tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN

tesakademi

       Bir eğitim-öğretim yılı daha sona ermektedir. Bütün bir yıl bilgilerine yeni bilgiler, davranışlarına yeni davranışlar eklenen, ve her alanda kendilerini geliştirerek hayata hazırlanan çocuklarımız ve gençlerimiz için artık dinlenme zamanı gelmiştir. Yıl boyunca çocuklarımızı ve gençlerimizi yarınlara hazırlayan öğretmenlerimiz ve bütün eğitim çalışanları da haklı bir yorgunluk içindedirler.

        Yarın 18 Haziran Cuma günü, bütün bir yılın değerlendirmesi olan karneler verilecektir. Sevinen çocuklarımız ve gençlerimiz olacağı gibi üzülenlerde olacaktır mutlaka. Tabii ki yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizin sevinçlerine de üzüntülerine de ortak olmalıyız. Anne ve babalar ise başarı ve başarısızlıklardan kendilerine de pay çıkararak durumu değerlendirmelidirler. Çocuklarımızın başarılarına sevinirken, başarısızlıklarının sebepleri üzerinde durularak üzüntüler paylaşılmalıdır. Hayata hazırlanan çocuklarımıza, gençlerimize anne ve babalar  böyle dönemlerde müspet davranmalıdırlar.

       Eğitim-öğretim yılının değerlendirmesi çocuklarımız, gençlerimiz, anne ve babalar için olduğu gibi, eğitim çalışanları ve Ülkemizin gerçekleri açısından da değerlendirilmelidir. 2009-2010 eğitim öğretim yılı başında yaptığımız açıklamada eğitim- öğretimin kaosla başladığını söylemiştik.  Okul açığının, derslik açığının, öğretmen açığının, hizmetli, memur, teknisyen ve diğer yardımcı personel açığının belkide Cumhuriyet tarihinin en büyük açığı olduğundan bahsetmiştik.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Adobe Flash Player not installed or older than 9.0.115!
Get Adobe Flash Player here

       2009-2010 eğitim-öğretim yılında bütün olumsuzluklara rağmen fedakarca görevlerini yerine getiren öğretmen arkadaşlarımıza ve eğitim çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Çünkü onlar her türlü olumsuzluğa, ayrımcılığa siyasi baskıya, ve engele rağmen görevlerini azimle şevkle, inanç ve imanla yerine getirdiler.

       Ülkemizin ve Gaziantep İlimizin  eğitim-öğretimle ilgili bir çok problemi benzerlik göstermektedir. Bu problemler dün olduğu gibi bu gün de artarak devam etmektedir. Ülkemizi yönetenler eğitimle ilgili yaptıklarını ne kadar abartarak anlatsalar da gerçekler gün ışığı gibi ortadadır.

2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GAZİANTEP MİLLİ EĞİTİMİNİN KARNESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


       Türkiye genelinde 30 kişinin altında sınıf mevcutlarıyla normal bir eğitim öğretim yapmak için en az 300 bin öğretmene ihtiyaç vardır. Gaziantep İlimizde sınıf mevcutlarının 30’un altına düşürülmesi ve normal bir eğitim-öğretim yapılması için de en az 10 bin öğretmene ihtiyaç vardır.

       Yine ilimizde normal şartlarda bir eğitim için; genel idari hizmetlerde, teknik hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde ve yardımcı hizmetlerde  en az 2000 kamu çalışanına ihtiyaç vardır.

       İlimizin okul ve derslik açığı söylenilen resmi rakamların aksine çok daha fazladır. Resmi rakamlar sadece sınıf mevcutlarının azaltılmasını baz almaktadır. Bu gün Gaziantep’in normal şartlarda  ve 30’un altında sınıf mevcutlarıyla bir eğitim-öğretim yapması için; 8’er derslikli 140 Anaokuluna, 30’ar derslikli 235 İlköğretim Okuluna, 30’ar derslikli 25 Genel liseye ve değişik türlerde 10 Meslek Lisesine ihtiyaç vardır.

       Bütün problemlerin yanında, 2003 yılından bu yana mevcut siyasi iradeyle birlikte desteğini oradan alanların yanlış ve taraflı uygulamaları sonucunda eğitim çalışanları her türlü siyasi baskıya ve ayrımcılığa maruz kalmıştır. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla köleleştirilmeye çalışılan eğitim çalışanlarına fikri köle, vicdanı köle, irfanı köle nesiller yetiştittirilmek istenmektedir.

       Politize edilmiş devlet memurluğu uygulamalarıyla parti devletine gidişin ayak seslerinin konuşulduğu bir dönemde, eğitim çalışanları olarak her türlü zorluğa rağmen yılmadan bıkmadan usanmadan hükümet memuru değil devlet memuru olduğumuzu haykırarak çalışmaya devam edeceğiz. Devletimizin ve milletimizin devamı için, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, gençlerimizi yarınlara hazırlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle öğrencilerimize ve eğitim çalışanlarımıza iyi tatiller diyoruz.

       Saygılarımızla…

                                                                                Bekir AVAN
                                                                              Şube Başkanı

8 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ