tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE MÜCADELEMİZ SONUÇ VERİYOR

tesakademi
Türk Eğitim Sen sözleşmeli öğretmenliğin ilk çıktığı yıllardan itibaren ciddi bir hukuk mücadelesi vermiştir. Yapılan her toplantı ve basın açıklamalarında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının insan hakları ihlali olduğu, kendi evlatlarımızın haklarını gasp etmek olduğu, kölelik anlayışı ile benzeştiği çok net bir şekilde ifade edilmiştir.
Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli öğretmenler, kadrolu olana kadar mücadelemizin devam edeceğini her ortamda ilan etmiştik. Mücadelemiz artık sonuç veriyor.
 
4/C’li sözleşmeli öğreticiliği, 4/B’li sözleşmeli öğretmen yapan sendikamız, bununla da yetinmemiş sözleşme metnindeki idareye tek taraflı fesih yetkisi veren maddeyi de iptal ettirmişti. Sözleşmeli öğretmenlere eş durumundan yarıyıl sonunda yer değiştirme hakkı vermeyen uygulama, askerlik dönüşü göreve başlama ile yolluk konusunda yaşanan problemler sendikamız tarafından yargıya taşınmıştı. Ağustos 2008’de yapılan toplu görüşmelerde de becayiş hakkı konusunda bir başarı elde edilmiştir.
 
  Sözleşmeli öğretmenlere er öğretmen olarak görev yapma hakkı vermeyen Milli Savunma Bakanlığının yazısı da yargıya taşınarak, bu hak gaspının da önlenmesi amaçlanmıştı. Usulsüz atamalar da sendikamız tarafından en sert şekilde dile getirilmiş, Van ilinde yapılan sözleşmeli öğretmen ataması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı sayın Hüseyin ÇELİK’le ilgili meclis araştırması yapılması Bursa Milletvekili İsmet BÜKÜKATAMAN ve diğer milletvekilleri tarafından istenmiştir. Ayrıca, milletvekilleri yoluyla konuyla ilgili soru önergeleri verdirilmiştir.

Şu ifade hiç de abartı olmayacaktır. 4/B li sözleşmeli öğretmenlerin almış olduğu tüm hakların altında Türk Eğitim Sen’in gayreti, mücadelesi bulunmaktadır.

Aşağıdaki haberde de görüleceği üzere sayın Hüseyin ÇELİK bir televizyon proğramında yukarda açıkladığımız bir çok konuda çalışma yapıldığını, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağını söylemiştir. Sayın Bakanın bu açıklamaları sözleşmeli öğretmenler konusunda sona yaklaştığımızı göstermektedir. Mücadelemiz sonuç vermeye başlamıştır.

Türk Eğitim Sen olarak, bundan sonra da sözleşmeli öğretmen konusundaki gayret ve mücadelemiz kesintisiz sürecektir. Yukardaki sözlerin, unutulması halinde, her platformda hatırlatmak bizim görevimizdir. Sözleşmeli öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

Memurlar.net’in haberi aşağıdadır

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir TV programında sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini söyledi. Çelik, 1. atama bölgesinde zorunlu hizmet yerlerinde 5 yıl, 2. atama bölgesinde 4 yıl, 3. atama bölgesinde ise 3 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin, hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan kadroya alınabileçeğini açıkladı

Çelik, 2003 yılından bu yana her yıl kamuya bırakılan kadroların yüzde 50’sinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakıldığını söyleyerek, şu anda çalışan öğretmenlerin 3’te birinin kendi iktidarları döneminde atandığın anlattı.

-“ŞUBAT’TA 8 BİN, 2009’DA 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILAÇAK”

Çelik, Şubat ayında ise 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını anlatırken, 2009 yılı içinde atanan öğretmen sayısında 30 bin rakamını bulacağız, belki de geçeceğiz dedi.

Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmenlik yapabilmeleri için Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdürdüklerini açıklayan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil ettirebilmesi içinde görüşüldüğünü belirtti.

Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgesinde geçen hizmet süresini kadroya geçtiğinde zorunlu hizmet bölgesinde görev süresi olarak sayılacak. Çalıştığı hizmet süreleri de kadroya geçtiklerinde ide fiili hizmete sayacağız. 4/B’ye tabi arkadaşların özre bağlı tayinleri kadrolular gibi olacağını söyledi.

(Çelik, 100 bin öğretmen ataması halinde, öğretmenlerin yüzde 80’inin ekders ücreti alamıyacağını belirtti.!!!…???)

5 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ