tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

76.MADDEYLE YAPILAN ATAMALARA 4 İPTALDE GAZİANTEP’TEN

tesakademi

adaletAKIL TUTULMASI

       Türkiye’de demokrasi adına, hak, hukuk adalet adına olup bitenlere birazcık göz ucuyla bakmanızı istersek bakın neler oluyor. Olayımızın hikayesi gerçek hayattan alınmıştır. Yani kaf dağının ardıyla, masal dünyasıyla ilgisi yoktur. Olup bitenler hayal ürünü olmayıp, tamamen havanın, suyun olduğu, insanların yaşadığı ve eğitildiği bir ortamda geçmektedir.
       Nerede mi?
       Tabii ki Türkiye’de.
       Hem de İnsan yetiştiren bir kurumun başında bulunan bir kişi başrollerde ve olayların kahramanı. (!)
       Milli iradenin tecelligahında görev yapan bir bakan marifetiyle, gelecek nesillerin utanacağından emin olabileceğimiz bir uygulama.
       Tabii ki bu uygulama, yıllardır eğitim çalışanlarına Milli Eğitim Bakanlığı değil de adeta yandaş eğitim bakanlığı yapıldığını tesciller cinsten bir uygulama.
       Yapılan uygulamalar öyle uygulamalar ki bütün eğitim çalışanlarında akıl tutulmasına neden olan uygulamalardır…
       Bizler eğitim çalışanları olarak bu uygulamaları yapan ve yine bu uygulamaya malzeme olarak yönetici atananlar adına utanıyoruz.
       Bilmiyorum, onlar utanıyorlar mı?
       Hiç hakları olmadan, ben yaptım oldu mantığıyla, Gaziantep’te ve bütün Türkiye’de biz öğretmenlere ve Yüce Türk milletine karşı hakaret eder gibi yapılan 76. maddeyle yönetici atamaları…
      76. maddeyle yapılan yönetici atamaları, kariyer ve liyakat ilkeleri dikkate alınmadan, duyuru yapılmadan, objektiflikten, haktan ve adaletten uzak atamalardır.
      Bir bakan marifetiyle, ayrımcılığı ve kadrolaşmayı belgeleten atamalardır.
      Eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik’in yaptığı, bu yandaş ve haksız atamalar, vicdanı olan herkesin vicdanını sızlatmıştır.
      Yapılan bu atamalarla bütün öğretmenlere kendi bakanı tarafından şiddet uygulanmıştır.

       Yine yapılan bu atamalarla Ülke genelinde hak sahibi, kariyeri, liyakati, kıdemi olan eğitim çalışanlarının hakkı çalınmıştır. Hak hırsızlığı yapılmıştır.
       Hak hırsızlığına alet olan insanlarla da yeni nesiller yetiştirilemez.
      76. maddeyle yönetici atananlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın hangi kademesine atanırsa atnsınlar, kendi çalışma arkadaşlarının haklarını yiyen menfaatperest durumuna düşmüşlerdir.
       76. maddeyle yönetici atananlar, kısa yoldan yönetici olmanın dayanılmaz hafifliğine kapılıp, kul hakkı yemeyi sayın bakan marifetiyle moda haline getirmişlerdir.

       Rezil bir şekilde yapılan 76. madde atamaları, Türkiye genelinde hukuk fakültelerinde  derslerde “hukuk faciası” konusuna örnek olarak gösterilebilir.
       Bu şekilde yapılan atamaları, öğretmenler derslerde öğrencilerine hak kırsızlığına örnek gösterebilirler. 76. maddeyle atananların, atanmaları için yaptıkları yanlış davranışlar,  makam, mevki ve menfaat için şahsiyetini ayaklar altına alan insan tiplerine canlı örnek olarak gösterebilir.
        Bu konuda bir çok şey söylenebilir. Fakat  76. maddeyle atanan insanların yanlış durumları anlatılarak öğrencilerin doğruyu bulmaları da sağlanabilir.
       Kısacası bütün eğitim çalışanlarına hakaret gibi yapılan bu atamalar, eğitim çalışanlarını utandırmıştır. 76. maddeyle yönetici atananlar, bu durum karşısında bütün eğitim çalışanlarından ve Yüce Türk milletinden utanıyoruz ve özür diliyoruz demelidirler. Kul hakkı yiyerek Elhamdülillah da dememeliler.
       İşte bu anlatılanlara Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep ilimizden de örnekler var. 76. maddeden kendilerini mağrur, eğitim çalışanlarını mağdur eden, kul hakkı yiyen insanlar var. Türk Eğitim-Sen olarak Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de bu yanlış ve haksız atamalara karşı başlattığımız hukuk mücadelesinde Gaziantep İdare Mahkemesinin kararları şubemize ulaşmaya başlamıştır.
       Bu kararlara göre 76. maddeyle Gaziantep Öğretmenevi müdürlüğüne ataması yapılan ve bir sendikanın da şube başkanı olan (!) Zekeriya Efiloğlu, Gaziantep İli Şehitkamil İlçesi, Lions İlköğretim Okulu’na müdür olarak atanan İdris Urhan, Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Mehmetçik İlköğretim Okulu’na müdür olarak atanan Nimet Karayılan ve Gaziantep İli, İslahiye İlçesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İlköğretim Okulu’na müdür olarak atanan Hanifi GÜZ’ün atamaları Gaziantep İdare Mahkemesi kararlarıyla hukuka uygun bulunmamıştır. Kısacası atamalar iptal edilmiştir. Bu kararların 30 gün içerisinde uygulanması gerekir. Adalet geç de olsa tecelli etmektedir.
       Gaziantep ve Türkiye genelinde yapılan haksızlıklara, kadrolaşmalara karşı, parti devletine gidişe karşı, her zamankinden daha fazla mücadele vereceğiz. Kadrolaşmaların arkasında kim varsa, eğitim çalışanlarının adalet duygusunun zedelenmemesi için, sosyal hukuk devleti ilkelerinin sözde kalmaması ve hayata geçmesi için, meşru olan her mücadeleyi yapacağız. Eğitim çalışanlarını ve Yüce milletimizi de kul hakkı yiyenlere karşı mücadele etmeye, haklarına sahip çıkmaya ve mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.
       76. maddeyle atananların ilimizde ve Ülke genelinde atamaları mahkeme kararlarıyla iptal edildikçe kamuoyuyla paylaşacağız. Kısacası bu iptallerin devamı gelecektir.
       Eğitim çalışanlarına ve kamuoyuna saygılarımla…

                                                                                                                     Bekir AVAN
                                                                                                                   Şube Başkanı

 

H.GZ-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

H.GZ-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

URHAN-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

URHAN-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

N.KARAYILAN-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

N.KARAYILAN-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Z.EFLOLU-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Z.EFLOLU-2

 

 

 

 

 

 

 

29 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ