tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TÜRK EĞİTİM-SEN, ÇİFTE STANDART UYGULAYAN MEB’İ PROTESTO ETTİ

tesakademi

Türk Eğitim-Sen;  Kilis İl Temsilcimiz Osman BOYBEYİ’nin yanlı soruşturma sonucunda, bir siyasi partinin toplantısına katılması nedeniyle 1 yıl kademe ilerlemesi durdurma cezası almasını ve sürgün edilmesini protesto etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Ancak Türk Eğitim-Sen’in eylemi gergin başladı. Güvenlik güçleri, sendikamızın Milli Eğitim Bakanlığı bahçesinde basın açıklaması yapmasına önce izin vermedi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türk Eğitim-Sen’liler ile güvenlik güçleri arasında gergin dakikalar yaşandı.

Türk Eğitim-Sen’in MEB önünde basın açıklaması yapması konusunda kararlı olduğunu gören güvenlik güçleri, bu kez eylemcilerin MEB bahçesine girmesine izin verdi.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen Şube Başkanları, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri’nin hazır bulunduğu eyleme; Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz da destek verdi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, eylemde basın açıklaması yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve iktidarın çifte standartlarını, yandaşlarına yaptığı ayrıcalıkları kamuoyuna açıkladı.

“Hukuksuzluğun, yandaş korumanın merkezi haline gelen başkentimize hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Koncuk, “Başbakan’ın üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak” ifadesini hatırlatarak; “Bu ülkede üstünler hukuku yaratılmaya çalışıldığı doğru. Ancak Sayın Başbakan’a sesleniyorum: Hem bu düzenin kaymağını yiyeceksiniz, hem de bağıracaksınız. Buna hakkınız yok. “ dedi. Bu üstünlerin kimler olduğunu soran Koncuk şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir gecede 1000 okul müdürü atandı. MEB’de 920 şube müdürü geçici görevlendirme ile çalışıyor. Bunlar mı üstün yoksa benim Şanlıurfa’ya sürülen Kilis İl Temsilcimiz Osman Boybeyi mi? Bu ülkede üstünlerin hukuku olduğu doğru. Ancak bu söz biz söylersek anlamlıdır. Başbakanın kendi yandaşlarını koruma adına üstünlerin hukukundan şikâyet etmeye hakkı var mı?

Milli Eğitim Bakanlığında adamına göre muamele yapıldığını belirten Koncuk, “AKP anlayışına teslim olursanız sizden daha kıymetlisi yok. Her türlü makama gelirsiniz. Ama değerlerinizi ayaklar altına alarak ne kadar adam olursunuz, o tartışılır” dedi.

“Hani siyasi yandaş kayırmacılığına karşıyız diyordunuz” diyen Koncuk, “Bu ülkede doğruları söylemenin bedeli var. Doğruları yiğitçe gündeme getiriyorsanız, bunların nazarında değer göremezsiniz” dedi.

 

Osman Boybeyi’nin Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kilis Valiliğinin usulsüzlüklerini gündeme getirdiği için bir siyasi partinin toplantısına gitmesinin gerekçe gösterilerek cezalandırıldığını ve sürüldüğünü belirten Koncuk, Kilis İl Temsilcimizin katıldığı toplantıda, siyasi bir faaliyet yapmadığını ve bir siyasi partinin çalışmalarını övmediğini dile getirdi ve iktidarın aynı hassasiyeti yandaş sendikanın üyeleri için göstermediğini bildirdi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi olan Mehmet BOLAT’ın,  AKP İlçe Teşkilatının düzenlediği Siyaset Akademisinden dönem birincisi olarak mezun olduğunu ve Ankara’da düzenlenen bir törende ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığını kaydeden Koncuk, yapılan çifte standardı eleştirdi. Sendika başkanlarının siyasi partilerin davetine icabet ettiğini söyleyen Koncuk, “bu durumda hepimizi görevden alın” dedi. Tüm şube başkanlarının dilekçe doldurarak, kendilerini ihbar edeceklerini söyleyen Koncuk, “MEB hadi soruşturma açsın, ceza versin, meslekten atsın” diye konuştu.

Yanlı soruşturma yapan Başmüfettiş Cevdet SEZGİN’i de eleştiren Koncuk, Sezgin’in kendi internet sitesinde sendika temsilcilerinin toplumsal olayları konu alan toplantılara katılabileceğini içeren örnek mahkeme kararı bulunduğunu söyleyerek, buna rağmen Kilis İl Temsilcimizi cezalandırdığını ve sürdüğünü belirtti. Koncuk, “Cevdet Sezgin bu kararıyla Bakanlığın tüm müfettişlerini töhmet altına bırakmıştır. Önce meslektaşlarından özür dilesin” dedi.

 

Konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilen Koncuk, “Üstünlerin çıkardığı Anayasaya evet der miyiz diye sordu. Türk Eğitim-Sen’liler hep bir ağızdan bu soruya “Hayır” cevabı verdi.

 

Eylemde “Çubukçu İstifa”, “Hak, Adalet Dediniz, Hakkımızı Yediniz”, “Tetikçi Müfettiş İstemiyoruz”, “Osman Başkan Dönecek, Başka Yolu Yok”, “Memur Sana Hayır Diyecek”, “Sürgün, Kıyım, İşte AKP” şeklinde sloganlar atıldı.

Eylemde Osman Boybeyi’nin atama kararnameleri yakıldı ve Milli Eğitim Bakanlığı önüne siyah çelenk bırakıldı. Daha sonra Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek ve Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın ile görüştü. Müsteşar, Bakan döndükten sonra sorunu kendilerine ileteceğini söyledi.


JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Adobe Flash Player not installed or older than 9.0.115!
Get Adobe Flash Player here


 

35 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ