tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Zurnanın Zırt Dediği Yer!

tesakademi

Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim-Öğretim Şube Müdürümüz, Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin 4 yıllık fakültelerini bitirip, 4 yıl eğitim gördükten sonra, öğretmenlik mesleğini icra edip, idarecilikte belli bir süre geçiren ve sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu sınavda başarılı olup, bu sınavı kazanabilme zekasına sahip olan! kişilere, okul müdürlerimize yönelik yazılan bu yazıyı bir hakaret olarak algılıyor ve o şekilde değerlendiriyoruz.

 

Yazının tam metni aşağıda yayınlanmıştır. Okul müdürlerini orkestra şefine benzeten sayın şube müdürümüz, orkestra şeflerini de kendisinin yönettiğini biliyordur umarım…

 

Böyle bir anlatım tarzı ile sayın şube müdürümüzün, okul müdürlerinin görev tanımını yapması bir yandan mizahi diğer yandan da ilginç,  kurum net üzerinden gönderilmiş bir yazı olarak tarihte! yerini alacaktır.

 

KURUM NET ÜZERİNDEN GÖNDERİLEN YAZI METNİ…

 

OKUL MÜDÜRLÜĞÜ VE ÇOK YÖNLÜLÜK

Gerek ilköğretim okullarımızı, gerekse liselerimizi şekillendiren öncelikle okullarımızın müdürleridir. Fiziksel ortam, öğretmenlerin ve öğrencilerin eğitime, araştırmaya, ilerlemeye motivasyonları, sosyal aktiviteler, işlerin zamanında yapılması, okula dışarıdan konuşmacıların çağrılarak öğretmenlere ve öğrencilere yeni ufuklar kazandırılması vb. çalışmalar, hep okul müdürünün ufkunun bir göstergesidir.

 

Az önce sıraladığımız maddeleri daha da arttıra biliriz. Bu maddeler bize gösteriyor ki okul müdürlüğü tek yönlü bir idarecilik demek değildir.  Okul müdürlerinin çok yönlü bir performans sergilemeleri gerekmektedir.  Bu performans fiziksel olduğu kadar, zihinsel olmalıdır. İyi bir planlama olmadan, müdür yardımcılarına, öğretmenlere, rehber öğretmene, öğrencilere ve velilere, gerekirse mahalle muhtarına okulun yükü paylaştırılmadan iyi bir yönetici olunamaz.

 

Genelde yönetici tanımlaması yapılırken bir koro şefine benzetilir. Koro şefi hiçbir enstrümanı çalmaz. Eğer koro şefi bir biraz flüt, biraz saz, ara sıra ritme giderse koro hepten dağılır. Çünkü o kadar enstrümanın ahenk içinde bir müzik ortaya koyması şefin direktifleriyle olabilir. Bu yüzden, “şef ne iş yapıyor” demek yanlıştır. Şef zaten bir şey yapmayan adamdır. Şef de bağlama çalsın, diyemeyiz. Hayır, şef hiçbir şey çalmasın, şef şefliğini yaparsa en büyük görevi yapmış olur zaten.

 

Bu örnek üzerinden okul müdürlüğüne bir bakalım. Eğer müdür, müdür yardımcılarının işini yapmaya

çalışırsa, öğretmenlerin girmedikleri derslere girip ders anlatırsa, hizmetlinin temizlemediği okulu temizlemeye çalışırsa, bu okulu kim yönetecek. Beklenen davranış müdürün personelden arta kalan işleri yapması değildir. Beklenen davranış müdürün tüm personelinin işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamasıdır.  Koro şefi örneğinde olduğu gibi, sazın ne zaman çalacağı, ritmin ne zaman akışa katılacağı, flütün nerede başlayıp nerede susacağı, solistinde türkünün icrasını nasıl yapacağı koro şefinde gizlidir, şef ne solisttir, ne flütçüdür, ne de ritimci. Aynı şekilde okul müdürü de ne temizlikçidir, ne müdür yardımcısıdır, ne de öğretmendir; ama bunların okul içerisindeki akışlarını en iyi şekilde koordine edecek kişidir.  Bir gün dersin birine girip öğrenciyle muhabbet etmesin demiyorum, yere atılmış bir kâğıdı yerden almasın demiyorum, müdür yardımcılarına hiçbir şekilde yardımcı olmasın da demiyorum ama bu durumlar çok sınırlı olmalıdır ve kesinlikle herkes kendi işini yapmalıdır.

 

Yine bir koro ve koro şefi düşünelim. Bu koroda sadece saz ve flüt olsun, müziğin icrası için yeterlimidir? Evet yeterlidir. Ama bu koroyla icra edilen müzik daha çok ara sokaklarda dinlemeye alıştığımız sokak düğünleri için yeterlidir. Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası neden yüze yakın çalgı aleti kullanıyor. Müziği daha iyi icra edebilmek için. Şunu demek istiyorum: Okul müdürümüzün gündeminde takip ettiği kaç gündem varsa yaptığı işin kalitesi de o kadardır. Üç tane gündeminiz varsa ki bunlar ne olabilir: Gelen evrak, giden evrak, hizmetli personel yokluğu. Peki eğitim öğretim ne olacak, öğrencilerin motivasyonu, zararlı alışkanlıklarla mücadele, öğrencilerin okulda sosyalleşmesi, sosyal aktiviteler, üniversite gezileri, Anadolu ve fen liseleri gezileri, müzelerin nazara verilmesi, velilere eğitici seminerlerin verilmesi, öğretmenlerin daha donanımlı hale gelmesi için yapılacak çalışmalar, ortak olunacak projelerle okulun diğer kurumlarla entegre edilmesi gibi sayamayacağımız yüzlerce gündemi takip etmek, tabi ki üç tane gündemi olan müdürden daha güzel bir yöneticiliktir. Bu örneklerle izah etmeye çalıştığım meselenin özü müdürlerimizin çok geniş bir perspektiften okula ve eğitime bakmasıdır. Ayrıca koronuzda enstrüman çeşitliliğiniz fazla ama bazı enstrümanlardan ses çıkmıyor. Bu durumda o enstrümanın ha varlığı ha yokluğu, ne fark eder? Hiç. Bundan dolayı rehber öğretmen var ama velilere seminer organize edilmemiş. Gibi…

 

Tabi ayrıca bir okul müdürünün öğretmenleriyle güzel diyalog kurabilmesi için sosyal aktivitelerin de okul içerisinde ve dışarısında devam etmesi güzel olur. İnformal ortamlarda idareci ve öğretmenlerin bir araya gelmesi de okul içi diyalogu arttıracaktır. Bu ve buna benzer aktiviteler,  okul müdürlerimizin gündem maddeleri arasında en önde olması gereken maddelerdendir .

Münir CENGİZ

Eğitim-Öğretim Şube Müdürü

165 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bu vatandaşı ve bu vatandaşı şube müdürü yapanları eğitmek lazım.
  Ayrıca bu şube müdürüne okullar dolaştırılarak okul müdürleri tarafından müdürlük eğitimi verilmelidir.

  Uçtu uçtu yapılarak şube müdür yapmışlar seni, kurum netten gönderdiğin bir mektuba karşılık her okul müdürü sana mektup yazarak eğitim vermeli…

  Fakat çalgılara kafa takmışsın, senin anlayacağın dilden konuşmak ta lazım…
  Biraz barak havası, davul zurna, biraz batı müziği ve devlet senfoni orkestrası dinleterek seni o yazıyı yazdığın kıvama tekrar getirdikten sonra okul müdürlerine eğittirmek gerekir…

  Orkestradaki her çalgı yerine, her müdür bu şube müdürüne bir şeyler öğretmelidir…

  Senin işin çooookkk zorrr, çoooookkkkk…

 2. TUNCER dedi ki:

  OKUL MÜDÜRLERİ ARKADAŞLARIM,HERHALDE HİÇ ÇALIŞMIYORSUNUZ Kİ ŞUBE MÜDÜRÜM DENETİMLERDE EKSİKLERİNİZLE İLGİLİ BÜZEL BİR YAZI YAZMIŞ!İNSAF YAHU ŞEHİTKAMİL İLÇESİNDE TÜM MÜDÜRLER BU YAZIYI HAK ETMİŞMİDİR!ACABA ÖZEL OKUL VE KOLLEJLERE YAZMA CESARETİNİDE GÖSTERMİŞMİDİR BİRDE ONA BAKMAK LAZIM.KARDEŞİM ÖNCE O MAKAMI HAK ETDE GEL.

BİR YORUM YAZ