tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

Şura’dan Şüpheli Red

tesakademi

18. Milli Eğitim Şurasında 2. komisyon raporu konusunda verilen önergeler görüşüldü. Söz konusu komisyon raporuna eklenmek üzere pek çok önerge veren Türk Eğitim Sen’in bir teklifi şura üyeleri tarafından kabul edildi. Bu teklif “Okullara öğrenci sayıları oranında hizmetli kadrosu tahsis edilmesiyle ilgiliydi.

Türk Eğitim Sen teklifinin gerekçesinde, temiz olmayan mekanlarda arzu edilen kurum kültürünü oluşturamazsınız, bunu sağlamak için temiz bir ortam şarttır. Bu sebeple okullarımıza öğrenci sayısına oranla hizmetli kadrosu tahsis edilmelidir dedi.

Türk Eğitim Sen “Sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı ders saati sayısının branş öğretmenleri gibi olmasını” da teklif etti. Teklifi oylatan Talim Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, teklifin reddedildiğini açıkladı.İkinci kez oylama yapıldı, çok açık olarak kabul oyu kaldıranların daha fazla olduğu gözle bile belli olduğu halde Talim terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan teklifin reddedildiğini açıkladı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, sayımın yanlış açıklandığını, gözle bile bakıldığında kabul oylarının daha çok olduğunu sayımın tekrar yapılması gerektiğini, söyleyerek itiraz etti. Talim terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, sayımı yapan katibin şura üyelerinin oyları ile seçildiğini, sonuca inanılması gerektiğini belirterek tekrar oylama yapmayacağını söyledi. Bu sözler üzerine Türk Eğitim sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, gözümüze mi inanalım, katibe mi, çok açık bir fark var ama siz tekrar oylattırmıyorsunuz, bu tavır size hiç yakışmadı, diyerek tekrar sayım yapılmasını istedi. Merdan Tufan, bu itiraza rağmen tekrar sayım yaptırmadı.

Türk Eğitim Sen olarak böylesine hatalı tutumun şuraya büyük gölge düşürdüğüne inanmaktayız. 18. Milli Eğitim Şurasında aykırı görüşlere müsaade edilmemiş, verilen önergeler dışında, matbu kararlar alınmıştır. Komisyon Başkanları alınan bu kararlarla ilgili tartışma ortamı oluşturmaktan kaçınmıştır. Aykırı fikirler hiçbir şekilde kabul görmemiş, şuraya hakim çoğunluğun kabulü ile kararlar alınması yolu tercih edilmiştir. Bu kararlardan en tehlikelisi “Tüm kadrolu öğretmenlerin sözleşmeli statüye geçirilmesi” hakkındaydı. Türk Eğitim Sen’in tüm itiraz ve ikazlarına rağmen, şartlanmış insanların inadıyla karar haline gelen, bu anlamsız ve haksız karara karşı, Genel Başkan İsmail KONCUK ve sendika temsilcilerimiz çok ciddi tepki göstermiştir. Bu kararın oy çokluğu ile alınmasının demokrasi olarak görülemeyeceği, öğretmenlerin geleceği ile ilgili olan bu kadar önemli bir kararı, özel okul ve dershanelerinin yöneticileri, akademisyenler, milli eğitim müdürlerinin veremeyeceği vurgulanarak, kararı ve bu kararı alanları şiddetle kınıyoruz Öğretmenin sayısal olarak çok az olduğu bir şurada öğretmenlerle ilgili böyle bir karar alamazsınız, bu demokrasi de değildir. Diye karşı çıkılmıştır.

Bu karara karşı çıkmamız sonucunda bir MEB yetkilisi ile komisyonda bir gerginlik yaşanmıştır. Bu gerginlik sonucunda, madde “isteyen sözleşmeli statüde istihdam edilir” şekline dönüştürülmüştür. Bu değişikliğe rağmen, Genel Başkan İsmail KONCUK, sözleşmeli ifadesini hiçbir şekilde şura kararı haline gelmesini istemiyoruz. Bu karara genel kurulda itiraz edeceğiz, bu talebimizi destekleyin, demiştir. Tüm öğretmenlerin kademeli şekilde sözleşmeli olması” teklifi genel kurulda Türk Eğitim Sen’in mücadelesi ile ret edilmiş ve şura kararı olması engellenmiştir.

Tüm öğretmenlerin kadrolu yapılması kararı, şura kararı haline gelmiş olsaydı. Şuanda görev yapan 70 bin sözleşmeli öğretmenin kadroyla geçirilmesi isteğimiz, söz konusu şura kararı gerekçe gösterilerek ret edilecek ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sözünü tutmamanın gerekçesi olarak bu kararın arkasına saklanacaktı. Daha önemlisi, şu an görev yapan tüm öğretmenler zaman içerisinde kademeli olarak sözleşmeli yapılacak ve iş güvenceleri ellerinden alınacaktı. Bu tehlikeli kararı bugün için bertaraf edebildik. Ancak, malum zihniyet ve bu zihniyetin sivil tetikçileri güçlü olduğu sürece öğretmen ve tüm devlet memurlarının sözleşmeli yapılarak iş güvencelerinin alınması söz konusu olacaktır.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

22 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ