tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ARALIK AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

ARALIK AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI
tesakademi

asgari_gecim
        Türkiye Kamu-Sen’in TÜİK verilerinden yola çıkarak yaptığı çalışmaya göre, 2014 yılında vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyon çift haneli rakamlara ulaştı.

       Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Aralık ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

       Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Aralık 2014 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.027,61TL olarak hesaplanırken, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.105,56Lira olarak belirlendi.

      Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,11 oranında azaldığını gösterirken, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,16 oranında azalmış ve 1.566,60 Lira olarak hesaplandı.

        Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Aralık ayında 1.566,55 Lira olarak tahmin edildi.

 Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Aralık 2014 verilerine göre günlük 31,54 TL olduğu belirlenirken, ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 946,20 TL oldu.

       Aralık 2014 itibarı ile ortalama 2.230,91 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %42,4’ünü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Aralık 2014 ortalama maaşının %27,81’ine denk geldi.

       Buna göre bir memur, geçtiğimiz yılın Aralık ayında ortalama maaşının %70,21’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken,  diğer ihtiyaçlarını ise maaşından artan % 29,79’luk kısmına denk gelen 664,59 TL ile karşılamaya çalıştı.

Asgari geçim rakamları yıllık bazda değerlendirildiğinde, 2014 yılı içinde, ailenin zorunlu harcama kalemlerinden;
• Haberleşme giderlerinin %39,6;
• Ulaşım harcamalarının %18;
• Giyim harcamalarının %11,9;
• Çevre ve su giderlerinin %10,9 ve
• Gıda harcamalarının ise %10,7 arttığı görüldü.

 Harcama kalemlerinde yaşanan bu artışa paralel olarak geçtiğimiz yıl;
• Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı %9,4;
• Dört kişilik ailenin insanca yaşayabileceği en düşük harcama tutarını ifade eden asgari geçim haddi %10,9;
• Açlık sınırı ise %9,8 yükseldi.

       Yıllık veriler incelendiğinde 2014 yılı enflasyonunun %8,17 olarak açıklanmasına rağmen memurlarımızın cebine yansıyan enflasyonun çift haneli rakamları bulduğu görüldü.

KONCUK: GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANAMAZ, KOCA BİR YIL RESMEN ÇALINMIŞTIR

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin Asgari Geçim Endeksi Araştırması sonuçlarını değerlendiren Genel Başkan İsmail Koncuk, “Yılın son ayında ortaya çıkan bu rakamlar, kamu çalışanlarının 2014 yılını nasıl kaybettiklerini bir kez daha göstermiştir” dedi. Koncuk, “Ar-Ge Merkezimizin yaptığı Asgari Geçim Endeksi Aralık ayı sonuçları ekonomik gerçekleri çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur.

2014 yılında dört kişilik bir ailenin zorunlu harcamalarının 403,25 TL arttığı, yoksulluk sınırının 174,45 TL yükseldiği ve açlık sınırının ise 139,95 TL artış gösterdiği resmi verilerle desteklenen araştırmamız sonucunda belirlenmiştir.

Kamu çalışanlarına 2014 yılı için yapılan ve adına tarihi başarı denilen toplu sözleşmede imzalanan 123 TL dikkate alındığında, yaşanan bu atışlar karşısında memur maaşlarının gerçek anlamdaki erimesi daha net olarak anlaşılacaktır.

Dört kişilik bir aileyi geçindiren kamu görevlisinin 2014 yılı için zam adı altında aldığı 123 liraya rağmen yaptığı harcamalardaki 403 liralık artış, memurların 2014 yılını ortalama 280 TL zararla kapattığını ortaya koymaktadır. Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda %12,56’ya denk gelmektedir. Türkiye Kamu-Sen’in Aralık ayı içerisinde yaptığı ek zam eyleminde talep ettiği %12 zam oranının ne kadar haklı ve bilimsel verilerle hesaplandığı bir kez daha kanıtlanmıştır.

2014 yılı enflasyonunun %8,17 olarak açıklanmasına rağmen gerçek enflasyonun çift hanelerde gezdiği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda dururken, yetkililerin hala “Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik” açıklamaları akıllara zarardır. Kamu çalışanlarının, 2014 yılını büyük kayıplarla eksi hanelerde tamamladığı, bu kayıpta yetkili konfederasyonun payının çok büyük olduğu ve Hükümetin de memurların çilesini görmezden geldiği açıkça bellidir.

Güneş balçıkla sıvanamaz, koca bir yıl resmen çalınmıştır. Kelime oyunları yaparak kamu çalışanlarını kimse kandırmaya ve aldatmaya kalkmamalıdır. 2014 yılı borç yükü ve geçim sıkıntısıyla geçiren memurlar tüm gerçeklerin farkındadır.” dedi.

 

 

88 views

tesakademi
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ