tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Uzman Öğretmenlik Sertifikalarındaki Sorunlar Giderilmelidir.

tesakademi

       Bilindiği üzere Bakanlığın 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı yazısı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yükselme Sınavında 60 ve üzeri puan alanlardan, Alanında veya Eğitim Bilimleri Alanında Tezli Yüksek Lisans Öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan kontenjan nedeniyle uzman öğretmenlik sertifikası alamayanlara başvurmaları halinde başvuru tarihi itibari ile uzman öğretmenlik sertifikası verileceği, başvuruların ise 20 Haziran–8 Temmuz 2011 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacağı belirtilmişti.

       Anayasa Mahkemesinin kararı ile Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin 9. maddesinde öngörülen kıdem şartı da Anayasa Mahkemesi kararının yürürlüğe girdiği 18.03.2010 tarihinden itibaren kendiliğinden hükümsüz kalmıştır.

       Bakanlığın 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı yazısında “Alanında Tezli Yüksek Lisans Öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan kontenjan nedeniyle uzman öğretmenlik sertifikası alamayanlara” bu hakkın verileceği belirtilmiştir. Oysa ki Anayasa Mahkemesi kararı ile kıdem şartı tamamen ortadan kalktığı için sadece kontenjan sınırlamasından dolayı bu hakkı alamayanlara değil, alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamladığı halde kıdem şartından dolayı o tarihlerde başvuru yapamayanlara da bu hakkın verilmesi gerekmektedir.

       Nitekim bir üyemiz tarafından açılan davada, Ankara 4. İdare Mahkemesinin 2010/898 E., 2010/1975 K. Sayılı ve 30.11.2010 tarihli kararla, alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayan davacının yasal dayanağı kalmayan kıdem şartını tamamlamadığı gerekçesiyle uzman öğretmen olarak atanmamasına ilişkin işlemin hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptaline hükmedilmiştir.

       Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz 16.06.2011 tarih ve 1682 sayılı yazımızda, Kariyer Basamaklarına Yerleştirme Değerlendirme işlemleri için son müracaat tarihi olan 20 Eylül 2006 tarihinin baz alınarak hem kıdem, hem de kontenjan mağduru olan tüm adaylara, bu tarih itibariyle Uzman Öğretmenlik ya da Başöğretmenlik Sertifikası verilecek şekilde düzenleme yapılmasını talep etmiştik.

       Bakanlık tarafından bu yazımıza henüz bir cevap verilmediği gibi daha önce kıdem şartını taşımadığı için başvuru yapamayanlara şu anda elektronik ortamda başvuru ekranı açılmamaktadır. Başvuru süresi 08.07.2011 tarihi itibariyle sona erecektir. Elektronik ortamda başvuru yapması engellenerek mağdur edilen kişilerin kurumlarına yazılı olarak başvuru yaparak konuyu yargıya taşımaları gerekmektedir.

KARİYER BASAMAKLARI UYGULAMASINDA 20 EYLÜL 2006 TARİHİ ESAS ALINSIN

Mahkeme Kararı İçin Tıklayınız

Örnek Başvuru Dilekçesi İçin ( Word ) TIKLAYINIZ

ÖRNEK DİLEKÇE

…………………………..MÜDÜRLÜĞÜNE

       ….. İli …….. İlçesi ………Okulu ……… öğretmeni olarak görev yapmaktayım. ……… Üniversitesi ………… Enstitüsü ……..Bilim Dalında sürdürdüğüm yüksek lisans öğrenimimi ……… tarihinde başarıyla tamamlayarak mezun oldum.

       “14.06.1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesi ile 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 152. maddesinde değişiklik yapılmasına dair 5204 Sayılı Kanunun 1. maddesiyle, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddenin üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere yedi fıkra eklenerek öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarına ayrılması esası kabul edilmiştir.

       Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nin “Sınavdan muaf olan adayların başvurularında aranacak şartlar” başlıklı 9. maddesinde ise alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavından muaf tutulacağı, muafiyet için de adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla öğretmenlikte 7 yıl kıdemi bulunmak şartı aranacağı düzenlenmiştir.

       Anayasa Mahkemesinin 2004/83 E., 2008/107 K. Sayılı ve 21.05.2008 tarihli kararı ile 5204 Sayılı Kanun”un 1. maddesinde yer alan “alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlamış olanlardan uzman öğretmenlik veya başöğretmenlik için aranacak kıdem”….yönetmelikle düzenlenir. ” ibaresi iptal edilmiştir. Böylelikle tezli yüksek lisans mezunu öğretmenlerin uzman öğretmen sertifikasını almaları için 7 yıllık kıdem şartını düzenleyen Yönetmelik maddesi de kendiliğinden hükümsüz kalmıştır.

       Milli Eğitim Bakanlığının 15.06.2011 tarih ve 40105 sayılı yazısında, öğretmenlik kariyer basamakları yükselme sınavında 60 ve üzeri puan alanlar ile alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan uzman öğretmenlik unvanını alamayanlardan; dava açanların dilekçe tarihi itibariyle, dava açmayanların da başvuru yaptıkları tarihten itibaren uzman öğretmenlik sertifikalarını alabilecekleri belirtilmiştir.

       Bu haktan yararlanmak üzere elektronik ortamda başvuru yapmak istememe rağmen tarafıma başvuru hakkı verilmemiştir. Bu bağlamda, yukarıda bahsi geçen Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, gerekli şartları taşımamdan dolayı tarafıma uzman öğretmenlik sertifikası verilmesi hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

2.774 views

tesakademi
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ