tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

TARAFLAR DEĞİŞECEK

tesakademi

                                                                                                 vergiadaletimansetNe menem şeymiş bu müdürlük ki öğretmenin bulunduğu her ortamda başka konu kalmamıştı konuşacak. Bende de kafa beyin kalmamıştı sevmediğim bu muhabbeti dinlemekten.

       “Oh be artık bitti” diyeceğim ama diyemiyorum…
Milli Eğitimde müdür atamaları yapıldı nihayet. Sınavı kazanan, puanı yeten herkes istediği veya istemediği yere onurluca ya da onursuzca, (hak etmeden alınan takdir teşekkür vs. ile) atandı.

       Yorgan gitti kavga bitti mi?

       Ne gezer, daha yeni başlıyor kavganın büyüğü…

       Evdeki hesabı çarşıya uymayanlar, atanamayanlar, kendisine vaatlerde bulunulup kandırılanlar var. İçten içe gıcık olup da “hele bir atanayım, ben size gösteririm” diye düşünen, “Köprüden geçinceye kadar ayıya dayı” diyenler var. İçinden gelmediği halde, sırf idarecilik için bir yerlere eyvallah demişler var. Vekâlet müdür koltuğundan kalkıp öğretmenler odasındaki mütevazı sandalyeye oturacaklar var. İdarecilik için sendika değiştirenler, sırf şirin görünmek için cemaatle nafile namazı kılanlar var. Sendika üyeliğinden dolayı “dünya ve ahiret menfaati” vaat edilenler var.  Burnunun altına sevmediği bıyık modeli takanlar var. Hem içlerinde bulunup hem de her gün sövdüğü adamlara “abi” diyenler var. Var oğlu var yani…

       Ne olacak şimdi?

       Eee, şimdi hak etmeden idareci olma devri bitti. Birilerinin de heybesinde dağıtacak lop bitti. Dünya ve ahiret menfaati de kalmadı…

       Taraflar değişecek..!
       Kimileri özüne dönmek için taraf değiştirecek, kimileri de “karpuz kesmeyle yürek soğutmak” için taraf değiştirecek.

       Gel kardeşim gel, sen de gel. Bu tarafa gel…

       Yalnız sana bu taraf konusunda naçizane bir iki bilgi vereyim ki sonra “umduğumu bulamadım” deme. Bu tarafta sana cenneti vaat eden olmaz, çünkü o iş Allahın takdirine bırakılmıştır. Bu tarafta seni cehennemle korkutan da olmaz zira o iş de Allahın takdirine bırakılmıştır. Bu tarafta sana dünyevi zenginlik vaat eden de olmaz, zira o işten zaten hepimiz muzdaripiz. Bu tarafta sana makam-mevki vaat edilmez, zira oralardan zaten hepimiz uzağız.

       Bu liste de böylece uzar gider.

       Ama laflarıma bakıp da bu tarafı “tamtakır kuru bakır” sanma sakın…
Bu tarafta paylaşım vardır. Hem de gerçek mağduriyeti paylaşım vardır, gerçekleri görmeyi, anlamayı, bilmeyi, zaman zaman isyan etmeyi, zaman zaman da kabullenmeyi paylaşım vardır. Hakkın kutsallığı vardır. Kimi zaman başka tarafla ortak noktaları olduğunu tespit etmek de vardır. Bu tarafta müzmin bir de muhaliflik vardır. Kör gözün parmağına bir itaatçilik, taraf tutmacılık, biatçilik değil, eleştiri vardır, muhakeme vardır. Tebaa olmak yerine yurttaş olmak vardır. Adam görünüşlü değil, harbiden adam olmak vardır.

       Hiçbir hükümeti beğenmeme (çünkü bu tarafın nazarında henüz ideal bir iktidar gelmedi bu ülkeye), hepsine bir kulp bulma, hiçbir iktidara eyvallah dememe olayı vardır. İnsan haklarına saygı vardır, yandaşlığa karşı olmanın yanında darbe zihniyetine de karşıtlık vardır. Vatan, memleket, bayrak sevgisi vardır.

       Milletini aileden ve kutsal sayma durumu vardır. İnsanların inançlarına müdahale edilmesine karşıtlık vardır ama inançların ulu-orta yerlere serilmesine, siyasete alet edilmesine ve baskı unsuru yapılmasına da karşıtlık vardır.

       Kaybedileceği bilinse bile, “inat da bir murattır” diye hak için mücadele vardır.
özel hayata müdahale etmemeye meyil vardır ama saldırgan sarhoşluğa ceza kesilmesine de yandaşlık vardır…
       Mizah vardır, sanat vardır, mizaha, sanata saygı vardır, fikirlerin serbestçe ifade edilmesine yandaşlık vardır. Bölücülük ve (ne yalan söyleyeyim) irticacılık yapma konusuna itiraz da vardır. Diğer taraflardaki gibi mağdura kıyamama olayı burada da vardır. Mevlanacılık da en az o tarafta olduğunu iddia ettikleri kadar bu tarafta da vardır.
 
       O sebepten gel kardeşim, sen de gel..!

       Ama safın arkasında dur ki ne imamı ne de cemaati huylandırma…

       Hadi bakalım hoş geldin ve de geçmiş olsun…

 

       Mustafa KIZIKLI

 

 kAYNAK: http://www.kamusitesi.com/Kose_Yazilari-op-YaziyiGoster-artid-29.html

                 http://www.mustafakizikli.com/articles_55_TARAFLAR-DEGiSECEK.html      

 

8 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ