tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SENİN GİBİ YÖK BAŞKANINA YAZIKLAR OLSUN

tesakademi

       yok_logo                                                                                    YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN aşağıdaki tespitleri yapmış.Diyor ki;

       “NİTELİKSİZ HOCALAR ÖĞRETMENLİK YAPIYOR”
       Öğretmenlerin kalitesini yükseltme adına çalışma yaptıklarını dile getiren YÖK Başkanı, ilginç bir örnek verdi: “Oğlumun öğretmeninin çok iyi matematik bildiğinden emin değilim. Ben arada sırada bakıyorum mesela bizim zamanımızdan daha niteliksiz hocalar sistemde öğretmenlik yapıyor. Maalesef. Onun için çocuklar başarı gösteremiyor. Seviyeleri tamamen düştü.” diye konuştu.”

       YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN Yüksek Öğretim Kurulu Başkanıdır, dolayısıyla bu ifadesi ile sadece öğretmenlere değil, bu öğretmenleri yetiştiren öğretim görevlilerine de hakaret etmektedir. YÖK Başkanlığına gelmiş bir kişinin böylesine bir gaf yapması öncelikle kendi seviyesini ortaya koymaktadır.

       Göreve geldiği günden bu yana eğitim fakültelerinde eğitimin kalitesini yükseltmek adına bir gayretine şahit olmadığımız YÖK Başkanının, böylesine ifadeleri kamuoyunun gözü önünde tartışması, söylediklerinin ne anlama geleceğini düşünemeyecek kadar dünyadan bihaber olması hayret vericidir. YÖK Başkanlığı makamını işgal eden, böylesine düşüncesiz ve nezaketten yoksun bir kişinin varlığı öncelikle bu adamı YÖK Başkanlığına atayanlar, sonrasında ise hepimiz için düşündürücü olmalıdır.

       YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN’ın, oğlunun öğretmeninin verdiği dersi bir kere bile dinlemeden, söz konusu öğretmenin bilgi seviyesini sadece kendi çocuğunun bulunduğu duruma bakarak değerlendirmesi ölçme değerlendirme ilkeleriyle de bir alakasının bulunmadığını çok net olarak açığa çıkarmaktadır.

       YÖK Başkanı Özcan, çocuğunun matematik bilgisindeki eksikliğini öğretmene bağlayacağına, kendisinin ne kadar babalık yaptığını, çocuğuna ne kadar ilgi gösterdiğini öncelikle sorgulamalıdır. Öğretmenler her şeyi mükemmel bilmeyebilir ama öğretmenler okuttuğu müfradatı mutlaka bilir. Öğretmenler içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen işini en iyi şekilde yapmaya çalışan ülkemizin en fedakar kesimidir.

       YÖK Başkanlığı yapan  bir kişiden, asgariden bunları bilmesi, bu muhakemeyi yapması beklenir. Bu gaf yüksek öğretimimizin kimlere emanet edildiğini de çok net ve acı şekilde göstermektedir. YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN bu ifadeleri sebebiyle incittiği bütün öğretmenlerden ve bu öğretmenleri yetiştiren öğretim görevlilerinden derhal özür dilemelidir.

       Türk Eğitim Sen olarak Yusuf Ziya ÖZCAN’a yazıklar olsun diyoruz. Ne konuştuğunu bilmeyen, ifadeleri ile ne potlar kırdığını fark etmeyen senin gibi insanlara yazıklar olsun.

       TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

29 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ