tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞI ATAK

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞI ATAK
tesakademi

TÜM ÖĞRETMENLER İTİBARLARINI RENCİDE EDEN UYGULAMAYI BİMER, CİMER VE ALO 147’YE ŞİKÂYET EDECEK…
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmenlere performans değerlendirme sistemine karşı kamuoyu oluşturmak ve eğitim çalışanlarının kanaat ve hassasiyetlerinin daha iyi anlaşılması için MEB Alo 147 bilgi hattı üzerinden bir başvuru kampanyası başlattıklarını açıkladı. Bu etkinliğe göre, tüm öğretmenlerimiz, 29 Mart 2018 Perşembe günü 17:00-20:00 saatleri arasında Alo 147’yi arayarak “ÖĞRETMENLERİMİZİN İTİBARINI RENCİDE EDECEK OLAN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞIYIM” beyanını ifade edecek. Geylan, “Bu çalışmanın hayata geçirilmemesi için her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacak ve buna geçit vermeyeceğiz” dedi.

Geylan ayrıca, Türk Eğitim-Sen’in CİMER ve BİMER üzerinden bir başka kampanya daha başlattığını bildirdi. Genel Başkan, tüm öğretmenlerimizin 29 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında, performans değerlendirme sisteminin öğretmenlerin itibarını daha da azaltacağını, çalışma barışını bozacağını, bu uygulamanın psikolojik şiddetin aracı haline geleceğini belirten metni, CİMER ve BİMER üzerinden Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamına ileteceklerini ifade etti.

Genel Başkan Talip Geylan, “Öğretmenlerimiz, MEB tarafından hazırlanmakta olan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmelik çalışmasının getirebileceği olumsuzluklara dikkat çekecekler. Dileriz, çalışanların bu haklı ve gerçekçi kaygıları muhatapları nezdinde karşılık bulur ve hem öğretmenlerimiz hem de eğitim camiası geçtiğimiz Ekim ayında 12 ilde gerçekleştirilen pilot uygulamada şahit olunan çirkinliklerle karşı karşıya kalmaz” diye konuştu.

BİMER ve CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı / Başbakanlık Makamına) iletişim adresleri aşağıdaki şekildedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

BİMER

https://www.bimer.gov.tr/

CİMER

https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx

BİMER VE CİMER’E GÖNDERİLECEK METİN

Cumhurbaşkanlığı / Başbakanlık Makamına;

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmelik Taslağı kamuoyu bilgisine yansımıştır.

Öğretmenlerimizin performanslarını değerlendirmeye dönük yeni bir uygulamayı öngören bu sistemin hem öğretmenlerimizi huzursuz edeceği, hem mesleğimizin itibarını rencide edecek yeni bir vasıta olacağı hem de çalışma barışını bozacağı kaçınılmazdır.

Öğretmen, not verilen değil, not verendir. Performans değerlendirmesi çerçevesinde okul müdürünün, meslektaşının, velinin ve öğrencinin puanla öğretmeni değerlendireceği bir uygulamanın objektif olmayacağı, kişisel, sendikal ve siyasal bir takım saiklerle tutum takınılabileceği endişesi ciddi bir ihtimaldir.

Öte yandan zaten öğrenci üzerinde hiçbir hakimiyeti bırakılmayan öğretmenler ile bu kez de not pazarlığı yapmaya yeltenen öğrenci ve veliler olabileceği de garabet bir durum olarak ortaya çıkabilecektir. Nitekim geçen yıl Ekim ayında 12 ilde yapılan pilot uygulama bu tür örnekleri yaşatmış idi.

Tüm bunlar ışığında aşikardır ki, bu uygulama Türk milli eğitimine yarardan çok zarar verecektir. Bu itibarla bir öğretmen olarak bu uygulamanın hayata geçirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan derhal vazgeçilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğretmenlerimizin psikolojik ve fiziksel anlamda şiddet ve baskıya maruz kalmamaları için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

Saygılarımla arz ederim.

 

 

107 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ