tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Türkiye’deki Güller

tesakademi

  

Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çevre Topluluğu’na üye öğrenciler tarafından, Fen-Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu’nda ”Türkiye’deki Güller” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik, güllerin güzel bir dış mekan bitkileri olduğunu belirtti.

Gülleri teşhis etmenin zor bir iş olduğunu ifade eden Özçelik, ”Gıdada, şekerlemede, iç ve dış mekanda, bahçede, tarımda gülleri kullanabiliyoruz. 2006-2009 yılları arasında güller hakkında bir çalışma yaptık. Türkiye’nin tamamını gezdik. 76 ilden 3 bin 500 civarında bitki topladık. Nerede ne kadar gül varsa farklı türlerin hepsini getirdik. Kimyasal analiz yapabilmek için bitkilerin çiçek kısımlarını topladık. Kimisinden çelik aldık, kimisinden köklü aldık. Köklü olanları tekrar çoğalttık. Bu güllerin sayısını çoğalttık. Çoğalttığımız gülleri, botanik bahçesine ve Isparta Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne verdik” dedi.

Türkiye’nin gül bakımından zengin olduğunu anlatan. Özçelik, şunları kaydetti:

”Çalışmamızda yabani türlerden 15 kadar yeni tür bulduğumuzu düşünüyoruz. Daha da 20 kadar yeni türümüzün olacağını tahmin ediyorum. Türkiye?de 60 – 70 tür, 400 civarında genotipten bahsediyoruz. Bu çok büyük bir zenginlik. Örneğin Suriye?de üç gül türünden söz ediliyor. Bu bulgulardan, gül cinsinin gen merkezinin Anadolu olduğu yönünde bir iddiaya varabiliriz. Kokulu güller, güllerin içerisinde iki tane tür sarı çiçeklidir. Bunların katmerleri var. Yarım kat olanları var. Meyveyi fazla tutmaz ama bunların kokusu çok fazladır. Hatta bazı semtlere ‘Sarıgüllük’ ismi verilir. Anlatılan tür bu kokulu güllerdir. Kokulu güller Türkiye’de yaygın bir türdür.”

Kokulu güller hakkında bilgi veren Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan da ”Gaziantep’te uzun yıllardır yetişen bir gül türüdür. Gaziantep’e özgüdür ve Gaziantep’te bir bölgenin adıdır. Kentte yaşayan insanlar hafta sonlarını geçirmek için bağ evi adı verilen bir küçük bahçe yaparlar. Bu bahçelere bu kokulu güllerden ekerler. Meyvelerinden reçel yaparlar” dedi.Pusula

24 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ