tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

VERGİ DİLİMİ BİLMECESİ

tesakademi

       2003 ile 2006 YILLARI ARASI 6.300,00 TL
       2007   YILI    7.500,00 TL
       2008   YILI    7.800,00 TL
       2009   YILI    8.700,00 TL

       -Sizler için bu yıllar ve rakamlar ne anlama gelmektedir.
       -Tabiî ki bir anlam veremediniz?
       -Kamu çalışanı için bir anlamı var.
       -Ne m

i?
       -Siyasi iktidarın  bu

yıllarda vermiş olduğu zammı geri alma yöntemi diyebiliriz.
       -Nasıl mı?
       -Vergi dilimi adı altın

da
       -Evet yanlış duymadınız.%20 vergi dilimi uygulaması ile Kamu çalışanından siyasi iradenin maliye bakanı ve bürokratları bir eliyle verdiği böbürlenerek anlatmaktan usanamadığı zammı diğer eliyle geri almaktadır.
Kamu çalışanlarının aylık brüt gelirleri  (maaş,ek ders ve fazla mesai) üzerinden %15 Gelir vergisi kesilir.Bir yıl içeris

indeki gelir vergisi  toplamı belirlenen rakamı bulduğu andan itibaren vergi %20’den kesilmeye başlanır.Daha doğrusu 2009 yılında kamu çalışanının gelir vergisi toplamı 8.700,00 TL bulduğu aydan itibaren vergi %20’den kesilmeye başlanacaktır.

       Yüksek dereceli bir kamu çalışanının maaşından gelir vergisi bu yıl için en geç Haziran ayından itibare

n %20’den kesilirken düşük dereceli bir kamu çalış

anından ise en geç Ağustos ayından kesilmeye başlanacaktır.

      Ne olmuş canım! “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.” %5 keseye dokunmaz diyebilirsiniz. Ama yine de bu olayın altında bir çapan oğlanı aramak gerekir.
      -Düşünün bir kere! Kamu çalışanları Ocak 2009 yılında ne kadar zam aldı?
       -Hemen söyleyeyim.
       -En düşük 45 TL en yüksek 70 TL civarında !
       Siyasi irade ve yandaşları kamu çalışanına çok para veriyorlarmış gibi davranarak boyalı basında boy gösterip ballandırarak vermiş oldukları cüzi yüzdeliklerle bu rakamları örnekleri ile anlatmaktadırlar.

       Gelir vergisi toplamınız 2009 yılında 8.700,00 TL bulduğunda sizden %5 daha fazla vergi kesilerek Ocak 2009 yılında verilen zam kadar fazla para maaşınızdan o aydan itibaren alınmaya başlanacaktır.
       – Buna ne denir?
       – Her halde Ali Cengiz oyunu…
       -Yada…
       -Kamu çalışanını resmi yoldan hortumlama denebilir.
       -Daha doğrusu kamu çalışanı temmuz zammı aldığı halde matematik oyunu ile almamış olacaktır.
       Bir başka hesap yapacak olursak. Dört kişilik bir aile günde ortalama en az dört ekmek yer.Bugünün şartlarında en az 2 TL demektir.Bir ayda bu 60 TL yapar.Siyasi iktidar elini cebimize atmakla ekmeğimize göz dikmektedir.Bizi açlıkla terbiye etmeye çalışmaktadır.Verdiği üç beş lirayı vergi dilimlerini kullanarak   sezdirmeden tahsilatını yapmaktadır.
      
       Kamu çalışanını açlığa,sefalete mahkum etmeye çabalamaktadır.Siyasi iktidar ve yandaşları medya aracılığı ile açıklamalarda bulunarak kamu çalışanını enflasyona ezdirmediklerini söyleyerek taşlaşmış vicdanlarını törpülemektedirler.
       Siyasi irade vermiş olduğu üç-beş lirayı çok gösterirken vergi dilimi sayesinde cebimizden buharlaştırdığı %5’i küçücük bir ayar verme olarak izah etmektedir.
       %15’den %20’ye geçerken her 100 TL için 5 TL söğüşlemektedir.
Bilmezler mi? Kamu çalışanının mutfağında tencere kaynamıyor. Geliri giderini karşılamadığı gibi temmuz zammı da vergi dilimleri sayesinde buhar olup uçuyor.

       Türkiye Kamu-Sen’e bağlı yetkili sendikalar ve özelikle yetkili sendika Türk Eğitim-Sen masaya oturduğu andan itibaren her toplu görüşmede vergi dilimlerinin önceden açıklanmasını istedi. Maliye bürokratları bütçe uygulama tebliğlerinin hazırlanmadığını gerekçe göstererek açıklamaktan kaçınmışlardır. Üstelemeler sonrasında mümkün olan seviyede yükselteceklerini beyan etmişlerdir.Ancak bu yeterli olmamıştır.Fakat düşündürücü olan durumsa  yanı başımızda oturan suya ve sabuna dokunmayan siyasi iradenin ön veya arka bahçesi durumundaki sendika buna hiç bir zaman itiraz etmeyerek ses  çıkartmamaktadır.Diğeri ise malum dışarıda çelik çomak oynayarak tribünleri oyalamakta kamu çalışanının dikkatini dağıtmaktadır.

       Bu iki Konfederasyonun tavrından dolayı kamu çalışanı masada bir taraftan kazanırken diğer taraftan kaybetmektedir.Siyasi iradenin derinliklerinden duyumlar almakla hakların kazanılacağını sanmaktadırlar.Kamu çalışanını oyuna getirerek oylum oylum selvi boylum deyişini söyletmektedirler.

       Türkiye Kamu-Sen’e bağlı yetkili sendikalar ve özelikle yetkili sendika Türk Eğitim-Sen 2006 yılından itibaren vergi dilimlerini masaya getirilerek görüşülmesini sağlamış. 2003 ile 2006 yılları arasında artmayan vergi dilimlerini artırmaya çalışarak kamu çalışanına bir fark oluşturmayı amaç edinmiştir. Bu aynı zamanda sorumlu Kitle Sendikacılığı yapan Türkiye Kamu-Sen’in tabanının isteğidir.

       2009 yılında vergi dilimi en az 15.000 TL’ye yükseltilmelidir. 2010 yılında ise en az 20.000 TL olmasını da bu kriz ortamında can simidi olarak görmekteyiz. Böylece kamu çalışanı soyulup soğana çevrilmeyecektir.Türk Kamu çalışanı onuruyla ayakta durarak her iki dönemde almış olduğu zammı gönül rahatlığıyla harcama imkanı olacaktır.

                                                                                Mehmet KÖSE
                                                                  Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi
                                                                      Mevzuat Ve Hukuk Sekreteri

76 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ