tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TES’DEN 4/B’LER için Bir Sonuç,Bir Atak….

tesakademi

    

Ülke gündemine düştüğünden beri sözleşmeli öğretmen ve personellerin problemini çözmek için her türlü gayreti gösteren tes sözleşmli personel için yolluk kapısını aralayarak Adana’dan bir mahkeme kararı çıkarttı.
        Ayrıca 2011 yılı damga vergisinin iadesi içinde dava açarak sözleşmeli personelin yayında olduğunu bir daha gösterdi.

               SÖZLEŞMELİYE YOLLUKTA BİR KARAR DA ADANA’DAN ………

        657 sayılı Yasanın 4/b maddesi kapsamında istihdam edilen bir Türk Eğitim Sen üyesinin Kars ilinden Adana iline atanmasının ardından yolluk talebinin reddedilmesine dair işlemin iptali için açmış olduğu idari davada, İdare Mahkemesi iptal kararı vermiştir. Yargı kararında; atama işlemi sonucunda görev yeri değişen kamu görevlisinin karşı karşıya kaldığı külfetin kamu hizmetinin yürütmesinden kaynaklanması nedeni ile bu külfetin kamuca karşılanması gerektiğinden dolayı idarenin yolluk talebini reddeden işlemde hukuka uyarlık olmadığı yer almıştır. Ayrıca hukuka aykırılığı yargı kararı ile sabit olan bu işlem nedeni ile ödenmeyen yolluğun idareye başvurunun yapıldığı tarihten itibaren hesaplanarak işletilecek yasal faizi ile beraber davacıya ödenmesi gerektiği de belirtilmiştir. İlgili Karar İçin Tıklayınız 

           SÖZLEŞMELİLERDEN PEŞİN ALINAN DAMGA VERGİSİNE  TES DAVA AÇTI…..
        
     657 sayılı Yasanın 4/b maddesi kapsamında istihdam edilen personelden 2011 yılına ait imzaladıkları sözleşmelere binaen damga vergisi bir yıllık peşin olarak alınmıştır. 25.02.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” 83. maddesi ile Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile döner sermaye işletmelerinin kadrolarında ve sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen sözleşmeli personel ile yapılan hizmet sözleşmeleri” şeklinde bir bent eklenerek sözleşmeler damga vergisi kapsamından çıkarılmıştır.
            25.02.2011 tarihinden itibaren sözleşmelerin bitim tarihine kadar kalan döneme ait peşin alınmış olan damga vergisinin hesaplanarak sözleşmeli personele iade edilmesi gerektiğinden dolayı Türk Eğitim Sen olarak geri ödemelerin yapılması hususunda 28.02.2011 tarihinde Maliye Bakanlığına başvuruda bulunmuştuk. Ancak bakanlık talebimizi reddetmiştir.

            Bakanlık tarafından geri ödemelerin yapılamayacağı hususunda Sendikamıza gönderilen işlemin iptali için dava açtık.  

Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız

58 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ