tesgaziantep logo
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Resmi Sitesi

SENDİKA ÖDENEĞİ, TOPLU GÖRÜŞME PRİMİ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

tesakademi

       Memura Sendika ödeneği konusunda Anayasa Mahkemesi‘nin onay verdiği fakat Resmi Gazete‘de yayınlanmadığı için yürürlülüğe girmeyen 375 sayılı KHK’nın ek 4. maddesinin birinci fıkrasının 2009 yılında nasıl düzenleneceği konusunda karışıklıklar meydana gelmiştir.

       Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Anayasa Mahkemesi kararı henüz Resmi Gazetede yayımlanmamıştır. Karar Resmi gazetede yayımlanmadığı sürece hüküm ifade etmeyecek ve memura toplu görüşme primi (10 TL) verilmeye devam edilecektir. 2009 yılı bütçe kanunu, 375 sayılı KHK’nın ek 4. madde hükmünün nasıl uygulanacağını göstermektedir. Anayasa Mahkemesinin kararı Resmi Gazetede yayımlanmış olsaydı, fıkra ortada olmayacağı için, uygulamada olamayacaktı.

       Geçen hafta TBMM’de yapılan 2009 yılı bütçe kanununda yer alan hükümlerin ilgili kanunlara eklenmesini öngören 5917 sayılı torba kanun görüşmelerinde kabul edilen madde şu şekildedir:

       “(9) 27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin;
       b) Ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “5 YTL tutarında sendika ödeneği verilir.” ibaresi “10 TL tutarında toplu görüşme primi verilir.” şeklinde değiştirilmiştir. ”

 

       Torba kanun görüşmelerinde kabul edilen yukarıdaki maddenin de yer aldığı kanun, onay için Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilmiştir. Bu kanun, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp, Resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.
Yukarıda yer verilen kanun hükmü, bütçe kanunu hükmü gibi bir uygulama maddesi olmayıp ana maddeyi değiştirmektedir. Anayasa Mahkemesinin kararının ve bu kanun hükmünün Resmi Gazetede yayımlanmış olması halinde, elimizde başvurabileceğimiz kanun ibaresi şu şekilde olacaktı: “10 TL tutarında toplu görüşme primi verilir.” Bu ibarede, toplu görüşme priminin kime ödeneceği konusunda bir belirleme bulunmamaktadır.

       Özetle şuan için Anayasa mahkemesi kararı, Resmi Gazetede yayımlanmadığı için hüküm ifade etmemektedir. Resmi Gazetedeki yayıma kadar 375 sayılı KHK’nın ek 4. maddesinin birinci fıkrası ve bu fıkrada değişiklik yapan bütçe kanunu hükmü (veya onaylanırsa torba kanunu hükmü) uygulanmaya devam edilecektir. Bu torba kanun hükmü ile konu hakkında hiçbir sorun meydana gelmeyecektir. Bu anlamda hem Yasama hem de Yürütme organlarından konu ile ilgili yapılacak olan yeni düzenlemelerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ağustos ayı içerisinde yapılacak olan toplu görüşmelerde de sendikalı ve sendikasız memur arasındaki farkın belirginleşmesi adına toplu görüşme primlerinin 50,00 TL olması için teklif tarafımızca sunulacaktır.

479 views

tesakademi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ