tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

YA SÖZÜNÜ TUT YA DA İSTİFA ET!

tesakademi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

YA SÖZÜNÜ TUT YA DA İSTİFA ET!

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, sözleşmelilere verilen kadro sözü ile ilgili olarak; sözleşmelilerin kadroya geçeğine dair bilgi verdiğini, ancak bunun bir “söz” olarak algılandığını söyledi. Çubukçu, “öğretmenlerin farklı istihdam edilmelerinin bir zaruret olduğunu bilmenizi isterim” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun anlaşılan o ki, hafızası biraz zayıf. Türk Eğitim-Sen olarak, Sayın Bakan’ın hafızasını tazelemek istiyoruz. Sendikamız, Bakan Çubukçu’yu 24 Haziran 2009 tarihinde ziyaret ettiğinde, kendisi sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğini ve bundan sonraki süreçte sözleşmeli öğretmen alınmayacağını söylemişti. Çubukçu aynı gün katıldığı bir televizyon programında bu kararı açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği de 25 Haziran 2009 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada aynen şu ifadeler yer aldı: “Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya geçirilmesi ve bundan sonraki süreçte Millî Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli yerine kadrolu öğretmen alınması yönündeki karar Sayın Bakanımızın bizzat kendisi tarafından 24 Haziran 2009 Çarşamba günü TRT 3/GAP televizyonundan canlı olarak yayımlanan “Gelecek Eğitimle Gelecek” programında duyurulmuştur. Buna göre Bakanlığımız, şu anda görevlerinin başında bulunan sözleşmeli öğretmenleri kademeli bir şekilde kadroya geçirilmesi üzerine çalışmalarını Maliye Bakanlığı ile görüşerek yürütmektedir. Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde yeni sözleşmeli öğretmenlerin istihdamı yerine kadrolu öğretmenlerin alımı yapılmasına ağırlık verilecektir. Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden elde edilecek sonuçlar yine Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir.”

Çubukçu, o tarihten bugüne kadar sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğine ilişkin sözü çeşitli platformlarda birçok kez tekrarladı, hatta sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin kanun taslağı bile hazırlandı. 2 Temmuz 2009: Çubukçu, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeyi Kasım ayına kadar yetiştirmeyi planladıklarını açıkladı. 9 Mart 2010: Çubukçu, Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart tarihindeki mitinginden önce, 70 bin civarındaki öğretmenin kadroya geçirilmesi konusundaki hazırlıkların belli bir aşamaya geldiğini belirterek, “Bu konuda yapılacak düzenlemeye ilişkin taslağı Maliye Bakanlığına gönderdik” dedi. 13 Ağustos 2010: Çubukçu bir televizyon kanalında, “kademeli olarak sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğiz. İlk etapta 5 yılını tamamlayanları kadroya alacağız. Bunu bitirdik. Maliye’den haber bekliyoruz” dedi.

İşte tüm bu ifadeler tarih tarih belleklerde yer alırken, ortada hazırlanmış bir kanun taslağı var iken; Bakan Nimet Çubukçu’nun kadro sözü vermediğini söylemesi büyük bir talihsizliktir.

Sayın Bakan’ın Plan ve Bütçe Komisyonundaki açıklamaları kendisine yakışmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığını yöneten bir kişinin söylediği sözleri unutması, inkâr etmesi acıdır. Sayın Bakan’ın verdiği sözden kurtulmak, bu işten sıyrılmak için böyle bir açıklama yaptığı çok açıktır. Bakan’ın, “üzerime düşeni yerine getiremedim, özür diliyorum” diyerek, istifa etmesi gerekirken, büyük bir pişkinlikle kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi devlet adamı ciddiyetine yakışmamaktadır.

Sayın Bakan her ne kadar sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ilişkin bilgi verdiğini, söz vermediğini söylese de, buna kimseyi inandıramayacaktır. Bakan bu davranışıyla eğitimcilerin gözündeki değerini bir kademe daha düşürmeyi başarmıştır. Öğretmenler sözünün eri olmayan bir Bakan’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetmesini içine sindirememektedir. Bu kadar basit bir sözü yerine getiremeyen Sayın Nimet Çubukçu’nun daha fazla söz cambazlığına başvurmadan, sözleşmelilerin umutlarıyla daha fazla oynamadan görevini bırakması herkesin yararına olacaktır.

Öğretmenler artık kime güveneceğini, kime inanacağını şaşırmıştır. Ancak kimsenin kuşkusu olmasın ki; sözleşmeli öğretmenlere umut tacirliği yapanlar, bu yalanlarının bedelini mutlaka ödeyecektir.

Kadro sözünün Bakan’ın ağzından çıktığı ilk gün olan 24 Haziran 2009 tarihinden bugüne dek tam 506 gün geçmiştir. Milli Eğitim Bakanı’nın son açıklamasıyla birlikte sözleşmeliler, kadro sözünün aslında bir aldatmacadan ibaret olduğunu anlamıştır.

Biz Türk Eğitim-Sen olarak, kadro sözünün peşini bırakmayacağız. Çubukçu; ya bu sözü yerine getiremediğini söyleyerek istifa edecektir, ya da Türk Eğitim-Sen sözleşmeliler kadroya geçirilene kadar Çubukçu’ya sözünü her fırsatta hatırlatacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 


 

 

 

17 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ