tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Akaryakıtta Nasıl Kazıklanıyoruz?

tesakademi

Son günlerde bazı ülkelerde halk hareketi(!) filan derken, milleti ALDATAN, KANDIRAN ve PALAVRA atanlar, akaryakıtta vatandaşı kazıklamanın bir bahanesini daha buldular.

Zaten dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanırken biraz daha pahalı hale getirdiler, kazığı bir gıdım daha ileri soktular ve benzin 4 liranın üzerine çıktı, gözümüz aydın.

Çıkmasına çıktı da, artık sado-mazoşist eğilimler göstermeye, bundan zevk almaya mı başladık ki kimseden tık yok? Acaba çok ileri demokrasimizin(!) nimetidir bu, aman ses etmeyelim, yoksa Libya gibi filan oluruz diye bir endişeyle akaryakıt zammına şükür eder hale mi geldik?

Garip bir durum; iktidardan ses yok, muhalefetten ses yok, milletten ses yok…

Ben aracıma her yakıt alışımda meseleyi biraz bilen bir vatandaş olarak çoluğumun çocuğumun rızkını haksız olarak cebimden alanlara öfkem biraz daha büyürken, hemen yan tarafta yakıt alan vatandaşın yüzünde bir memnuniyetsizlik veya öfke göremeyince hayretler içinde kalıyorum. Acaba ben helalinden kazanıyorum onun için zoruma gidiyor da başkaları parayı kolay ve çok mu kazanıyor diye düşünüyorum.

Şimdi biraz irdeleyelim; nasıl kazıklanıyoruz ve göstere göstere nasıl kandırılıyoruz, aldatılıyoruz…

Mantıklı bir yaklaşım olarak, akaryakıt zamları sürekli ham petrol fiyatlarındaki artışa bağlanıyor. Fakat aynı mantıklı yaklaşımla rakamları ve oranları incelediğimizde birilerinin bizi fena halde ALDATTIĞI, KANDIRDIĞI ve PALAVRA attığı alenen ortaya çıkıyor.

Ham petrol fiyatları Temmuz 2008 tarihinde zirve yaparak varili 147 dolara çıkmıştı. Benzin fiyatı ise aynı tarihte ham petroldeki artış gerekçe gösterilerek 3,54 liraya çıkartılmıştı. Akaryakıt pompa fiyatlarımız yine dünyanın en pahalı fiyatı idi. O zaman yazıldı, söylendi; 3.54 liralık benzin fiyatının aslında %65 inin vergi olduğu ve bu fahiş fiyatın vergilerden kaynaklandığı açıklanmıştı millete. Bunlar doğruydu. Fiyat fahişti, iktidar akaryakıttaki dolayı vergiyle vatandaşını kazıklıyordu.

Daha sonra ham petrol fiyatları düşmesine rağmen akaryakıt fiyatları yine yükselmeye devam etti. Dolayısıyla akaryakıttaki pompa fiyatlarının ham petrol fiyatını takip etmediği gün gibi ortadadır. Peki fiyat artışın sebebi neydi? Buna en ufak bir mantıklı açıklama yapılmadan, vatandaş olarak bizler kazıkladıkça kazıklandık, bu faaliyet istikrarlı olarak da devam ediyor, maalesef dur diyen de yoktur.

Şimdi Arap ülkelerindeki hareketler ve özellikle Libya olayları gerekçe gösterilerek, spekülatif olarak ham petrol fiyatları 110 dolar civarına çıktı. Ham petrol, Temmuz 2008’de 147 dolar olan fiyata göre %33 daha ucuz olmasına rağmen her litre akaryakıt için cebimizden çıkan (çalınan) para % 17 daha fazla. Bu da yediğimiz kazığın Temmuz 2008’ e göre %50 daha büyüdüğünün matematiksel ispatıdır.

Yani kazık üstüne katmerli kazık…

Ortada bir kazıklanmanın olduğunu hiç kimse inkâr edemez ve edemiyor zaten. Peki, kazıklanan varsa (o bizler oluyoruz) bir de kazıklayan vardır ki bunların kim ya da kimler olduğunu biliyor muyuz?

Sondan başa doğru gelirsek kazıkçıları net görebiliriz. Akaryakıtta vergi oranının %65 civarında olduğu ortadayken, yapılan her 10 kuruşluk zammın 6,5 kuruşunun maliyenin kasasına gittiği ortadadır. Fahiş dolaylı vergilerle belimizi büken, vatandaşı kazıklayan en birinci odağın da mevcut iktidar olduğu aşikârdır. Akaryakıt piyasasının özelleşmesiyle, bu piyasanın baronları da, yapılan her 10 kuruşluk zammın 3,5 kuruşunu ceplerine atmanın keyfini sürüyorlar ve kazıktan aslan payını alan iktidar ise buna ses etmemekte, iki taraf da bu işten memnun, gül gibi geçinip gidiyorlar.

Kazıkçıların kimler olduğu ayan beyan ortadayken ve de genel seçimler gelmiş dayanmışken kazığın asıl müsebbiplerine oy verip tekrar iktidar etmek sado-mazoşist (acıdan keyif alma) bir eğilim değilse nasıl tanımlanabilir sizce?

Dünyada dolaylı vergilerin (katmerli kazık) bu kadar yüksek, fahiş olduğu başka bir ülke bilen varsa beri gelsin.

İşte size ilginç bir tespit daha…

Bu ülkede şirket sahibi, holding sahibiyseniz, yani üst gelir gurubundansanız ve ülkenin kaymağını yiyorsanız eğer, bizler gibi sabit gelirlilere ve dar gelirli vatandaşa, çiftçiye, esnafa oranla akaryakıtı %18 daha ucuza kullanıyorsunuz.

Nasıl mı oluyor?

Şirketiniz veya holdinginiz yoksa; aldığınız akaryakıt için diğer vergileriyle beraber %18 oranında KDV veriyorsunuz ve şayet fatura ya da fiş alıyorsanız, bir işe yaramadığı için onu da çöpe atıyorsunuz. Oysa şirketiniz ya da holdinginiz varsa, akaryakıt için ödediğiniz %18 KDV’yi devletten geri alıyorsunuz. Bu da şu demektir; siz bir litre benzini 4,10 liraya kullanırken, ülkenin kaymağını yiyenler aynı benzini 3,47 liraya kullanıyor. Ne güzel değil mi?

Evet, kazık kazık üstüne…

Ama sevinelim, övünelim, ileri demokrasimiz var, açılım yapıyoruz, kömür, makarna vs. veriyoruz. Zenginliği yandaşlara, fakirliği halka eşit ve adaletli dağıtıyoruz. Anketlerde iktidarımız en yüksek oy oranında çıkıyor. Yürü kim tutar seni, yola devam…

Aklıma padişahın birinin köprüden geçen her kişiden vergi alması ve her gün bu vergiyi artırmasına vatandaşının verdiği tepkiyi(!) anlatan bir hikâye geldi ama uzundur, anlatmayayım şimdi.

Durum aynen padişahın köprü hikâyesindeki hale gelmiştir, hikâyeyi bilenler bilmeyenlere anlatsın artık…

199 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mehmet ALTUNBAŞ dedi ki:

  Padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!
  —Eeee! demiş Padişah bir umutla… Ne olmuş o köprünün ortasındaki adama?
  — Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız

  1. Mehmet altun dedi ki:

   Bu seçimde köprünün ortasına yeni adamlar da ekleyecekler. Bakınsanıza ne kadar meraklı aday adayları varmış. köprüden iştahla geçenlere duyurulur

BİR YORUM YAZ