tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Uzman Öğretmenlikte Çubukcu İmzası

tesakademi

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Sekreterimiz İlker KUSAV uzman öğretmenlikle ilgili olarak Danıştay 2. Dairesi’ne açmış olduğu davayı kazandı.Danıştay 2. Dairesinin verdiği bu karar sonucu İlker KUSAV kariyer basamakları ile ilgili olarak bir ilke imza atarak Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU imzalı uzman öğretmenlik sertifikasını Danıştay Kararı ile almış oldu.

 

Bilindiği gibi daha önce uzman öğretmenlik ünvanını kazanan öğretmenler, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK imzalı uzman öğretmenlik sertifikasına sahiptiler.  Ancak, Danıştay 2. Dairesinin verdiği bu karar, sonrası için emsal teşkil edecek nitelikte olup aynı duruma haiz olan kariyer basamakları mağdurlarının uzman öğretmen olabilmelerinin yolunu açabilecek mahiyettedir.

Danıştay 2. Dairesi, Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nin dava konusu 4. maddesinde yer alan ‘kıdem’ tanımına ilişkin ibare ve 29.maddesi yönünden karar verilmesine yer olmadığına,davacının uzman öğretmenlik sertifikası almaya hak kazanamamasına ilişkin işlemin iptaline karar vermiştir.

Ayrıca mahkeme, verdiği karar neticesinde davanın açıldığı tarihten itibaren davacının maddi kayıplarının yasal faizleri ile birlikte ödenmesini de karar vermiştir.

Sonuç olarak başı ve sonu tam bir muamma olan kariyer basamakları süreci , hukuku, sosyal adaleti ve iş barışını törpülemesi nedeniyle hukuk duvarına çarpmaya devam etmektedir.

Benzer durumda olan eğitimci arkadaşlar hak ettikleri ‘özlük haklarını’ kazanabilmeleri adına yeni bir milat olabilecek bu süreci kendi lehlerine çevirebilirler.

109 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ