tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TEOG’DA DAHA DİKKATLİ DAVRANILMALIDIR, SINAV OLACAKSA MERKEZİ SINAV OLMALIDIR

TEOG’DA DAHA DİKKATLİ DAVRANILMALIDIR, SINAV OLACAKSA MERKEZİ SINAV OLMALIDIR
tesakademi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanı’nın   TEOG’ un kaldırılmasına yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Genel Başkan, “Şartları değiştirirsiniz, akademik lise sayısını artırırsınız, kontenjan problemi olmaz, sonra TEOG kalksın deme hakkınız olur. Yoksa olmaz.” dedi.
Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Sayın Cumhurbaşkanı TEOG’un kaldırılması gerektiğini söyledi. Bakalım bakanlık ne yapacak? TEOG’un kaldırılması kulağa hoş geliyor. Ancak, nasıl?
Şuan bir ortaöğretime geçiş sistemine ihtiyacımız var mı? Evet var. Akademik eğitim almak isteyen tüm öğrencilere yetecek yerimiz var mı? Hayır.
Ortaokul başarı notları ile orta öğretime geçiş yapılabilir mi? Yapılırsa haksızlıklar, şişirme notlarla karşı karşıya kalır mıyız? Evet.
Milli Eğitim Bakanları ve MEB bürokratları TEOG’un bir sınav olmadığını savunarak, neredeyse mükemmel bir uygulama olduğunu savunmuşlardı.
Cumhurbaşkanın, açıklamasından sonra, TEOG’a övgü dizen, göklere çıkaran kişiler ” Emriniz olur mu, hayır TEOG gereklidir.” mi diyecekler.
Onlar tabi ki, yine bir şey diyemeyecekler, “dün dündür” anlayışı ile bu defa da, TEOG’un gereksizliğinden bahsedecekler. Böyle olmaz.
TEOG, ya da başka bir sınav hiç sevmesek de, istemesek de, şu bahsettiğim şartlar altında bir mecburiyettir. Aksi yeni sıkıntılar demektir.
Bölgeler hatta mahaller arası bu kadar eğitimde kalite farkı olduğu sürece, mevcut okul notları ile orta öğretime geçiş haksızlıklar doğurur.
Geçmişte TEOG’mu vardı, gibi ifadeler bugünü anlatan söylemler değildir. Dün dünde kaldı, cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım.
Şartları değiştirirsiniz, akademik lise sayısını artırırsınız, kontenjan problemi olmaz, sonra TEOG kalksın deme hakkınız olur. Yoksa olmaz.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,  TEOG’un kaldırılıp yerine her okulun kendi sınavını yapmasına yönelik kamuoyunda yer alan haberler hakkında da yeni bir açıklama daha yaptı. Genel Başkan:  “Yağ çekeceğim diye, yüzbinlerle öğrenciyi dibi görünmeyen bulanık suya sokmanın ne gereği var? Sınav olacaksa, merkezi sınav devam etmelidir.” dedi.
Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  
“Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından “TEOG kalkacak, sınav olmayacak” gibi bir anlam çıkarılmıştı, ancak sınavın devam edeceği anlaşılıyor.
Her okulun kendi sınavını yapması, birçok suistimali de beraberinde getirecektir. Sınav olduğu sürece kurslara para dökmeye devam edilecektir.
O halde merkezi olarak yapılan TEOG’u kaldırmanın ne alemi var? Yağcılar, yandaşlar yine yağ çekme yarışına girdiler. Ayıptır, dürüst olun.
Yağ çekeceğim diye, yüzbinlerle öğrenciyi dibi görünmeyen bulanık suya sokmanın ne gereği var? Sınav olacaksa, merkezi sınav devam etmelidir.”

 

90 views

tesakademi
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ