tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

tesakademi

        tes-gaziantep_b_avan                                                                                                 2010-2011 eğitim-öğretim yılı Türkiye genelinde problemlerle başlamaktadır. Niceliğin öne çıkarılarak, azın çok gösterilmesi geleneği yine yetkili ağızlardan söylenecektir mutlaka. Eğitim çalışanlarının Ülkemizin her tarafında çığlık atmasının, atanamayan öğretmenlerin feryatlarının ve intihar etmelerinin, yetkililerin her şey iyiymişçesine söylediği söz ve söylemleriyle bastırıldığını yine hep beraber izleyeceğiz. Ülkemizi ve ilimizi yönetenlerin makyajlı sözlerinin pekte anlam ifade etmeyeceği bu günlerde iş yine eğitim çalışanlarına düşmektedir. Çünkü onlar biliyorlar ki yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın yeni bilgilerle donatılarak geleceğe hazırlanması gerekmektedir. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, imkansızlıklar ne derece olursa olsun, eğitim çalışanlarının meslek heyecanı, azmi, inancı, sevgisi, duygusu ve fedakarlığı eğitimdeki bütün olumsuzluğu olumluya çevirmeye  yetecektir.

       Eğitim-öğretimin başladığı bu günlerde çocuklarımız okullara, öğretmenlere koşarken, öğrencilerine koşmak isteyen öğretmenlerin ataması yapılmamaktadır. 2010 yılında öğretmen olarak atanabilmek için 379 bin öğretmen KPSS sınavına girmiştir. Ülkemizi yönetenler, 379 bin öğretmenden ancak 30 binini kadrolu öğretmen olarak atayacağını söylemiştir. Ülkemizi yönetenler çocuklarımızı yarınlara hazırlayacak öğretmenleri engellemekte ve onların ayaklarına prangalar vurmaktadırlar. Prangalardan kurtulup atanacak öğretmenler ise göreve başlamadan önce ya sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlik gibi uygulamalarla köleleştirilmeye çalışılmaktadırlar.

       2010 yılı KPSS sınavındaki skandallar ise öğretmen ihtiyacı olduğu halde  atanmak isteyen öğretmenlerin hangi istismarcıların tuzağına nasıl düşürüldüğünü ayan beyan ortaya koymaktadır. Öğretmenler, içine düşürüldüğü bu tuzaklarla harcanmakta ve yetkililer belki de yıllardır olup biten bu olaylara seyirci kalmaktadırlar. Bu durumu, bu manzaraları asla kabul etmiyoruz. Öğretmenler ve öğretmenlik mesleği bu durumlara düşürülmemeliydi. Bu, Ülkemizin ve Ülkemizi yönetenlerin Öğretmenleri ihtiyaç olduğu halde atamayarak içine düşürdüğü bir ayıptır. KPSS sınavında yanlış yollara sapanlar, suç işleyenler en kısa sürede ortaya çıkarılmalı ve hak ettikleri cezayı çekmelidirler. Fakat daha da önemlisi öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini bu hale getirenler utanmalılar, özür dilemelidirler.

       2010-2011 eğitim-öğretim yılı ilimizde geçen yıllarda olduğu gibi yine eksikliklerle başlamaktadır. İlimizde eğitim, normal eğitim değil, ikili eğitim yapılmamaktadır. İlimizde eğitim-öğretim %85 oranında ikili ve ancak %15 oranında normal şartlarda yapılmaktadır.

İlimizde normal şartlarda, 30 kişinin altında sınıf mevcutlarıyla bir eğitim-öğretim için 8-10 bin öğretmene ihtiyaç vardır.

       Yine teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı hizmetler için ortalama 2000 personele ihtiyaç vardır.

       Gaziantep okul öncesi eğitimde 54 ilin gerisinde kalmıştır. Anaokulunda il genelinde 8’er derslikli 140 okula ihtiyaç vardır.

       İlköğretim Okullarında normal şartlarda 30 kişinin altında sınıf mevcutlarıyla bir eğitim için, 30’ar derslikli 235 ilköğretim okuluna ihtiyaç vardır.

       Ortaöğretimde ise normal şartlarda 30 kişinin altında sınıf mevcutlarıyla bir eğitim için 30’ar derslikli 25 Genel Lise ya da Anadolu Lisesine ve değişik türlerde 10 meslek lisesine ihtiyaç vardır.

        Gaziantep ilimizde özellikle son 7 yılda eğitim çalışanları arasında çalışma barışı bozulmuş bulunmaktadır. Eğitim çalışanları arasında, ve okullar arasında her türlü ayrımcılık yapılmış ve ilimizi yönetenler buna seyirci kalmıştır. Gaziantep’te yapılan bu ayrımcılıkları ilimizin özellikle iktidar partisi milletvekilleri ve siyasi teşkilatları taraf olmuş ve kadrolaşma yaparak yapılan bütün olumsuzlukları himaye etmişlerdir. Siyasilerin desteğini arkalarına alan Milli Eğitimdeki bazı yöneticiler, atama şube müdürleri ve siyasetin oyuncağı olmuş bir sendika, yaptıkları bütün işlerde çalışanlar arasında ayrımcılık yapmışlardır. Gaziantep’te eğitimdeki başarı geriye gittiğinde ise 76. maddeden yönetici atananlar birbirlerini suçlayarak sorumluluğu üzerlerinden atmaya çalışmışlardır. Gaziantep’te eğitiminde başarısızlığın bir çok sebebi vardır mutlaka. Fakat en önemli sebeplerden bir tanesi işte bu manzaradır. Gaziantep’te eğitim çalışanları arasındaki çalışma barışının bozulmasına, kadrolaşmaya ve kayırmacılığa seyirci kalan Sayın Valimiz Süleyman KAMÇI’yı bu anlamda istifaya davet ediyorum. Gaziantep’te olup bitenlere seyirci kalınmamalıydı, siyasi iktidarın ve onun desteğini, himayesini arkasına alanların ilimizdeki eğitim çalışanlarının ötekileştirilmesine müsaade edilmemeliydi. Himaye edilenlere üstünlerin hukuku uygulanmamalıydı ve herkese hukukun üstünlüğü uygulanmalıydı. Bu anlamda Gaziantep parti devletine götürülmektedir. Bu gidişe artık bir dur denmelidir.

       İlimizi yönetenler; ilçeler arasındaki, okullar arasındaki, öğretmenler arasındaki, öğrenciler arasındaki olumsuz şartların düzeltilmesini, imkansızlıkların ortadan kaldırılmasını sağlamalıdırlar. Eğitimde motivasyonun artırılıp, halkın eğitime bakışı daha olumlu hale getirilmeli ve genel bir rekabet ortamı oluşturulmalıdır. Fakat bu güne kadar eğitimi bu hale getirenlerden de hesap sorulmalı, sorumluluğu olan siyasetçiler de Gaziantep halkımızdan ve eğitim çalışanlarından özür dilemelidirler.

         İlimizdeki eğitimin daha iyiye gitmesi için her zamankinde daha fazla çalışılması gerekmektedir. Problemler ne kadar fazla olursa olsun, bizler eğitim çalışanları olarak bütün problemleri çözeceğimize ve bütün zorlukları aşacağımıza inanıyoruz. Yeter ki kadrolaşma uğruna, eğitim çalışanları ötekileştirilmesin, yapılan yanlışlar devam ettirilmesin. Yeter ki eğitim çalışanları arasında çalışma barışı yeniden sağlansın…

         Eğitim-öğretimin başladığı bu günlerde çocuklarımızın eğitiminin engellenmesi çok çirkin ve kanunsuzdur. Çocuklarımızın eğitimini engelleyenlere  her türlü hukuki müeyyide uygulanmalıdır. Çocuklarımızın eğitim hakkı kutsaldır. Hangi şer odak olursa olsun çocuklarımızın eğitimini engellenmesine asla müsaade edilmemelidir. Fakat hepsinden daha önemlisi bu konuda halkımızın sağduyusuna güveniyoruz. Okulların açılacağı bu günleri özlemle bekleyerek okula koşmak isteyen çocuklarımızı anne ve babaların okula getireceklerini ümit ediyoruz. Bu konuda bütün anne ve babalara çağrımız karanlıkların aydınlanması için çocuklarımızı okula her zamankinden daha hızlı yetiştirmelidirler.

         Bütün bu duygu ve düşüncelerle 2010-2011 eğitim öğretim yılının başta öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, anne-babalar, Gaziantep halkımız ve yüce milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Öğrenci ve öğretmenlerimize  başarılar dileklerimle,

         Saygılar sunuyorum…

      
                                                                                                    Bekir AVAN
                                                                                                  Şube Başkanı

 

20 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ