tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Yeteri Derecede Engelliler Eğitim Alamıyor.

tesakademi

   

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellinin birinci derecede sorununun eğitim alamaması olduğunu söyledi. Boyraz engellilerin eğitim alamadığı için belirli mesleki dallarda yeteneklerini geliştiremediğini ve istihdam edilmekte zorlandığını belirtti.

Engellilerin yüksek okulda okuma oranının çok düşük olduğunu, örgün eğitimde de bu oranın düşük kaldığını dile getiren Boyraz, ”Engellinin birinci derecede sorunu eğitim alamaması. Ülkemizde engellilerin yüksek okulda okuma oranı yüzde 2. Normal örgün eğitim dediğimizde ise yüzde 6 civarında. Engellilerin yüzde 94’ü eğitim alamıyor” dedi.

ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGEL: ERİŞİM
    
Şükrü Boyraz, engellilerin önündeki bir diğer büyük sorunun ise ”erişim” olduğunu ifade ederek, engellilerin özel kurumlarda, hatta kamu kurumlarında bile erişebilirliğinin çoğu zaman bulunmadığını savunarak, “Binaya geliyorsun, ben tekerlekli sandalyedeyim ama asansör yok. Benim bu binaya gelmemin hiçbir anlamı yok, çünkü benim işim ikinci katta, erişemiyorum. Çok bilgili olmam da bir işe yaramıyor. Engellilerin topyekun erişebilirlik ve ulaşılabilirlik sorununun çözülmesi gerekiyor. Engellilere bu doğrultuda imkanlar sağlanması gerekiyor ki verimli olabilsin.”

Gaziantep27.com

13 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ