tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

YARGIDAN TOKAT GİBİ KARAR: ÖĞRENCİ ANDININ İPTAL İSTEMİ REDDEDİLDİ

tesakademi

       andimiz_okunurken                                                                                              Bilindiği gibi son günlerde andımız üzerinde yaşanan tartışmalar yoğunlaştı. Öğrenci Andı’ndan rahatsızlık duyan bir kısım çevreler öğrenci andının kaldırılması için adeta kamuoyu oluşturmaya çabaladı.

       Hatırlanacağı üzere Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi, 1-2 Aralık 2007 tarihinde Doğu ve Güney Doğu illerindeki şubelerin katıldığı bir Bölge İstişare Toplantısı düzenlemişti. Toplantının sonunda açıklanan bildirgede, “İlköğretim okullarında okutulan Öğrenci Andı yeniden gözden geçirilmeli, etnik farklılıklar ve evrensel değerler dikkate alınarak yeniden dizayn edilmelidir” denilmişti.
 
       Mazlum-Der de Öğrenci Andı’yla dalga geçen afişler bastırarak, Diyarbakır’da bilbordlara astırmıştı. Sendikamız ise, Öğrenci Andı ile dalga geçen afişler için Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL ve Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin ÇOBAN hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

       Türk Eğitim-Sen, Öğrenci Andı ile ilgili tartışmaların yapıldığı dönemde sık sık basın açıklaması yapmış ve Öğrenci Andı’nın tartışmaya açılmasını eleştirmişti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, “Öğrenci Andı’nın kaldırılması ve bu konuda yapılan iğrenç girişimler, Türkiye’nin üniter yapısından rahatsızlık duyulduğu anlamına da gelmektedir. Bu noktada Türkiye’yi bölünmüş bir devlet olarak görmeyi hayal edenler, düğmeye basarak, işe Öğrenci Andı’nın kaldırılması isteğiyle başlamıştır. Ancak Türklük kavramının bütünleştirici bir unsur olduğuna inanan bir eğitim sendikası olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, değerlerimize kimsenin dil uzatmasına müsaade etmeyeceğiz” demişti.

       Tüm bu gelişmelerin ardından Danıştay çok önemli bir kara imza attı. Bir kişi, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğrenci Andı” başlıklı 12. maddesinin, “Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğu, tercih hakkının kaldırıldığı, yasal dayanağının bulunmadığı” öne sürerek, iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Davanın ilk incelemesini yapan Danıştay 8. Dairesi, düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti. Daire, “idari işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda yürütmenin durdurulmasına karar verilebileceği kuralı bulunduğunu” anımsatarak, davada bu koşulların oluşmadığına işaret etti.

 

5 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ