tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

ŞUBE İŞ YERİ TEMSİLCİLER TOPLANTIMIZ COŞKULU GEÇTİ

ŞUBE İŞ YERİ TEMSİLCİLER TOPLANTIMIZ COŞKULU GEÇTİ
tesakademi

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Olarak 1 Nisan 2017, Cumartesi günü saat 15:30 ile 18:30 saatleri arasında Vip Aykanat Balo Düğün Sarayı’nda İş Yeri Temsilcileri Toplantımıza katılım ve katkılarından dolayı Şehitkamil ve Şahinbey İlçelerimizdeki okul/kurumların İş Yeri Temsilcilerine, Şube Yönetim kurulu Üyelerimize, Şube kadın Komisyonu Başkanımıza ve kadın Komisyonu üyelerimize Şubemiz ve Sendikamız adına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

İş Yeri Temsilcileri toplantımız 28 Mart 1920’de Gaziantep’in Kurtuluş mücadelesinde “Düşman buradan geçerse ben Ayıntab’a ne yüzle dönerim, düşman ancak benim vücudum üzerinden geçebilir.” diyerek destansı bir mücadele vererek şehit olan Şahinbey’in (Mehmet Sait) anısına hazırlanan slayt gösterisi sunuldu. Şube Basın ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Ümit KATRANCI’nın çalışma hayatında yaşananlar ve sendika mücadelemizle ilgili hazırladığı slaytın gösteri yapıldı.

İş Yeri Temsilcileri toplantımızda Şube Başkanı Bekir AVAN önemli açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulundu. Bekir AVAN, İş Yeri Temsilcilerimize hitaben yaptığı açıklamalarda şu konulara yer verdi:

10/08/2016 tarihinde yayınlanarak 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu (BES) ile ilgili bilgilendirme yaptı. Türk Eğitim-Sen olarak üyelerimiz ve eğitim çalışanları adına gerekli çalışmaların yapılıp uygulamanın yakınen takip edildiğini anlattı.

2017 Toplu Sözleşmesinde, uygulanmayan maddeler, yapılan zamların yetersizliği ve Memur-Sen’in çalışanların haklarını masada peşkeş çekmesi, 2017’nin ilk iki ayında enflasyonun %3,29 çıkarak yapılan %3’lük zammı geçmesi, vergi dilimlerinin yükselmemesi ve çalışanların ekonomik kayıpları, dövizdeki dalgalanma ve çalışanların alım gücünün düşmesi gibi bir çok ekonomik gelişmenin çalışanları zor duruma düşürdüğünü anlattı. Yine vergi indirimi konusunda kamu çalışanlarının yok sayılarak ekonomik olarak mağduriyetlerin arttığını anlattı. Tüm bu konularla ilgili Türkiye kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in çalışanların hakkını arayarak, hakkını korumaya çalıştığını, yetkili sendikanın ise çalışanları baskıyla, şantajla üye yapıp köleleştirmekten öteye bir şey yapmadığını anlattı.

Şube Başkanı Bekir AVAN, hukuki konularda okul müdürleri, şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ve bir çok konuda uygulanmayan mahkeme kararları ve hak arayanların mağduriyeti ve Ülkemizin geldiği noktada adaletin yeterince tesis edilemediğini örneklerle anlattı. Devletimize ve adalete olan inanç ve güvenin sarsılmaması gerektiğini ve yargı üzerindeki baskının kalkması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının göreve yeni başlayan öğretmenlerin 4+2 yıl sözleşmeli olarak ve mülakatla atanmasını yanlış olduğunu anlattı. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılarak tüm öğretmenlerin kadrolu olması, mülakatın sözleşmeli, stajyer ve her düzeydeki yönetici atamada kaldırılması için hukuk mücadelesi de dahil meşru zeminde demokratik olan her mücadeleyi Ülke genelinde verdiklerini anlattı. Mülakatın torpil ve ayrımcılık olduğunu, bir insanlık ayıbı olduğunu, mülakatı yapanların ve savunanların ayıplı insanlar olduğunu söyledi.

Şube Başkanı Bekir AVAN, çalışanların sendikaları sorgulaması ve denetlemesi gerektiğini somut olay ve örneklerle anlattı. Günümüzde sendikalara sendikacılık yaptırmanın, çalışanların haklarını aratmanın, haksızlıklara karşı mücadele ettirmenin üye olmaktan çok daha önemli olduğunu anlattı. Sendikalar çalışanlara karşı sorumlu olmalı, çalışanlar sendikaları tartışmalı, sorgulamalı ve denetlemelidir. Nasıl ki siyasette denetimi tüm vatandaşlar olarak yapıyorsak, sendikaları da denetlemeliyiz. Yetkili Sendika Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen çalışanların haklarını aramayacak, sözleşmeli öğretmenliğe, mülakata dava açmayacak, çalışanlara tuzak kurarak, tehdit, baskı ve şantajla üye yapacak bunun adı sendikacılık olacak. Yerin dibine batsın böyle sendikacılık. Çalışanlar er ya da geç sendikaları mutlaka denetim altına almalı ve sarı sendikacılık anlayışı tarihin çöp sepetine atılmalıdır. Hiçbir sendika ayrımcılık üzerinden, haksızlık üzerinden, yandaşlık ve yağcılık üzerinden yükselmemeli. Memurun eğitim çalışanının toplu sözleşme masasında haklarının korunamaması peşkeş çekilmesi sendikacılık değildir. Çalışanlar tüm bu aymazlıkları sorgulamalıdır.

Çalışma hayatında olup biten her şeyde çalışanlar düşüncelerini ortaya koymalıdır. Çalışanlar sendikaları ve çalışma hayatını denetim altına almalıdır. Tüm görevde yükselmelerde ehliyet ve liyakat aranmalıdır. Aksi durum Devlette yeni paralel yapıları oluşturur.” dedi

Şube Başkanı Bekir AVAN’ın çalışma hayatında yaşanan problemlere Gaziantep’ten ve Ülke genelinden örnekler verdiği konuşmasını son yıllarda yaşanan somut olayların unutulmaması için önemli hatırlatmalarda bulundu.

Toplantımız, İş yeri Temsilcilerimizin soru ve sorunlarını ortaya koyduğu ve mikrofon alarak sorularını sorduğu, sorunlarını açıkça anlattığı bölümle devam etti. Şube Başkanımız Bekir AVAN ve Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz İş yeri Temsilcilerimizin soru ve sorularıyla ilgili hem gerekli notları aldılar, hem de gerekli cevapları vererek karşılıklı istişarede bulundular.

Her zaman, her şarta ve zeminde gerekli mücadelenin verilmesi ortak fikrinde buluşularak toplantı sona erdi. Toplantı sonrasında İş Yeri temsilcilerimizle birlikte saat 18:00’da akşam yemeğine geçildi. Toplantımızda ve akşam yemeğinde 220 İş Yeri Temsilcimizin bir aradalığı sağlandı.

Toplantıya katkı ve katılım sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Selam, sevgi ve saygılarımızla…

TÜRK EĞİTİM-SEN GAZİANTEP ŞUBE YÖNETİM KURULU

İş Yeri Temsilcileri Toplantısı Fotoğrafları İçin TIKLAYINIZ

 

 

 

 

73 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ