tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SGK mevzuatı ile ilgili çalışmalar

tesakademi

sgk          Türk Eğitim-Sen olarak SGK mevzuatı ile ilgili çalışmalarımız ivedilikle devam etmektedir.Bu çalışmalardan bazıları şunlardır.

            5510 Sayılı yasayla 25 yaşını doldurmuş, evlenmemiş kız çocuklarına tedavi yardımı ödenmeyeceğini öngören düzenlemenin Anayasaya aykırılığı iddiası ile Danıştay’da dava açtık.

         Türk Eğitim Sen resmi web sitesinde yayınlanan 12.12.2007 tarihli yazıda, milletin sosyal güvenlik ve sağlık yükünü karşılamanın sosyal devlet olmanın gereği olduğu, ülkede kayıt dışı istihdam edilen personelin kayıt altına alınması için gerekli çalışmanın bir an önce yapılması gerektiğini, Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yapılan değişikliklerin kamu personelinin haklarında ne gibi azalmalara yol açacağını ve yapılması gerekli hususları dile getirdik.    

        Türk Eğitim Sen Ankara 3 nolu şube başkanımız Ertekin ENGİN, Genel Merkez yöneticilerinin de katılımıyla Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında Sosyal Güvenlik Reformundaki aksaklıkları dile getiren bir protesto konuşması yapmıştır.  

       Türk Eğitim Sen resmi web sitesinde yayınlanan 09.06.2008 tarihli yazıda, Sosyal Güvenlik Yasasında yapılan yeni düzenlemelerle kamu personelinin haklarında ne gibi değişikliklerin gerçekleşeceğine dair merak edilen hususları açıklığa kavuşturduk.  

      13.10.2009 ve 21.01.2010 tarihlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu önünde Kamu Sen ile birlikte gerçekleştirdiğimiz eylemlerle tedavi gideri katkı paylarını protesto ettik. 

     Türk Eğitim Sen’in bağlı olduğu Türkiye Kamu Sen tarafından tedavi katılım payının iptali için Danıştay 10. Dairesinin 2009/1926 E. Sayılı dosyası ile açılan davada, mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.  

    31 Aralık 2009 tarihli ve 27449 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Personelinin Sağlık Hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Devrine İlişkin Tebliğin “Harcırah İşlemleri” başlıklı 4. maddesinde kamu personelinin tedavi yolluklarında azalmaya yol açan ibarelerin iptali için Danıştay’da dava açılmıştır.  

    Sağlık hizmetleri SGK’na devredilen kamu personelinin istirahat raporlarına ilişkin süreler, 15.01.2010 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliğinin 17. maddesine göre belirlenmektedir. Bu değişiklikle istirahat raporlarına ilişkin süreler eskiye oranla azaltılmıştır. Türk Eğitim Sen olarak Danıştay’a açtığımız davada, memurların istirahat raporlarına ilişkin bu değişiklikle idarenin getirdiği kısıtlamanın kazanılmış haklara saygı, hukuki güvenlik, kamu yararı ve hizmet gerekleri ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilerek, önceki haklara paralel biçimde yeniden düzenlenmesini talep ettik.

 

8 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ