılması kararı aldırmıştık, ancak Maliye Bakanlığının inadı bu kararın uygulanmasını engellemişti. AYM’nin bu kararı bundan sonraki süreçte emekli olan memurlar için çok önemlidir. Emeklilik tazminatlarımız bu karar sonrasında, yapılacak düzenlemeye bağlı olarak artacaktır. Tabii Maliye Bakanlığı ve Hükümet bir yeni engel koymazsa. Malum, artık ülkemizde yargı kararları dahi görmezden gelinebilmekte, sulandırılabilmektedir. Türkiye Kamu Sen olarak 30 yıl sınırının kaldırılması için dilekçe kampanyaları da düzenlemiş, Başbakan Sn. Davutoğlu ile Çalışma Bakanlığı’nda yaptığımız görüşmede de, emeklilik yaşının 65’e çıkarıldığını, 30 yıl sınırlamasının kabul edilemez olduğunu söylemiştik.Tüm memurlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

99 views

tesakademi
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ