tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un bugün doğum günü

tesakademi

Mehmet Akif Ersoy için bu gün oldukça özel ve anlamlı bir gün. Bu gün marşımızın yazarı çok değerli Mehmet Akif Ersoy’un doğum günü. Ve Mehmet Akif  Ersoy’un doğum gününü en büyük arama motorlarından olan Google’da unutmadı ve unutturmadı!

Mehmet Akif Ersoy için Google2Dan bir sürpriz geldi ve Mehmet Akif  Ersoy’un doğum gününü ana sayfasında bir doodle ile hatırlattı ve kutladı. Mehmet Akif  Ersoy İstiklal Marşımızın ve bir çok değerli eserin yazarıdır. Google Mehmet Akif Ersoy için doğum gününe özel bir logo tasarımı yaptı ve bunu tüm Türkiye’ye göstererek herkese hatırlattı.

Mehmet Akif  Ersoy 20 Aralık 1873 yılında dünya gelmişti. Ve 2010 yılı ile Mehmet Akif  Ersoy 107. doğum yılını kutlamış oluyor. Mehmet Akif Ersoy ayrıca Cumhuriyet dönemi şairlerinden ve o dönemin büyük üstatlarından idi. Mehmet Akif Ersoy ayrıca milli şair ve vatan şairi ünvanları ile de anılır.

Mehmet Akif Ersoy un en önemli eserleri arasında ise Çanakkale Destanı ve Bülbül yer alır. Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş Savaşı yıllarında milletvekilliği yapmış ve TBMM’de yer almıştır.  Tabi ki Mehmet Akif Ersoy’un en önemli eseri Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı olan İstiklal Marşıdır.

Mehmet Akif Ersoy ilk öğrenimine Fatih’te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy ortaöğrenimini iseFatih Merkez Rüştiyesi’nde yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un annesi onun medrese öğrenimi görmesini istiyordu ancak babasının desteği sonucu 1885’te dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu.

Mehmet Akif Ersoy un İstiklal Marşımızı yazma serüveni ise bir ulusal marş yazma yarışması sonucu başlamıştır. O dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Suphi Bey’in isteği ve ricası üzerine Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmıştır. Bir çok kişi tarafından da Mehmet Akif Ersoy2un ortaya çok güzel bir marş koyacağı ortak kanı idi.

Mehmet Akif Ersoy ulusal marş yarışmasında beklentileri boşa çıkarmamıştı. Ve Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan marşımız 12 Mart 1921 yılında Türkiye Cumhuriyetimizin ulusal marşı olarak kabul edildi. Ve değeri şairimiz ve milli marşımızın sahibi Mehmet Akif Ersoy’un bu gün doğum günü ve doğum günü Google tarafından da unutulmadı ve Türk halkına da hatırlatmış oldu.

Mehmet Akif Ersoy ilerleyen yaşantısında Siroz hastalığına yakalandı. Hastalığına iyi gelmesi için bir çok ülkeyi dolaşan Mehmet Akif Ersoy bir türlüğü sağlığına kavuşamıyordu ve hasta olarak Mısır’a dönmüştü. Daha sonra tedavi için Mehmet Akif Ersoy Türkiye’ye gelmişti. Ancak Mehmet Akif Ersoy hastalığına yenik düştü ve 27 Aralık 1937 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

573 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ