tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SODES mi? MEDES mi?

tesakademi

SODES kapsamında yapılan projeler ve bu projelerin hayata geçmesiyle birlikte oluşan eğitim öğretim imkânlarını veya sosyal etkinlikleri takdirle karşılıyor ve takip ediyoruz. Bu çerçevede öngörülen ve kabul edilen projeler ile eğitim öğretime verilen desteği görmezden gelmemek gerektiğini de biliyoruz.

SODES mi ? MEDES mi ?

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’inde daha önceleri “Hayalim” şeklinde nitelendirdiği ve hafta sonunda da okulların açılması, okulun sadece bir öğretim yeri değil aynı zamanda eğitim yuvası olması, sosyal ve kültürel etkinliklerde de kullanımı ile ilgili açıklamalarını duymuştuk. Bu düşünceler teorik açıdan oldukça güzel, göze ve kulağa hoş gelen kelimelerdir.

Fakat iş pratiğe gelince bu durumun hiç de öyle olmadığı bu durumdan birilerinin ceplerinin dolduğu maalesef bir kez daha ilimizde ortaya çıkmış ve yine eğitimcilerin gözünün içine baka baka rant denen kavramın adı değiştirilip süslenerek karşımıza konmuştur.

İlimiz SODES projelerinden biri olan hafta sonu okulları ve hafta sonlarında da okulların açılıp, Gaziantep Üniversitesi’nden gelecek üniversiteli öğrencilerin, çocuklarımıza gerek derslerinde gerekse kültürel alanda destek olması adına bir proje yapılmıştır. Bu proje yine vitrin olarak gayet güzel ve göze hoş gelen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat projenin ayrıntısına indikçe olayın ürkütücü boyutu ve rant kavramının alenen ortaya çıkması Gaziantep eğitimcilerini düşündürmektedir.

İlimiz okulları içerisinden bir kısım okullar kullanılarak hafta sonlarında okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edilecek, sosyal ve kültürel etkinliklerle öğrencilerimiz hayata hazırlanmaya çalışılacaktır. Fakat plansız ve uygulamada sadece ben merkezli anlayış sayesinde özünde gayet güzel olan bu durumu da ranta dönüştürmeyi başaran zihniyet, burada da tekrar ve yine karşımıza çıkmayı başarmıştır. Yapılacak bu faaliyetlerde hafta sonları üniversiteli öğrenciler gönüllü olarak sosyal faaliyetler ve çeşitli ders destek eğitimleri ile öğrencilerimize destek olmaya çalışırken, okulların da bu faaliyetler esnasında açık bulundurulması ve bir idarecinin bu faaliyetlerin yapılması için okulda bulunması ile ilgili bir yazı gönderilmiştir.

Şimdi soruyoruz; özünde gayet güzel ve kulağa hoş gelen bu projede hafta sonu okulu açacak olan idareciler Milli Eğitim’in ücretsiz hamalları mıdır?

Bu proje ortaya konulurken bu proje için öngörülen bütçe nerelere veya kime aktarılmaktadır?

SODES projelerinde bütçe giderlerinin başında ilk madde olarak yer alması gereken personel giderleri hangi personel(ler) tarafından gider olarak kullanılacaktır?

Milli Eğitim’de çalışan idareci ve öğretmenlerimiz zaten maddi olarak hiçbir beklentisi olmadan sadece manevi doyumu için eğitim öğretim faaliyetlerini tüm gücü ve emeği ile devam ettirirken, bu projenin üstündeki müdür ve müdür yardımcıları bu proje dahilinde toplam kaç TL kazanacaklardır?

Her faaliyette ve projede olduğu gibi yerinde oturup sadece “işin başı olmak” bu projelerin veya faaliyetlerin maddi imkânlarının tamamından yararlanıp altta kalanın canı çıksın mantığı ile hareket etmek hangi idarecilik veya yöneticilik anlayışında vardır?

SODES kavramının açıklaması Sosyal Destek projeleri olarak biliniyorken bu kavramın Milli Eğitim Destek projesi  MEDES olarak karşımıza çıkması neyin ifadesidir?

166 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hamit ÖZYURT dedi ki:

    Ortada bir gönüllülük varsa, bu gönüllülük neden okul idarecileriyle sınırlı oluyo? hem okul idarecilerinin gönüllülüğüne karar verenler neden gönüllü olmayıp bu projeden ücret alıyo. öğretmenler, idareciler gönüllü olur ;ama bu projeden İl MEM’dekilerin ücret alması burdaki hakkaniyeti, samimiyeti, eğitim aşkını ve yapılan hesapları ortaya çıkarır.
    Hiç kimse saf değil…

BİR YORUM YAZ